www.ovdim.org.il

חישוב אחוזי נכות בעקבות תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה ובעקבות נכותו כושרו להשתכר צומצם בלפחות 50%, זכאי לקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת נכות כללית. במסגרת הליך התביעה לקצבת נכות, נקבעים אחוזי הנכות הרפואית על ידי ועדה רפואית לנכות כללית.

 

לאחר הגשת תביעה לגמלת נכות מעבודה, הנפגע מקבל זימון לוועדה רפואית לצורך בדיקה האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ולצורך קביעת אחוזי הנכות הרפואית. מומלץ להכין מראש את הרשימה של כל הליקויים, המחלות והקשיים בתפקוד שאותם מעוניינים להציג בפני הוועדה.

 

קביעת אחוזי נכות על ידי הוועדה הרפואית

 

דרגת הנכות נקבעת לאחר שנערכה לנפגע בדיקה על ידי רופאי הוועדה, על פי הליקויים שנגרמו כתוצאה מהפגיעה בעבודה ולא לפי ליקויים רפואיים שקדמו לה. בתום הדיון רופא מטעם הוועדה קובע את אחוזי הנכות של הנפגע על פי התוספת לתקנות הביטוח הלאומי שמכילה את רשימת כל המחלות והליקויים של נפגעי עבודה, שנקבעת לגביהם נכות. בנוסף קובע הרופא גם את תאריך תחילתה של הנכות, ואם היא זמנית או קבועה.

 

נפגע עבודה שנקבעה לו דרגת נכות מעבודה, לא יהיה זכאי יותר לתשלום דמי פגיעה מהעבודה. עובד שנקבעה לו דרגת נכות יציבה בשיעור של 20% ומעלה, יקבל מביטוח לאומי תעודת נכה עבודה וסמל מיוחד ובהתאם לקביעת אחוזי הנכות, הוא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות ומענק נכות לנפגעי עבודה.

 

דרגת נכות זמנית

 

במקרה שהוועדה החליטה כי מצבו של הנפגע אינו קבוע ועשוי להשתנות, היא תקבע לו דרגת נכות זמנית, לתקופה של עד שנה. במהלך תקופה זו הנפגע יקבל קצבה בשיעור דרגת הנכות הזמנית ובסופה הוא יוזמן לוועדה רפואית נוספת.

 

נפגע שנקבעה לו דרגת נכות זמנית בשיעור הנמוך מ-100%, ועקב נכותו אינו מסוגל לעבוד בכל עבודה שהיא ואין לו כל הכנסה, והוכר על ידי ביטוח לאומי כנכה נזקק, עשוי לקבל דרגת נכות לזמן מוגבל, או נכות שדרגתה זמנית בשיעור של 100%, לתקופה של עד ארבעה חודשים.

 

שקלול אחוזי נכות

 

לנפגע עבודה שסובל משני ליקויים רפואיים או יותר, תיקבע דרגת נכותו לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות, ולא לפי חיבור רגיל של האחוזים. אם הנפגע סובל מליקויים רפואיים שקדמו לפגיעה בעבודה, ויש לו מסמכים רפואיים המעידים על כך, הוועדה תפחית את אחוזי הנכות הקשורה לליקויים הקודמים.


דרגת נכות צמיתה

 

לנפגע עבודה שנקבעה דרגת נכות לצמיתות, תבדוק הוועדה הרפואית אם הנכות שנגרמה מהפגיעה בעבודה משפיעה על יכולתו לחזור לעבודה שעבד בה לפני הפגיעה, ובנוסף תבחן אם הנכות גרמה לירידה קבועה של יותר מ-20% מהכנסותיו. הוועדה רשאית להגדיל את דרגת הנכות לצמיתות עד מחצית מאחוזי הנכות שנקבעה לו.

 

ערעור על החלטת ועדה רפואית

 

נפגע שאינו שבע רצון מדרגת הנכות שנקבעה לו, יכול להגיש ערר על החלטת הוועדה בפני ועדה רפואית לעררים של המוסד לביטוח לאומי. הוועדה הרפואית לעררים רשאית לשנות את אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו, ויכולה לקבוע אחוזי נכות גבוהים או נמוכים יותר מאלו שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית לנכות מעבודה.

 

במקרה שהוועדה הרפואית לעררים שוקלת להפחית את גובה אחוזי הנכות, או אינה מקבלת את התביעה, ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה בתוך 60 יום ממועד קבלת החלטתה. הערעור מוגש לבית הדין האזורי לעבודה בשאלה משפטית בלבד. על החלטה של בית דין אזורי לעבודה ניתן לערער בפני בית הדין הארצי לעבודה בירושלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.