www.ovdim.org.il

מבחני דינמיקה קבוצתית| מבחני מצב

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5
דינמיקה קבוצתית ומבדקי מצב – מה חשיבותם ואיך עוברים אותם בהצלחה

 

חנה סלע, מכון הדס

 
בתהליך הדינמיקה הקבוצתית על היחיד בקבוצה ועל הקבוצה בכללותה, לעבור מגוון משימות, מטלות וסימולציות.
בתהליך זה באים לידי ביטוי האלמנטים התקשורתיים, המילוליים והיוזמתיים של המועמדים. כמו כן, נבדקים יכולת ההובלה, מנהיגות, כריזמה מול קבוצה, אסרטיביות, דומיננטיות מול פשרנות ואופרטיביות.
הדינמיקה הקבוצתית מהווה חלק משמעותי ממבחני המיון לעבודה. כמו כן, היא מהווה כלי אבחוני במיון ראשוני של מועמדים, כך שעל-פי תוצאותיה מחליטים אם המועמד ימשיך או לא ימשיך את תהליך המיון.
איך לשווק עגבנייה מרובעת!? מה התכונה החשובה ביותר לתפקיד של מנהל כספים? איך בונים גשר מאבני לגו!? מגוון המשימות הקבוצתיות הנו רב ומה שחשוב בסופו של דבר הוא התפקוד וההתמודדות של היחיד מעבר לאותה משימה ספציפית.
 
"עשה" ו"אל תעשה" במבדקי המצב – 

·        היה מודע לשפת הגוף שלך. שפת גוף נכונה מתבטאת בישיבה  זקופה, יציבה, ללא הנעת יתר של ידיים או רגליים. קשר עין עם אנשי הקבוצה מבלי "להיצמד" לחפץ כמו עט, מהדק, משקפיים. חיוך קטן ורלבנטי מידי פעם מהווה גורם חיובי ומרכך.

·        חשוב באופן אופרטיבי וענייני. בביצוע מגוון המשימות והסימולציות חשוב לגבש דפוסי חשיבה ועשייה משימתיים שיקדמו את הקבוצה ואותך באופן היעיל והענייני ביותר לפתרון. דומיננטיות נכונה פירושה הובלה של הקבוצה לפתרון וליעד. דומיננטיות לא נכונה פירושה השתלטות על הקבוצה, אי מתן מקום לאחרים להתבטא והתמקדות ביעד האישי שלך.

·        אל תכנס למאבקי כוח ועימותים. אף פעם לא להגיע למצב של כוחניות, אגרסיביות, הרמת קול. צריך להבדיל בין חילוקי דעות שהנם לגיטימיים, לבין כוחניות ומאבקי כוח שהנם גורמים מקשים ומפריעים בתהליך הקבוצתי. עליך לדעת לקדם את יעדיך מבלי ליצור "נוגדנים", מבלי להיכנס לעקשנות, עימותים וכוחניות, אלא תוך שימוש בדרכי שכנוע, שיתוף והקרנה חיובית של סמכותיות.

·        היה מודע לעמידה בלוחות זמנים. מומלץ לקחת בקבוצה תפקיד ארגוני של רישום, איסוף חומר, אחריות על תכנון שלבי העבודה – תפקיד המעיד על ראיית מאקרו ועל יכולת ארגונית טובה. כמו כן, מודעות ועירנות לנושא עמידה בזמנים – חשובה ביותר. הדבר קובע את מסגרת היעדים, את זמן הדיבור של כל אחד מחברי הקבוצה ומונע "סחבת" ואי-עמידה במשימות הקבוצתיות.

·        הכנה למבדקי מצב ודינמיקה קבוצתית. ההכנה מהווה גורם משמעותי בעמידה ביעדים והצלחה בהם. ההכנה כוללת התנסות בפועל ופידבק מאנשי מקצוע על ההקרנה, הנוכחות ורמת הביצוע בדינמיקה. ההכנה מקנה כלי התמודדות גבוהים, שיקוף אובייקטיבי למועמד לגבי רמת הביצוע שלו וכן אפשרות להתנסות במגוון תהליכים וסימולציות של הדינמיקה הקבוצתית.

הכנה לראיון עבודה - פגישה עם מומחה

חיפוש משרה בלוח דרושים של פורטל העובדים

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - ראיון עבודה

האם קבלת עובד על בסיס ראיון עבודה שנוהל בחוסר תום לב הצדיק פיצויים בעקבות פיטורים לאחר ימים ספורים בלבד? 

בעת קבלה לעבודה בנמל אשדוד, נדרש המועמד להצהיר על קרובי משפחה העובדים בחברה הממשלתית... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.