www.ovdim.org.il

תביעה לקצבת נכות עקב תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 14 דירוגים בציון ממוצע: 4.9 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה ולאחר שקיבל דמי פגיעה נותרה לו נכות זמנית או קבועה, יכול להגיש תביעה לקצבת נכות מעבודה מהמוסד לביטוח לאומי. נפגע שהוכר כנכה עבודה ונקבעה לו דרגת נכות יציבה הגבוהה מ- 5%, עשוי להיות זכאי לקצבת נכות חודשית מעבודה.

 

את התביעה ניתן להגיש רק לאחר ששולמו דמי פגיעה בשל תאונת עבודה או מחלת מקצוע, ונותרה לנפגע נכות עקב אותה פגיעה. יש להגיש את התביעה בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה, לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, באמצעות טופס תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ולתשלום קצבת נכות מעבודה.

 

זימון לוועדה רפואית

 

לאחר הגשת הטופס בצירוף מסמכים רפואיים ותוצאות בדיקות, ואישורים בדבר המגבלות הרפואיות בגין הפגיעה, הנפגע יוזמן לבדיקה על ידי ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, שתקבע את דרגת הנכות, ובהתאם לכך את זכאותו לגמלה.

 

אל הוועדה הרפואית לנכות מעבודה ניתן להגיע עם מלווה, מתורגמן או עורך דין, שיכול לייצג את הנפגע בפני הוועדה ולדבר בשמו. רצוי להכין מראש רשימה של כל הליקויים, המחלות והקשיים בתפקוד שאותם הנפגע מעוניין להציג בפני רופאי הוועדה.

 

במהלך ההופעה בפני הוועדה יש להגיש את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ולפרט אם ישנם קשיים לתפקד בעבודה, אם חלה ירידה בהכנסות בעקבות הפגיעה, והאם יש צורך בסיוע של אדם אחר בביצוע פעולות היום יום. הרופא יחליט אם יש צורך בבדיקה גופנית, בהתאם לתלונות הנפגע לצורך קביעת אחוזי נכות.

 

חישוב אחוזי נכות

 

הוועדה בודקת האם הנכות משפיעה על היכולת לחזור לעבודה שהנפגע עבד בה לפני הפגיעה, ובוחנת האם הנכות גרמה לירידה קבועה של יותר מ-20% מהכנסותיו. לנפגע שסובל ממספר ליקויים, תיקבע דרגת נכותו לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות, ותפחית את דרגת הנכות הקשורה לליקויים קודמים.

 

הוועדה עשויה להחליט שמצבו של הנפגע אינו קבוע, ובמקרה כזה היא תקבע דרגת נכות זמנית, לתקופה עתידית של שנה ובתום התקופה הוא יוזמן לוועדה רפואית נוספת. נפגע שנקבעה לו דרגת נכות זמנית נמוכה מ- 100%, אך כתוצאה מהפגיעה, הוא אינו מסוגל לעבוד ואין לו כל הכנסה, עשוי להיות זכאי לדרגת נכות זמנית בשיעור של 100%.

 

קצבת הנכות משולמת על ידי ביטוח לאומי בהתאם לאחוזי הנכות. שיעור קצבת הנכות מתעדכן בכל תחילת שנה אזרחית, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן. נפגע עבודה שנקבעה לו דרגת נכות של 100% זכאי לקבל קצבה חודשית בסכום דמי הפגיעה המגיעים לו ליום כפול 30. בעל דרגת נכות קבועה שחלה החמרה במצבו, או שחלה ירידה ניכרת בהכנסתו עקב הפגיעה רשאי לבקש קביעה מחודשת של דרגת נכותו.

 

הגשת ערר על החלטת הוועדה

 

בתום כל הבדיקות תישלח בדואר הודעה על ההחלטה בעניין התביעה. נפגע שאינו מרוצה מהחלטת הוועדה הרפואית, יכול להגיש ערר על ההחלטה בתוך 30 יום לוועדת העררים. במידה והתביעה נדחתה או שההחלטה על דרגת הנכות מעבודה לא סיפקה את רצונו של הנפגע, הוא יכול להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בשאלות משפטיות בלבד בתוך 60 יום.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.