www.ovdim.org.il

כיצד מחושבים דמי פגיעה לעובד חדש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובד חדש שנפגע במהלך עבודתו בתאונת עבודה, ואינו מסוגל לעבוד עקב הפציעה, על סמך אישור רפואי, עשוי להיות זכאי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי כפיצוי על אבדן הכנסה. דמי הפגיעה משולמים עבור 13 שבועות הראשונים, ולאחר מכן קיימת אפשרות לקבל קצבת נכות מעבודה.

 

מהם התנאים לקבלת דמי פגיעה?

 

דמי פגיעה משולמים לנפגעי עבודה בתנאי שהם מבוטחים על ידי המוסד לביטוח לאומי בביטוח נפגעי עבודה, וכתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע הם אינם מסוגלים לתפקד בעבודתם או לעסוק בכל עבודה מתאימה אחרת.

 

כדי לקבל דמי פגיעה יש צורך בתעודה רפואית המעידה על אי כושר, ומציינת את הפציעה והתקופה שבמהלכה הנפגע אינו יכול לעבוד. נפגע שהמשיך לעבוד באופן מלא בתקופת אי הכושר שנקבעה בתעודה הרפואית לא יהיה זכאי לדמי פגיעה.

 

שיעור דמי פגיעה ליום הוא 75% מהכנסת הנפגע בשלושת החודשים שקדמו ליום הראשון בחודש שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה חלקי 90. לחלופין אפשר לחשב את דמי הפגיעה ליום גם לפי הכנסות הנפגע בחודש הפגיעה עד ליום שבו נפגע.

 

חישוב דמי פגיעה על בסיס שכר עתידי

 

עובד שכיר חדש שמקבל משכורת חודשית ולא עבד כלל בשלושת החודשים הקודמים לפגיעה, יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה על בסיס המשכורת שהייתה משולמת לו בעד שלושה חודשים אם לא היה נפגע וממשיך לעבוד במשרה מלאה, כשהם מחולקים ב-90. זאת על פי תנאי חוזה עבודה ובתנאי שהוא שילם דמי ביטוח לאומי כסדרם בחודשים שבהם לא עבד בעבודתו הנוכחית.

 

דמי הפגיעה משולמים עבור פרק הזמן שבו הנפגע לא עבד, עד 91 ימים, החל ממחרת יום הפגיעה. עבור יום הפגיעה עצמו ישלם המעסיק לעובד שכיר את שכרו עבור יום זה. בעד היומיים שלאחר יום הפגיעה, הביטוח הלאומי ישלם דמי פגיעה לנפגע שלא היה מסוגל לעבוד במשך 12 ימים לפחות פרט ליום הפגיעה.

 

דמי פגיעה לשכיר ועצמאי

 

ביטוח לאומי משלם לעובד שכיר את דמי הפגיעה במלואם, וגובה מהמעסיק את התשלום ששילם לו עבור 12 הימים הראשונים, אלא אם מדובר במעסיק של עובד במשק בית שנפגע בתאונת עבודה.

 

אם בזמן התאונה העובד הועסק על ידי מספר מעסיקים, ביטוח לאומי גובה את התשלום מכל מעסיק, בהתאם לחלקו היחסי של סכום שכר העבודה הרגיל, לעומת הסכום הכולל של השכר הרגיל של העובד אצל כל מעסיקיו. כאשר מדובר בעובד עצמאי, הוא לא יהיה זכאי לתשלום מביטוח לאומי עבור 12 ימי הזכאות הראשונים.

 

כדי להגיש תביעה לדמי פגיעה יש למלא טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה, ולצרף תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה. את הטופס יש למסור למעסיק, כדי שיאשר את נסיבות הפגיעה ויפרט את השכר ששולם בכל אחד משלושת החודשים שקדמו לאחד בחודש שבו הפסיק את עבודתו, או השכר שאמור היה להיות משולם על פי הסכם תנאי העסקה, במקרה של עובד חדש.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.