www.ovdim.org.il

תביעה לקצבת נכות עקב תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 17 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה ולאחר שקיבל דמי פגיעה נותרה לו נכות זמנית או קבועה, יכול להגיש תביעה לקצבת נכות מעבודה מהמוסד לביטוח לאומי. נפגע שהוכר כנכה עבודה ונקבעה לו דרגת נכות יציבה הגבוהה מ- 5%, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות חודשית מעבודה.

 

את התביעה ניתן להגיש רק לאחר ששולמו דמי פגיעה בשל תאונת עבודה או מחלת מקצוע, ונותרה לנפגע נכות עקב אותה פגיעה. יש להגיש את התביעה בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה, לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, באמצעות טופס תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ולתשלום קצבת נכות מעבודה.

 

זימון לוועדה רפואית

 

לאחר הגשת הטופס בצירוף מסמכים רפואיים ותוצאות בדיקות, ואישורים בדבר המגבלות הרפואיות בגין הפגיעה, הנפגע יוזמן לבדיקה על ידי ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, שתקבע את דרגת הנכות, ובהתאם לכך את זכאותו לגמלה.

 

אל הוועדה הרפואית לנכות מעבודה ניתן להגיע עם מלווה, מתורגמן או עורך דין, שיכול לייצג את הנפגע בפני הוועדה ולדבר בשמו. רצוי להכין מראש רשימה של כל הליקויים, המחלות והקשיים בתפקוד שאותם הנפגע מעוניין להציג בפני רופאי הוועדה.

 

במהלך ההופעה בפני הוועדה יש להגיש את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ולפרט אם ישנם קשיים לתפקד בעבודה, אם חלה ירידה בהכנסות בעקבות הפגיעה, והאם יש צורך בסיוע של אדם אחר בביצוע פעולות היום יום. הרופא יחליט אם יש צורך בבדיקה גופנית, בהתאם לתלונות הנפגע לצורך קביעת אחוזי נכות.

 

חישוב אחוזי נכות

 

הוועדה בודקת האם הנכות משפיעה על היכולת לחזור לעבודה שהנפגע עבד בה לפני הפגיעה, ובוחנת האם הנכות גרמה לירידה קבועה של יותר מ-20% מהכנסותיו. לנפגע שסובל ממספר ליקויים, תיקבע דרגת נכותו לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות, ותפחית את דרגת הנכות הקשורה לליקויים קודמים.

 

הוועדה עשויה להחליט שמצבו של הנפגע אינו קבוע, ובמקרה כזה היא תקבע דרגת נכות זמנית, לתקופה עתידית של שנה ובתום התקופה הוא יוזמן לוועדה רפואית נוספת. נפגע שנקבעה לו דרגת נכות זמנית נמוכה מ- 100%, אך כתוצאה מהפגיעה, הוא אינו מסוגל לעבוד ואין לו כל הכנסה, עשוי להיות זכאי לדרגת נכות זמנית בשיעור של 100%.

 

קצבת הנכות משולמת על ידי ביטוח לאומי בהתאם לאחוזי הנכות. שיעור קצבת הנכות מתעדכן בכל תחילת שנה אזרחית, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן. נפגע עבודה שנקבעה לו דרגת נכות של 100% זכאי לקבל קצבה חודשית בסכום דמי הפגיעה המגיעים לו ליום כפול 30. בעל דרגת נכות קבועה שחלה החמרה במצבו, או שחלה ירידה ניכרת בהכנסתו עקב הפגיעה רשאי לבקש קביעה מחודשת של דרגת נכותו.

 

הגשת ערר על החלטת הוועדה

 

בתום כל הבדיקות תישלח בדואר הודעה על ההחלטה בעניין התביעה. נפגע שאינו מרוצה מהחלטת הוועדה הרפואית, יכול להגיש ערר על ההחלטה בתוך 30 יום לוועדת העררים. במידה והתביעה נדחתה או שההחלטה על דרגת הנכות מעבודה לא סיפקה את רצונו של הנפגע, הוא יכול להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בשאלות משפטיות בלבד בתוך 60 יום.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.