www.ovdim.org.il

פיצויים לאחר 90 יום לעובד שנפגע בתאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 17 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה ועונה על תנאי הזכאות, זכאי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, בהתאם לתעודות אי הכושר אשר הונפקו לו על ידי הרופא המטפל. הפיצויים ישולמו לעובד לפרק זמן שלא יעלה על 90 ימים רצופים, החל מהיום שלאחר מועד התאונה.

 

לאחר 90 ימים, הביטוח הלאומי מפסיק לשלם דמי פגיעה, והעובד נדרש להגיש תביעת נכות מהעבודה. לשם כך עליו להתייצב בפני הוועדה הרפואית, כדי לברר האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ולצורך קביעת אחוזי נכות.

 

דרגת הנכות נקבעת על ידי הרופאים של הוועדה הרפואית, לפי רשימת המבחנים הרפואיים שבתקנות הביטוח הלאומי. בהתאם להחלטות הוועדה נקבעת הזכאות לקצבאות, סיוע נחוץ ותשלומים נוספים לאחר 90 ימים.

 

חשוב להתכונן היטב לפני ההופעה בפני ועדה רפואית

 

הנכות הרפואית מחייבת את חברת הביטוח בהליך האזרחי, לכן יש חשיבות רבה להחלטה האם להגיש את התביעה לקביעת דרגת נכות לפני או אחרי קביעת הנכות בהליך האזרחי. במקרה שהעובד בוחר לפנות קודם למוסד לביטוח לאומי, עליו לדאוג להכנת התביעה מול הוועדות הרפואיות, כדי לוודא שאכן תקבע נכות מרבית והוא יוכל לממש את זכויותיו הרפואיות.

 

מטרת ההופעה בפני ועדה רפואית בכלל ושל המוסד לביטוח לאומי בפרט, היא להעביר לרופאים היושבים בוועדה, את עיקרי הדברים הקשורים והנובעים מהפגיעה בתאונת העבודה. מדובר במפגש קצר שאורך דקות ספורות בלבד, על כן חשוב להעביר את הדברים הרלוונטיים הקשורים לנזק הרפואי, קרוב ככל האפשר לנוסח סעיפי הליקוי, כדי שהתרגום של הרופאים המוסמכים לדרגת הנכות והערכת כושר העבודה, יהיה מדויק לנוכח הבעיה הרפואית.

 

עורך דין או קרוב משפחה יכול לייצג את העובד ולדבר בשמו

 

לפני שניגשים לוועדה הרפואית, רצוי להכין תיקייה עם כל המסמכים הרפואיים של בדיקות קודמות בעקבות התאונה. בנוסף כדאי לנסח מראש את עיקרי הדברים ולציין את כל הבעיות הרפואיות הקשורות לתביעה ואת מידת ההשפעה על התפקוד. אל הפגישה ניתן להגיע בליווי של עורך דין, מתורגמן, קרוב משפחה או חבר, כדי שיוכלו לייצג את הנפגע ולדבר בשמו. במהלך הפגישה יש לענות לשאלות רופאים באופן ממצה וקצר, תוך הישענות על המצב האמתי, ובמקרים מסוימים, המטופל יעבור בדיקה פיזית על ידי הרופא.

 

בתום הפגישה הוועדה הרפואית תסכם את הדיון ותקבע את אחוזי הנכות. דרגת נכות בשיעור 9%-19%, מזכה את העובד הנפגע בתשלום מענק חד פעמי המשקלל את אחוזי הנכות אשר נקבעו לו, מתוך 43 קצבאות. אם נקבעו לנפגע 20% ומעלה, הוא יהיה זכאי לקצבה חודשית עד שיהיה זכאי לקבל קצבת זקנה. סכום הקצבה מחושב לפי 75% מסך הכנסתו החודשית הממוצעת, לפני הפגיעה.

 

לעתים נדרשות בדיקות נוספות שאינן כרוכות בפגישה נוספת עם הוועדה. במידה והעובד אינו מקבל את ההחלטה, הוא רשאי לערער על התוצאות ודרגות הנכות לוועדת ערר שכוללת בדרך כלל שלושה רופאים ומזכיר. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.