www.ovdim.org.il

האם נפילה עקב סחרחורת מוכרת כפגיעה בעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה אשר אירעה לעובד במקום עבודתו, כולל אירוע תאונתי שאירע מחוץ למקום העבודה, בדרך או בחזרה ממנה ובמהלך ההפסקה. עם זאת כאשר הייתה סטייה של ממש מהדרך המקובלת למקום העבודה או בחזרה ממנו, האירוע לא יוכר כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.


נפילה עקב סחרחורת יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה, כאשר נמצאו גורם או סיבה חיצוניים הקשורים בתנאי העבודה שגרמו לנפילה. עובד שנפגע במהלך עבודתו זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי והוצאות טיפול רפואי. במקרה של נכות כתוצאה מהפגיעה בעבודה, זכאי העובד לתשלום קצבת נכות.


עובד שנפגע במסגרת עבודתו, נדרש למלא מלא טופס הודעה ראשוני למוסד לביטוח לאומי, ובכך להודיע למוסד לביטוח לאומי כי ארעה לו תאונה, ולמסור את פרטי התאונה, פרטי מקום עבודתו ואת המקום שבו היא התרחשה. בשלב הבא יש להגיש טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה, והמוסד לביטוח לאומי יקבע באמצעות בחינת המקרה, בסיוע חוקרים מטעמו, האם מדובר בתאונת עבודה.

 

אם האירוע יוכר כתאונת עבודה, יקבל העובד דמי פגיעה עבור הימים שבהם לא יכול היה לשוב לעבודתו והוצאות רפואיות. אם האירוע לא יוכר כתאונת עבודה ניתן להגיש ערעור על החלטת ביטוח לאומי לבית הדין האזורי לעבודה ולאחר מכן לבית הדין הארצי לעבודה.

 

אם התאונה הוכרה כתאונת עבודה, ולעובד נותרה נכות כתוצאה מהפגיעה, ניתן להגיש תביעה לקבלת דרגת נכות בשל הפגיעה בעבודה, כדי לקבל קצבת נכות. לאחר הגשת טופס התביעה, המוסד לביטוח לאומי מזמן את הנפגע לעמוד בפני הוועדה הרפואית, אשר קובעת את אחוזי הנכות, נכויות קבועות או נכויות זמניות, ועל פי דרגת הנכות, יקבל הנפגע את התגמולים שמגיעים לו.


סחרחורת עקב עומס חום כבד


עובד ניקיון, יליד 1957, פנה אל המוסד לביטוח לאומי והגיש הודעה על פגיעה בעבודה ותביעה לקבלת דמי פגיעה בגין אירוע תאונתי שאירע באוגוסט 2016, בסביבות השעה אחת בצהריים, עת חש סחרחורת, נפל ושבר כתוצאה מכך את הקרסול. המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה בטענה כי התאונה לא אירעה עקב העבודה אלא עקב סחרחורת וחולשה פנימית שאינה נובעת מתנאי העבודה.


בנסיבות אלה, פנה התובע אל בית דין אזורי לעבודה בחיפה, בטענה כי ביטוח לאומי שגה בהחלטתו לדחות את התביעה, שכן האירוע אירע תוך כדי העבודה אצל המעסיק, וקיים קשר סיבתי בין הסחרחורת לעומס חום חריג, ובשים לב לכך שלא הייתה לו שתייה, הוא התייבש והתמוטט.


התובע טען כי במועד האירוע הוא עבד בניקיון רחובותיה של קריית ביאליק כבכל יום. הוא היה לבוש חולצה עם שרוול ארוך, חבש כובע ונעל נעלי עבודה. לקראת הצהריים הוא החל לחוש חולשה וסחרחורת, התמוטט ונפל על הקרקע. התובע טען כי שכב על הקרקע כשעה וחצי, התקשר למנהליו לבקש עזרה אך לא קיבל מהם מענה. בסופו של דבר אשתו הזעיקה אמבולנס, שהגיע בשעה שלוש וחצי ופינה אותו לבית חולים, שם אובחן כי הוא סובל משבר בקרסול רגל ימין ונקבע לו תור לניתוח.


נפילה עקב גורם פנימי אינה מהווה אירוע תאונתי


הנתבע הכחיש את עצם קיומו של האירוע, וציין בכתב ההגנה כי נפילה עקב גורם פנימי אינה מהווה אירוע תאונתי. בנוסף טען כי לתובע גורמי סיכון רבים אשר יכול והביאו את הסחרחורת והנפילה שבעקבותיה, לרבות השמנת יתר, סכרת ומחלות לב.


לאחר בחינת כלל הראיות ושמיעת הטיעונים, הגיע בית המשפט לכלל מסקנה כי התובע לא הוכיח שאירע לו אירוע תאונתי בזמן עבודתו אצל מעסיקו, זאת מאחר שמהרישומים של מד"א עלה כי הפגיעה ארעה לאחר שעות עבודתו של התובע וסיומה. כמו כן, בהודעתו לחוקר משנשאל על סיבת הנפילה טען התובע כי המדרכה הייתה לא ישרה ולכן נפל. בהמשך טען שהיה יום מאד חם ולא שתה כמו שצריך, ויחד עם הלחץ דם שממנו סובל הוא הרגיש סחרחורת ונפל.


כאשר פנה התובע לטיפול רפואי אין אזכור בעניין החום החריג שהיה לטענתו באותו היום. אמנם מוזכר בסיכום האשפוז שהוא עבד בחוץ כל היום, אבל התובע לא ציין מפורשות שהוא קושר את הסחרחורת לחום דווקא. לו היה התובע קושר באופן מובהק את התמוטטותו ברחוב לחום החריג לדבריו, חזקה עליו שהיה מספר זאת לרופאים שטיפלו בו. לפיכך, בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובע לא הרים את הנטל להוכיח שאירע לו אירוע תאונתי במסגרת עבודתו, ועל כן התביעה נדחתה.


ב"ל 45757-05-17
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.