www.ovdim.org.il

מי משלם לעובד שנפגע בתאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 37 דירוגים בציון ממוצע: 3.8 מתוך 5

כל עובד שכיר או עצמאי הרשום במוסד לביטוח לאומי מבוטח בביטוח נפגעי עבודה וזכאי לקבל פיצויים במקרה של תאונת עבודה, זאת בתנאי שהפציעה אירעה בדרך לעבודה, במהלכה או בדרך חזרה הביתה בתום יום עבודה.

דמי פגיעה וקצבאות בגין תאונת עבודה ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי, גם עבור פציעה שאירעה בזמן הפסקה או פגישה מחוץ למשרד, וגם אם הפגיעה התרחשה בעת מעבר ממקום עבודה אחד אל מקום עבודה אחר.

חשוב מאוד לשמור את התיעוד הרפואי לשם הגשת התביעה

מיד לאחר התרחשות התאונה, העובד נדרש לדווח למעסיק אודות פציעתו ולגשת לבדיקה רפואית בקופת חולים או בחדר מיון. ברוב המקרים שבהם נגרם נזק גופני, העובד יקבל ימי מחלה על פי החלטת רופא תעסוקתי. עבור שלושת ימי המחלה הראשונים המעסיק ישלם לעובד 75% מהשכר, ולאחר שלושה ימים זכאי העובד לתשלום 75% מהמוסד לביטוח לאומי. זאת במקרה של עד 12 ימי מחלה.

אם נקבע כי העובד זקוק למנוחה שנמשכת למעלה מ-12 ימים, המעסיק ישלם לעובד 75% מהשכר בתשעת הימים הראשונים והחל מהיום העשירי ועד היום ה-19, שכר בשיעור 75% ישולם על ידי המוסד לביטוח לאומי לתקופה של עד 91 ימים. בתום תקופה זו, העובד רשאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות באמצעות הוועדה הרפואית.

הוועדה הרפואית קובעת את אחוזי הנכות ובהתאם לכך נקבע גובה הפיצויים

נפגע שנקבעה לו דרגת נכות בשיעור של 10% ועד 19%, זכאי לפיצוי חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי עבור נפגעי עבודה. אם נקבעה לו דרגת נכות בשיעור של 20% נכות ומעלה, הנפגע זכאי לקצבת נכות מהעבודה המשולמת בגין תאונות עבודה.

בעת הגשת הבקשה לדמי פגיעה מביטוח לאומי יש להציג את התיעוד הרפואי והמסמכים הרלוונטיים המעידים על נסיבות התאונה ומצבו של הנפגע, כמו מרשמים לתרופות, צילומי רנטגן, הפנייה לבדיקות וכדומה. כמו כן יש לצרף עדויות של עדי ראיה באם נכחו במקום בעת המקרה.

90 ימי ההיעדרות הראשונים ישולמו לעובד שנפגע על ידי הביטוח הלאומי ולא על ידי המעסיק. לכן חשוב להצטייד בטופס 250, ולהגיש אותו לרופא כדי שינפיק אישור מחלה המתייחס לפגיעה מעבודה.

עובד שהוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, זכאי לטיפול רפואי הכולל תשלום עבור הוצאות רפואיות שונות, לרבות אשפוז, החלמה, שיקום, ועבור כל התרופות והמכשירים שניתנו על ידי המרכז הרפואי. כמו כן, נפגע שנקבעה לו דרגת נכות בשיעור 10% ומעלה, זכאי לשיקום מקצועי במטרה לסייע בהשתלבות חזרה במעגל העבודה.

 

ניתן להגיש ערעור עד שנה מיום דחיית הבקשה 

מומלץ להגיש את הבקשה לא יאוחר משנה לאחר התרחשותה. ואף רצוי להגישה בסמוך למועד התאונה. אם המוסד לביטוח לאומי דחה את הבקשה להכרה בתאונה כתאונת עבודה, רשאי העובד לפנות אל בית דין האזורי לעבודה ולהגיש ערעור תוך שנה מיום הדחייה. במועד מאוחר יותר התביעה לא תתקבל.

בנוסף לתביעה מביטוח לאומי, העובד רשאי להגיש תביעת נזיקין נגד המעסיק, זאת כאשר התאונה אירעה עקב רשלנותו של המעסיק. לשם כך נדרש העובד להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הנזק להפרת חובתו של המעסיק בשמירה על בטיחותו. עקב היעדר סביבת עבודה בטוחה, אי הספקת הנחיות וציוד מגן, תנאי עבודה מסוכנים ועוד.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.