www.ovdim.org.il

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אל בית משפט השלום בבית שאן הוגשה תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, יליד 1989, עקב תאונת עבודה, שארעה באוקטובר 2015, בזמן שעבד כטפסן באתר בנייה באשדוד ונפגע ממסור חשמלי בכף ידו הימנית. התביעה הוגשה נגד המעסיק וחברת הביטוח של העסק.


לטענת התובע, ביום התאונה התבקש לעבוד עם מסור חשמלי לצורך חיתוך לוחות עץ. תוך כדי הפעלת המסור, לאחר שחתך כעשרה לוחות, החל המסור לפתע להשתולל ולרטוט ופגע בו באצבעות כף ידו הימנית. התובע טען כי המסור אשר סופק לו על ידי מעסיקו היה ללא מגן בחלקו המסוכן ועל כן הוא נפצע ממנו. עוד טען כי כל המסורים אשר היו מצויים באתר, לרבות המסור שממנו הוא נפגע, היו בלויים וישנים ונעדרו מיגון בניגוד למקובל.


בית המשפט סבר כי אין מחלוקת עובדתית על כך שהתובע אכן נפגע ממסור במהלך עבודתו אצל הנתבע. הדבר עלה מעדותו, מעדויות חבריו לעבודה ומהמסמכים הרפואיים באשר לטיפול הרפואי שאליו פנה התובע מיד לאחר התאונה.


שימוש במסור חשמלי לא בטיחותי


הגרסה בדבר העדר מיגון במסור, נתמכה בתצהיר עד נוסף מטעמו של התובע, חברו לעבודה, אשר הצהיר כי ביום התאונה שמע את התובע צועק, ניגש אליו וראה אותו מיד לאחר התאונה, כשידו מדממת והמסור שהיה ללא מגן זרוק לצדו. בתצהירו ציין כי עוד קודם לתאונה כי ראה את המסור והבחין שהוא ללא מגן.


בית המשפט קיבל את גרסתו של התובע לאופן התרחשות התאונה, וקבע כי גרסתו אמינה ועקבית ואף לא נסתרה במסגרת חקירתו הנגדית. התובע תיאר כי התאונה ארעה עת שעשה שימוש במסור חשמלי לצורך חיתוך לוחות עץ, כאשר בשלב מסוים רטט ו"השתולל" המסור, חזר לעבר התובע וחלקו המסוכן אשר היה ללא מגן פגע בכף ידו הימנית.


המעסיק טען מנגד כי יש להחיל על התובע אשם תורם בשיעור משמעותי, מאחר שמדובר בעובד מנוסה, אשר הודה בעת חקירתו הנגדית כי בזמן שעשה שימוש במסור ידע כי המסור צריך להיות בעל מגן לחלקו המסוכן וכי במקומות אחרים קודמים שבהם עבד אכן כך היה.


הפרת חובת זהירות מושגית של המעסיק


בית המשפט ציין כי לשם הוכחת רשלנות הנתבע, על התובע להוכיח קיומה של חובת זהירות כלפיו, התרשלות המהווה הפרה של חובת הזהירות וקשר סיבתי לנזק. חובת זהירות מושגית של מעביד כלפי עובדו נקבעה והוכרה זה מכבר בהלכה הפסוקה על כן נקבע כי אין עוד צורך לבחון את שאלת עצם קיומה של חובת זהירות מושגית בין מעביד לעובדו.


המעביד חייב להנהיג שיטות עבודה בטוחות, לדאוג לסביבת עבודה בטוחה, ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הסבירים כדי לוודא שהעובדים יוכלו לבצע את עבודתם בתנאי בטיחות אופטימליים וכדי למנוע מהם סכנות קיימות. מוטלת עליו חובה לספק הדרכה על שיטות העבודה, להזהיר מפני הסיכונים הכרוכים בביצועה, לספק ציוד וכלי עבודה תקינים ובטוחים ולהדריך את העובדים כיצד להשתמש בהם בבטחה.


במקרה זה, המעסיק לא הוכיח כי נקט באמצעי זהירות סבירים וסיפק לתובע לצורך ביצוע העבודה מסור בעל מגן כנדרש. היה עליו לצפות אירוע מסוג זה שהתרחש בפועל, ולהיות מודע לסיכון של עבודה עם מסור חשמלי ללא מגן, ואף לצפות כי תוך כדי עבודה עם המסור החשמלי עשויה להיגרם פגיעה גופנית, כתוצאה ממגע עם חלקו המסוכן של המסור.


המעסיק לא הציג כל ראיה שלפיה ניתנו לתובע הדרכות בטיחות באופן סדיר, או הדרכות בטיחות כלשהן, לא הוכח כי ניתנו לו הסברים והנחיות בדבר שיטת העבודה הראויה והבטוחה, לא הוכח כי הודרך באשר לאופן העבודה עם המסור החשמלי, או כי הוזהר כנגד הסיכונים הטמונים בעבודה עם מסור מסוג זה.


בנסיבות אלה הגיע בית המשפט לכלל מסקנה שהנתבע אחראי בנזיקין כלפי התובע. בית המשפט לא מצא סיבה המצדיקה הטלת אשם תורם על התובע במקרה זה, על אף שהתובע אישר כי הוא השתמש במסור חשמלי לפני אירוע התאונה ויודע להשתמש בו, קיבל בית המשפט את טענתו שזאת הייתה פעם ראשונה שבה המסור קיבל רעד חזק, והבהיר שבאתרים אחרים הוא עבד עם מסורים עם מגן ובחלק מהאתרים המסורים היו חדשים.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי נזקיו של התובע מגיעים לסך של 523,000 שקלים. לאחר ניכוי תקבולי המוסד לביטוח לאומי, נקבע שהתובע זכאי לפיצוי מהמעסיק בסך של 473,500 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך של 110,000 שקלים והוצאות משפט בסכום כולל של 8,000 שקלים.


ת"א 15044-01-17
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.