www.ovdim.org.il

האם תאונה בדרך לעבודה או הביתה נחשבת לתאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 21 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

תאונה בדרך מהבית לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה הביתה, בין אם מדובר בתאונת דרכים, או נפילה ברחוב, נחשבת על פי חוק ביטוח לאומי לתאונת עבודה, מאחר שהעובד נפגע באופן הקשור למקום עבודתו, אולם התאונה לא תוכר כתאונת עבודה אם בדרך חלה סטייה של ממש לצורך נסיבות שאינן קשורות בעבודה ומדובר בסטייה משמעותית במשך זמן רב.

 

ההגדרה לתאונת עבודה קובעת כי פגיעה או פציעה אשר אירעה לעובד במהלך עבודתו אצל מעסיק נחשבת לתאונת עבודה, והעובד זכאי לקבל פיצויים על פי חומרת הנזק מהמוסד לביטוח לאומי. תחת הגדרה זו נכנסת כל הפעילות הקשורה לעבודה, לרבות תאונת דרכים בדרך למקום העבודה, או כל תאונה אחרת בדרך הביתה, ללא סטיות למטרות אחרות.

 

העובד נדרש להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין התאונה למקום העבודה

 

על פי החוק, תאונה שאירעה תוך כדי נסיעה או הליכה מהמקום שבו העובד לן בלילה בדרך לעבודה, או בדרך מעבודה אחת לעבודה אחרת, לאדם שעובד בשתי עבודות, נחשבת כתאונת עבודה. כך גם בדרך מהעבודה הביתה ובלבד שמדובר במסלול רגיל וללא סטיות למטרות אחרות. החוק קובע כי גם תאונה שאירעה במהלך הפסקת אוכל, או כל הפסקה מאושרת במסגרת יום העבודה, נחשבת לתאונת עבודה, בתנאי שההפסקה היתה מקובלת על דעת המעסיק ולא ארכה יותר משלוש שעות.

 

פעמים רבות תאונות שאירעו בדרך לעבודה או בדרך הביתה מולידות סכסוכים משפטיים בין המוסד לביטוח לאומי לבין המבוטחים, בעיקר במקרים שבהם העובד עצר בדרך לצורך ענייניו הפרטיים, שאינם קשורים בעבודה, ולשם כך העובד נדרש להוכיח בפני המוסד לביטוח לאומי כי התקיים קשר סיבתי בין זמן הדרך לבין סיכון הדרך.

 

המוסד לביטוח לאומי בוחן מה היתה מהות ההפסקה ומה היה אורכה. כך למשל כאשר עובד עצר כדי לרכוש לעצמו שתייה או עיתון, ומיד לאחר מכן המשיך בדרכו, לא ניתן לקבוע כי מדובר בהפסקה המנתקת את הקשר בין מקום העבודה לדרך הביתה. אך מצד שני, ישיבה במסעדה למשך זמן רב עלולה להטות את הכף כנגד העובד, ועליו להוכיח כי מעשיו בעת ההפסקה הממושכת אינם שומטים את הקשר הסיבתי שבין העבודה לתאונה.

 

תאונה במהלך סטייה מהדרך המקובלת שלא למטרות עבודה 

 

יחד עם זאת הוראות החוק אינן חד משמעיות ולא כל תאונה מחוץ למקום העבודה, מוכרת על ידי המוסד ופסיקותיהם של בתי הדין לעבודה משתנות ממקרה למקרה בהתאם לנסיבותיהן. כך למשל, במקרה שאירע לאחרונה עובד שיצא מוקדם מהרגיל מעבודתו, כדי לקנות מתנת יום הולדת לבתו, נפגע בתאונת דרכים קשה, כאשר משאית סטתה ממסלול נסיעתה והתנגשה ברכבו בעצמה רבה.

 

המוסד לביטוח לאומי טען כי לא מדובר בתאונת עבודה, מאחר שביום התאונה העובד השתתף בפגישה שנערכה בבית קפה מחוץ למשרד, והוא ביקש אישור מהמעסיק להשתחרר מוקדם יותר ולא לשוב לעבודה, כדי להספיק לקנות מתנה לבתו. בית המשפט השתכנע כי לא מדובר בתאונת עבודה, מאחר שהחוק קובע כי תאונה שאירעה לאחר הפסקה, או לאחר סטייה מהדרך המקובלת שלא למטרות עבודה, לא תיחשב כתאונת עבודה, לכן הגיש העובד תביעת פיצויים נגד חברת הביטוח של הרכב.

 

במקרה אחר, עובד נפגע במהלך נסיעתו לעבודה, זאת לאחר ששהה כרבע שעה בקופת חולים. בית הדין פסק כי היות שהעובד שהה פרק זמן קצר ביותר בקופת חולים, והיות שקופת החולים היתה בתוך מסלול נסיעתו הרגיל מביתו לעבודה, הביקור לא קטע את הרצף הדרוש לשם הכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה והעובד זכאי לפיצויים.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.