www.ovdim.org.il

הגבלת רעש בסביבת עבודה – מהן חובות המעסיק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רעש מזיק הוא רעש שהחשיפה אליו גבוהה מהמותר בתקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים ברעש) והוא עלול לגרום לנזק בריאותי.

 

במפעלים או במקומות עבודה, במיוחד בענף התעשייה והייצור, שבהם נהוג לעבוד ברעש מזיק, וקיימים מטרדי רעש אשר עלולים לסכן את בריאותם ושמיעתם של העובדים, המעסיק מחויב לנקוט באמצעים כדי להגן על העובדים ולערוך באופן קבוע בדיקות סביבתיות תעסוקתיות של מפלסי הרעש.

 

תקנות הבטיחות בעבודה נועדו לבצע פעולות שמטרתן להגן על בריאות העובדים מפני רעש מזיק. בכפוף להוראות התקנות המעסיק מחויב לבצע במקום העבודה, לפחות אחת לשנתיים, בדיקות רעש, עליו לשלוח את תוצאות הבדיקות למפקח העבודה האזורי, ובמידת הצורך להפחית את הרעש המזיק באמצעים טכניים והנדסיים.

 

אמצעי גיהות סביבתיים ואישיים:

 

במידה שנמצא כי החשיפה אל הרעש גבוהה מהמותר בתקנות, המעסיק נדרש להפחית את משך השהייה של עובדים בסביבת הרעש המזיק ולבדד את אזור העבודה שבו הוא קיים. כמו כן, עליו לספק מגני אוזניים מתאימים ותקינים עד להפחתת הרעש באמצעים טכניים והנדסיים, ולהציב שילוט קבוע ובולט לעין המזהיר מפני הרעש.

 

אחת לשנה מוטלת חובה על המעסיק להדריך את עובדיו בכתב ובעל פה לגבי נזקים בריאותיים כתוצאה מרעש מזיק, ולספק אמצעים להשגת גיהות תעסוקתית מתאימה להגנה מפניו.

 

חובת בדיקות רפואיות תקופתיות:

 
המעסיק לא יכול לקבל עובדים לעבודה ברעש מזיק, אלא אם עברו בדיקה רפואית ראשונית בתוך חודש ימים, לפני תחילת העבודה, בידי רופא מורשה שיקבע את התאמתם להתחיל לעבוד ברעש מזיק.

 

אחת לשנה על המעסיק מוטלת החובה לערוך בדיקות רפואיות לעובדים על ידי רופא מורשה. במקרה שהבדיקות הרפואיות העלו שחלה ירידה בכושר השמיעה של העובד, העובד יוגדר כמי שאינו מתאים לעבוד ברעש מזיק וחל איסור להעסיקו בתוך שבוע ימים במועד קבלת התוצאות.

 

ליקוי שמיעה שנגרם עקב רעש מזיק בעבודה יכול להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כפגיעה במסגרת תאונת עבודה, בין היתר אם כושר השמיעה של העובד ירד בשיעור של לפחות 20 דציבל לפי סעיף 84א לחוק הביטוח הלאומי. התקנות אינן קובעות סנקציה שתחול על מעסיק אשר מפר את הוראותיהן, אולם אם נגרם לעובד נזק בריאותי עקב הפרת אחריות המעסיק את התקנות, העובד רשאי להגיש תביעת רשלנות נגד המעסיק ולדרוש פיצויים.

 

עבודות ברעש מזיק הנקובות בתוספת הראשונה לתקנות הבטיחות:

 

התקנות חלות על מקומות עבודה שבהם העובד חשוף לרעש מעל לרמות החשיפה במשך לפחות 200 שעות בשנה, כולל: חציבה, פיצוץ, גריסה וטחינה, נגרות מכנית, ניפוט, טוויה, שזירה ואריגה מכניים, הפעלת ציוד מכני הנדסי וטרקטורים ללא תא מפעיל סגור, ניסור, השחזה וליטוש מכניים, מסגרות ופחחות, לרבות סימרור וחיתוך מתכות בגזים.

 

הפעלת פטישים פנוימטיים, הפעלת מדחסי אוויר, ניקוי עם או התזה בעזרת אויר דחוס, הסקת דודי קיטור בדלק נוזלי, הפעלת מכבשים, למעט מכבשים הידראולים, הפעלת מלגזות בדיזל או בגז, ללא תא מפעיל סגור והפעלת טורבינות וגנרטורים, מכסחות דשא, חרמשים ממונעים ומשורי שרשרת המונעים באמצעות מנוע של שריפה פנימית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.