www.ovdim.org.il

חוסר פרטים- הסכם עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 13 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5


מה קורה כאשר חסר בחוזה פרט מסוים כיצד אנו משלימים אותו? 

ניתן להשלים אותו ממספר מקורות: 

1. נוהג – על פי סעיף 26 לחוק החוזים פרטים שלא נקבעו בחוזה או על פיו יהיו לפי הנוהג הקיים בין הצדדים ובאין נוהג לפי הנוהג המקובל בחוזים מאותו סוג. 

2. מקור של חוק – הכוונה לחוקי המגן המעצבים את חוזה העבודה, למשל חוק חופשה שנתית, חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק שכר מינימום וכדומה. 

3. הסכם קיבוצי – לצורך פרשנות החוזה האישי יש חשיבות לשאלה האם במקום העבודה של העובד החתום על חוזה אישי מוסדרים תנאי העבודה של העובדים בהסכם קיבוצי ואז יכול להיווצר מצב בו חלים על העובד הן החוזה האישי שלו והן ההסכם הקיבוצי והשאלה היא מה קורה אם נושא מסוים מוסדר בשניהם, כלומר יש תחרות. בעיקרון חל הכלל של טובת העובד כל שניתנת עדיפות להוראה שהיא לטובת העובד. 

4. הפסיקה – בתי הדין לעבודה הטילו על העובד ועל המעביד שורה של חובות שמעצבות את חוזה העבודה, לרוב החובות אלו יש תכולה כל עוד לא הוסכם אחרת בין העובד לבין המעביד. 

* החובה הראשונה היא חובת ביצוע העבודה ומידת המחויבות לספקה – על העובד מוטלת חובה לבצע את העבודה שהמעביד מטיל עליו, כנגד זה מוכנת לעובד הזכות לקבל שכר. השאלה היא האם מותנת לעובד גם הזכות לעבוד, כלומר, האם המעביד יוצא ידי חובתו בתשלום שכר או שמא הוא מחויב גם לספק לעובד עבודה. 

בעבר הגישה הייתה כי המעביד מחויב רק לשלם לעובד שכר ובכך הוא יוצא ידי חובתו אולם לאחרונה חל שינוי בגישה של בתי המשפט, לסיכום חלה חובה לא רק לשלם לעובד שכר אלא גם לספק לו עבודה במקרה זה. 

החובה של העובד לציית להוראות המעביד – אין יחסי עובד מעביד ללא כוחו של המעביד לתת הוראות וללא חובתו של העובד לציית להוראות. כיום יש לזכור כי מדברים על שליטה של המעביד מבחינה ארגונית ולאו דווקא ביצועית. 

חובת הנאמנות – חוזה העבודה מחייב שבביצועו הצדדים ינהגו בנאמנות, חובת הנאמנות מחייבת כי העובד לא יימצא במצב של ניגוד אינטרסים עם המעביד, לכן עליו להימנע מלקבל טובות הנאה מלקוחות או ספקים ללא אישור המעביד, על 
העובד גם חל איסור לגלות סודות מקצועיים, כמו כן אסור לו להתחרות עם המעביד ולעבוד בעבודות פרטיות ללא אישורו. בפסיקה נקבע כי חובת הנאמנות אוסרת על העובד להיות לא רק בניגוד אינטרסים אלא גם בניגוד נאמנויות ועובד שמצבע עבודה פרטית ללא אישור מצוי בניגוד נאמנויות. 

גם אם המעביד מעלים עין מהעבודה הפרטית במשך תקופה ארוכה לא נוצרת לעובד זכות בחוזה העבודה שלו להמשיך לעבוד בעבודה פרטית. מותר למעביד לאסור על המשך העבודה הפרטית של העובד. כלומר הפסיקה מאוד נוקשה, אסור לעבודה בעבודה פרטית נוספת ללא אישור המעביד, הכוונה כמובן לעבודה קבועה. 

חובת הנאמנות של המעביד לא נידונה בפסיקה בארץ, אולם מהמשפט המשווה למדים כי הכוונה היא שהמעביד צריך לנקוט בצעדים אקטיביים על מנת להבטיח את כבוד האדם של העובד, רווחתו ואי פגיעה בפרטיותו. למשל, הוא צריך להגן על העובדים שלו מפני הטרדה מינית, דתית, גזעית וכדומה. 

חובת הזהירות – על העובד ועל המעביד חלה חובת זהירות הדדית במסגרתה העובד חייב להשתמש בזהירות ברכוש של המעביד ולא להפר את כללי הבטיחות בעבודה ואילו המעביד חייב להנהיג נוהלי עבודה בטוחים, לספק כלי עבודה נאותים ולהדריך את העובד כיצד לבצע את העבודה. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.