www.ovdim.org.il

פיצויי פיטורים - שירות מילואים - ועדת התעסוקה

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.1 מתוך 5

פיטורין עקב שירות מילואים:

 

רוב הציבור הישראלי משרת בשנותיו הצעירות בצה"ל, במסגרת שירות סדיר וממשיך לשרת במילואים במשך שנים רבות, בהן הוא מגן בנאמנות על המדינה שלנו. חייל היוצא לשירות המילואים נדרש לתמרן בין שגרת חייו הבוגרים כאדם עובד או לומד וכאיש משפחה, ולעיתים היציאה לשירות המילואים, פוגעת בשגרה. אך זוהי מציאות החיים הישראלית, המוכרת לרוב אזרחי המדינה.

 

אסור לפטר עובדים בתקופת שירות המילואים וכשלושים ימים אחריה

 

לפי חוק חיילים משוחררים משנת 1949, אסור לפטר עובדים בזמן שהם משרתים במילואים ובתקופה של 30 ימים, לאחר שסיימו את השירות. מעביד המפטר עובד בתקופה זו צפוי לקנס כספי בגובה עשרות אלפי שקלים. אך עם זאת סעיף 41 א' מתייחס למקרים חריגים, בהם ניתן לפטר עובדים המצויים במילואים, או בתקופה הסמוכה להם, בהיתר של ועדת התעסוקה, כאשר הוכח כי הפיטורין לא בוצעו בשל שירות המילואים.

 

התיקון לחוק התווסף בעקבות תלונות רבות שהתקבלו על פיטורין בגין מילואים, במטרה לצמצם את הפיטורין בנסיבות אלה ולהגן על חיילי המילואים שנאלצים להפסיק את עבודתם הסדירה, לטובת מתן שירות למדינה.

 

החוק אמנם נועד להגן על העובדים שיוצאים לשירות המילואים, אך עם זאת הוא נמנע מלתת לעובדים הגנת יתר, על מנת לא ליצור אצל המעסיקים תמריץ שלילי שיגרום להם לשקול את ההתקשרות עם עובדים הממלאים את שירות המילואים.

מתי ניתן לבקש היתר לפיטורי עובד בעת שירותו במילואים?

 

קיימים מקרים בהם העובדים מתנהגים בצורה בלתי הולמת, כמו הפרת אמונים, מעילה בכספים וגניבה. מקרים אלה מצדיקים לרוב פיטורין גם ללא מסירת הודעה מוקדמת לעובד, והם מאפשרים למעסיק להגיש בקשה מועדת התעסוקה למתן היתר מיוחד לפיטורי עובד, גם כאשר הוא נמצא בתקופת שירות מילואים או שלושים ימים אחריה. אך חשוב לציין כי אין זו רשימה סגורה וכל מקרה נבחן לגופו.

 

שיקולים שהם רק כלכליים, במטרה לחסוך בהוצאות המעביד, בעקבות יציאת העובד למילואים, אינם מהווים עילה למתן ההיתר. אך עם זאת כאשר מדובר במעביד השרוי בקשיים כלכליים, והוא מעסיק מספר מצומצם של עובדים ונדרש להחליף את העובד שיצא למילואים, באופן מיידי, בעובד אחר שהינו בעל כישורים מקצועיים יותר, יצדיקו את מתן ההיתר, אם יוכח כי המעסיק אינו יכול לשאת הן בהוצאות העובד שהוא מעוניין לפטר והן בהוצאות העובד החדש, שמחליף אותו בתקופת המילואים.

 

המעסיק נדרש להוכיח כי הפיטורין אינם קשורים לשירות המילואים

 

חוק חיילים משוחררים שואף לאזן בין הצרכים של המעסיק והמפעל, לבין זכותם של העובדים שיוצאים לשירות מילואים. מצד אחד החוק אוסר לפטר עובד בשל שרות המילואים. אך מצד שני ועדת התעסוקה רשאית לבחון מקרים חריגים והיא מוסמכת לתת את ההיתר לפיטורין, כאשר הם נובעים משיקולים הומניטריים, אך לא משיקולים כלכליים, ארגוניים או נוהליים.

 

הועדה בוחנת בנוסף גם את הקשר שבין עיתוי המעשה שהוביל להחלטה על הפיטורין לבין תקופת שירות המילואים והמעסיק נדרש להוכיח בפני הועדה כי קבלת ההחלטה בנוגע לפיטורין, אינה קשורה לשירות המילואים. כמו כן, המעסיק נדרש לנמק מדוע בחר לפטר את העובד דווקא במהלך תקופה זו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.