www.ovdim.org.il

כיצד להתכונן לוועדה רפואית של ביטוח לאומי לאחר תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 30 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קובעת את אחוזי הנכות של נפגעי תאונות עבודה ובהתאם להחלטת הוועדה נקבעת הזכאות לקצבאות ותשלומים. מטרת ההופעה בפני הוועדה היא להעביר לרופאים המוסמכים את עיקרי הדברים הקשורים והנובעים מתאונת עבודה.

 

עובד שנפגע בתאונת עבודה נדרש לעבור דרך הוועדה הרפואית כדי לקבל תגמולים וקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי. הוועדה קובעת על סמך תיעוד רפואי, תלונות הנפגע ובדיקות רפואיות, אם העובד זכאים לתשלומים ובהתאם לכך נקבע גובה הפיצויים.

 

המפגש בוועדה הרפואית נמשך דקות ספורות בלבד, והרופאים היושבים בוועדה קובעים את אחוזי הנכות העתידיים. על כן חשוב להעביר את הדברים הקשורים לנזק הרפואי או הנפשי, קרוב ככל האפשר לנוסח סעיפי הליקוי, כדי שהתרגום של הרופאים לגובה הנכות והערכת כושר העבודה, יתאים לנוכח הבעיה הרפואית.

 

מומלץ לנסח בכתב את רשימת הליקויים ולהדגיש כיצד הם פוגעים בתפקוד

 

הוועדה מורכבת מרופא אחד, או מספר רופאים המתמחים בתחום הפגיעה בהתאם לבעיות הרפואיות של הנפגע, ומזכיר מטעם ביטוח לאומי. המזכיר מופקד על תקינות מהלך הוועדה ואחראי על תיעוד ורישום המפגש. הרופאים מעיינים במסמכים הרפואיים, מקשיבים לטיעונים של הנפגע ומחליטים האם יש צורך בביצוע בדיקה פיזית, או שאפשר לקבוע את אחוזי הנכות, על סמך הרישומים, ללא בדיקה נוספת.

 

לפני שמגיעים אל המפגש, חשוב לאסוף את כל החומר הרפואי בעקבות התאונה, ואף מומלץ להכין מראש תיקייה עם כל המסמכים הרפואיים, ולארגן בצורה מסודרת את כל הבדיקות והצילומים שבוצעו לאחר התאונה, ולצלם עותק, למקרה שהנפגע יתבקש להשאיר את התיעוד בידי הרופאים.

 

לא חייבים לזכור הכול בעל פה, לכן כדאי לרשום על דף את תקציר נסיבות התאונה והשתלשלות של הליכים קודמים, ואת התלונות הרפואיות והמגבלות בנוגע לקשיי התפקוד והליקויים. במהלך הפגישה בהחלט ניתן ומותר להקריא בכתב. כמו כן, ניתן להגיע בליווי של עורך דין, מתורגמן, קרוב משפחה או חבר, כדי שיוכל לדבר בשם הנפגע ולהציג בפני הרופאים את טענותיו. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם גורם מקצועי שינחה את הנפגע בהצגת הטענות מול הוועדה. 

 

הרופאים בוחנים את הנפגע גם בעת הכניסה והיציאה מהחדר

 

חשוב לקחת תעודת זהות, או כל תעודה מזהה אחרת, את הזימון לוועדה ואת המסמכים הרלוונטיים שהוכנו מראש. את התיקייה עם המסמכים הרפואיים יש להגיש לעיון הרופא, ולאחר דקות ספורות המזכיר יזמן את הנפגע להיכנס אל החדר.

 

זה המקום והזמן להפנות אל הרופא את התלונות עקב הפציעה בתמצות ובדיוק. במידה שהוחלט כי יש לבצע בדיקה רפואית, הנפגע יתבקש לחתום על טופס הסכמה ויעבור בדיקה במקום. חשוב לדעת כי הרופאים בוחנים את הנפגע כל הזמן, גם כאשר הוא מתפשט ומתלבש לבדיקה, נכנס ויוצא מהחדר, מתיישב וקם מהכיסא, ועל סמך מכלול הפרטים מתקבלת החלטה.

 

בתום הפגישה, הוועדה הרפואית תסכם את הדיון ותקבע את אחוזי הנכות. הנפגע יקבל הודעה בדואר הכוללת את פרוטוקול הוועדה וההחלטה שהתקבלה. נפגע שאינו מסכים עם תוצאות ההחלטה, רשאי לפנות לוועדת ערר להגיש ערעור על דרגות הנכות שנקבעו לו.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.