www.ovdim.org.il

מה עושים במקרה של תאונת עבודה עקב נפילה מגובה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 17 דירוגים בציון ממוצע: 4.8 מתוך 5

אחת מתאונות העבודה הנפוצות ביותר הן נפילה מגובה, כאשר אליה חשופים בעיקר פועלי בניין ואנשי מקצוע המשתמשים במהלך עבודתם בסולם או בפיגומים, כמו חשמלאים, טייחים, צבעים, שיפוצניקים ועוד. נפילה מגובה עשויה להותיר נזק קשה ואף נכות צמיתה בשיעור גבוה.

 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מגובה, רשאי לפעול למימוש זכויות רפואיות ומשפטיות מול המוסד לביטוח לאומי. ובמקביל להגיש תביעה נגד המעסיק בגין התרשלותו והפרת חובתו לספק אמצעי זהירות ותנאי עבודה בטוחים. בעת הגשת תביעת פיצויים נגד המעסיק, נדרש העובד להוכיח את אחריות המעסיק לנזק שנגרם.

 

המעסיק נדרש לספק סביבת עבודה בטיחותית ומוגנת

 

על המעסיק מוטלת אחריות להנהיג שיטת עבודה נכונה ובטוחה, לערוך הדרכה לגבי אופן ביצוע העבודה, ולספק אמצעי מיגון לעבודה בגובה לפי פקודת הבטיחות בעבודה, כגון: מערכת בלימת נפילה, גידור או מעקה תקני, רשת בטיחות, סל להרמת אדם או פיגום ממוכן ועוד.

 

רשלנות של מעסיק בתאונה שנגרמה כתוצאה מנפילה מגובה יכולה לבוא לידי ביטוי בנסיבות רבות. לדוגמה: תאונת עבודה שנגרמה עקב נפילה מסולם, עלולה להיגרם בשל אי אספקת סולם תקין ויציב המתאים לסוג העבודה, אי אספקת משטח עבודה ראוי, או אי הצבת עובד נוסף עבור אחיזה וייצוב את הסולם שעליו מטפס העובד.

 

במקרה של נפילה מפיגום, רשלנותו של המעסיק עשויה לנבוע עקב שימוש בפיגום גבוה ובלתי מיוצב כמשטח עבודה, אי נקיטת אמצעי בטיחות מתאימים לשם גידור של השטח, התקנה לא בטוחה של הפיגום ועוד.

 

מי אשם בתאונת עבודה - המעסיק או העובד?

 

בפסק דין שהגיש לאחרונה טייח מנוסה שנפל ממשטח עבודה ונחבל, נטען כי חברת הבנייה שהעסיקה אותו הנהיגה שיטת עבודה לא בטיחותית ללא השגחה מספקת של מנהל אחראי. התובע טען כי נדרש לבצע עבודות טיוח בגובה של מטר וחצי, ולשם כך עמד על משטח חלוד וישן, אשר לפתע קרס. המעסיקה טענה מנגד כי הסיבה לנפילה מהפיגום, היא אשמתו של העובד בשל חוסר תשומת לב במהלך ביצוע העבודה ולא עקב קריסת המשטח.

 

בית המשפט קיבל את גרסתו של התובע וקבע כי חברת הבנייה הפרה חובותיה כלפי הטייח, בשל אי התקנת הפיגום באופן בטיחותי המונע התמוטטות, אי אספקת חומר מתאים להתקנת הפיגום ואי בדיקת יציבותו באמצעות ממונה על הבטיחות. עקב כך חייב את המעסיקה לשלם לתובע פיצויים בסך של 312,000 שקלים.

 

בפסק דין נוסף, מחסנאי שעבד בסופרמרקט נפל מגובה בשעה שהרים ארגז עם בקבוקי שתייה מזכוכית. העובד טען כי הארגז היה מונח בגובה של שלושה מטרים, וכדי להוריד אותו, הוא נאלץ לטפס על מדפים במחסן, המשמשים לאחסון מוצרי מזון. העובד איבד את שיווי המשקל והתרסק על הרצפה, ואף נפגע מבקבוקי הזכוכית שהתנפצו.

 

העובד סבל מחבלות קשות ועבר שיקום ממושך, שבסופו קבע רופא תעסוקתי כי הוא אינו יכול לשוב ולעבוד כמחסנאי. בית המשפט קבע כי המעסיק התרשל, בכך שלא סיפק למחסנאי סולם בטיחותי לביצוע עבודתו, וחייב אותו לפצות את העובד בסך של 100,000 שקלים.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.