www.ovdim.org.il

אוטם שריר הלב כתאונת עבודה: מתי התקף לב ייחשב כפגיעה בעבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מאמץ פיזי בלתי רגיל, או ויכוח אלים בין העובד למעסיק עלול לגרום ללחץ נפשי ומתח גבוה, ואף במקרים קיצוניים יכול לגרום התקף לב. כאשר ההתקף נגרם עקב אירוע חריג בעבודה, הוא עשוי להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה ולזכות את הנפגע בפיצויים.

 

אוטם שריר הלב, המכונה בלשון עממית התקף לב, הוא תוצאה של מחלת טרשת העורקים הכליליים המתפתחת עם הזמן. לעתים לא נדירות, התקף לב נגרם בעת דחק נפשי או פעילות גופנית חריגה, כאשר התרגזות עזה, התרגשות קיצונית, מאמץ יוצא דופן או חרדה עמוקה, עלולים להוות גורם מזרז להתקף.

 

אוטם שריר הלב שאירע תוך ועקב העבודה, עשוי להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כפגיעה בעבודה ולזכות את הנפגע בתשלום דמי פגיעה, קצבת נכות והטבות נוספות על פי החלטת הוועדה הרפואית.

 

לא כל התקף לב שאירע במהלך העבודה ייחשב כתאונת עבודה, וכל מקרה נבחן לגופו על פי הנסיבות המסוימות. יחד עם זאת גם אוטם שאירע לאחר שעות העבודה יוכל להיות מוכר כתאונת עבודה, כל עוד התרחש כתוצאה מאירוע חריג שקשור לעבודה.

 

שלושה תנאים כדי שהתקף לב יוכר כתאונת עבודה:

 

כדי שהתקף לב יוכר כתאונת עבודה והנפגע יהיה זכאי לפיצויים עליו להוכיח כי התקיימו שלושה תנאים: ראשית, העובד נדרש להוכיח כי אוטם שריר הלב אירע בשל הלחץ והמתח הנפשי הקשה שחווה או בשל מאמץ פיזי חריג בעקבות אירוע לא שגרתי שהתרחש במסגרת עבודתו.

 

האירוע נבחן באופן סובייקטיבי לגבי כל עובד, ועל הנפגע מוטלת החובה להביא ראיות אובייקטיביות התומכות בקיומו של האירוע החריג ובעוצמתו. במקרים מסוימים אלימות פיזית או מילולית כלפי העובד עשויה להיחשב כאירוע חריג שהתרחש בעבודה, וגרם ללחץ ומתח נפשי גבוה שהוביל לאוטם שריר הלב.

 

שנית, יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין האירוע החריג והתקף הלב, המבוסס על חוות דעת של מומחים רפואיים, כאשר לסמיכות הזמנים בין האירוע החריג לבין המועד שבו התרחש האוטם יש משקל בקביעת הקשר הסיבתי.

 

שלישית, יש להוכיח שהשפעת האירוע החריג על התקף הלב לא היתה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, כאשר גורמי סיכון רפואיים הידועים כמזרזי התקף לב, הם: יתר לחץ דם, מומים מולדים, סוכרת, עודף משקל, עישון, היסטוריה משפחתית ועוד, אשר היו עלולים לגרום למחלה, ללא קשר לאירוע החריג בעבודה. 


הגשת ערעור על החלטת ביטוח לאומי

 

במקרה שהמוסד לביטוח לאומי דחה את הבקשה להכרה באוטם שריר הלב כפגיעה בעבודה, הנפגע רשאי לפנות אל בית הדין לעבודה ולהגיש ערעור. בית הדין לעבודה עורך את מבחן האירוע החריג או המאמץ המיוחד לקביעת היותו של אוטם שריר הלב כתאונת עבודה.

 

קביעת קיומו של אירוע חריג מתבצעת על פי התשתית העובדתית וחומר הראיות, תוך התייחסות למצבו הסובייקטיבי של הנפגע, והאירועים שפקדו אותו אל מול שגרת עבודתו. בית הדין בוחן את מידת השפעתו של המאמץ על העובד ומברר האם מדובר במאמץ בלתי רגיל ויוצא דופן במידה בולטת. בית הדין נוהג לתת משקל רב לתיעוד הרפואי ולדברי הנפגע סמוך לאחר האירוע, ולייחס חשיבות רבה לסמיכות הזמנים שבין האירוע הנטען לבין הופעתו של אוטם שריר הלב.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.