www.ovdim.org.il

פגיעה בשמיעה בעבודה: כיצד להגיש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חשיפה לרעש מזיק בעבודה עלולה לגרום נזק הדרגתי. ירידה בכושר השמיעה וטנטון עלולים להיגרם עקב חשיפה לרעש באירוע תאונתי חד פעמי, כמו פיצוץ רב עוצמה שעשוי להיות מוכר כתאונת עבודה, או כתוצאה מחשיפה ממושכת לרעש מזיק, כמו במפעלים עם מכשור רועש, בבתי דפוס, באמבולנס, במרפאות שיניים, בנגריות ועוד.

 

עובדים ששמיעתם נפגעה במהלך עבודתם עשויים להיות מוכרים כנפגעי בעבודה ולקבל מענק או קצבה לפי חומרת הפגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. על פי תקנות הביטוח הלאומי הישנות, ליקוי שמיעה היה יכול להיות מוכר כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע, או על פי תורת המיקרו טראומה, במקרה שנגרם כתוצאה מחשיפה לרעש מזיק במקום העבודה.

 

בעבר היה על העובד להצביע על ירידה בכושר השמיעה בתדירויות הדיבור, במסגרת תביעה להכרה בליקוי שמיעה כמחלת מקצוע או על פי תורת המיקרו טראומה. טרם שינוי החוק, הסיכוי כי תתקבל תביעה להכרה בליקוי שמיעה וטנטון כתאונת עבודה היה נמוך ביותר.


הוכחת קשר סיבתי בין חשיפה לרעש לליקוי שמיעה

 

בעקבות הוספת סעיף 84א לחוק הביטוח הלאומי, העובד נדרש להוכיח קיום קשר סיבתי בין הרעש שאליו נחשף לבין הליקוי בשמיעתו, ועליו להוכיח כי מתקיימים תנאי החוק להכרה בליקוי השמיעה כפגיעה בעבודה. מטרתו של הסעיף החדש היא לקבוע תנאים המעידים על קשר סיבתי בין הליקוי לבין תנאי העבודה ברעש מזיק ועל פגיעה תפקודית, שביטויה פגיעה בשמיעה בתדירות הדיבור.

 

סעיף 84א קובע את התנאים כדי שליקוי שמיעה יוכר כפגיעה בעבודה, כך שהמבוטחים נדרשים לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:

 

א. על המבוטח להוכיח כי נחשף בעבודתו לרעש התקפי ומתמשך, העולה על המותר לפי פקודת הבטיחות בעבודה, אשר מציינת את עוצמות הדציבלים וזמני החשיפה הדרושים כדי שאדם יוגדר כעובד ברעש.

 

ב. כושר השמיעה של העובד פחת, בשיעור של 20 דציבל לפחות בכל אחת מהאוזניים. על פי סעיף זה, די בירידה בשיעור של 20 דציבל באחת מהתדירויות הנבדקות, עבור הכרה בפגיעה בשמיעה כתאונת עבודה.

 

ג. התביעה להכרה בליקוי השמיעה הוגשה לביטוח לאומי, בתוך 12 חודשים, מהמועד שבו תועד הליקוי לראשונה ברשומה רפואית, או מהמועד שבו קבעה הוועדה הרפואית כי החלה הירידה בשמיעה.

 

הכרה בטנטון כפגיעה בעבודה עקב חשיפה לרעש

 

טנטון הוא מצב שבו אדם שומע צליל באוזניו, בזמן שהצליל לא נשמע על ידי אחרים, התנאים בסעיף 84א להכרה בטנטון כפגיעה בעבודה עקב חשיפה לרעש מזיק הם: כושר השמיעה בתדירויות הגבוהות פחת בשיעור של 25 דציבל לפחות בכל אחת מהאוזניים, הטנטון תועד לראשונה ברשומה רפואית, לפני שהעובד הפסיק לעבוד בחשיפה לרעש מזיק, והפגיעה בתפקוד עקב הטנטון חייבה פניות חוזרות לטיפול רפואי.

 

טרם הגשת התביעה לביטוח לאומי, יש ליידע את המעסיק על תאונת העבודה הקשורה לאוזניים. חשוב לבצע בדיקות שמיעה או בדיקות הערכת טנטון, ולבקש מהמעסיק תיעוד של כל הבדיקות והמסמכים הרפואיים המצויים אצלו, במקרה שנערכו במקום העבודה בדיקות תקופתיות.

 

חשוב לפנות לרופא ולציין בפניו כי הליקוי בשמיעה נוצר בעקבות העבודה. יש להתמיד בפניות חוזרות ונשנות לקבלת טיפול מתאים, לקבל אישור רפואי לנפגע בעבודה ולשמור את מלוא התיעוד הרפואי.

 

נפגע שליקוי השמיעה שלו הוכר כמחלת מקצוע יהיה זכאי לזכויות המוענקות לנפגעי עבודה על פי החוק והתקנות שהותקנו על פיו, לרבות: דמי פגיעה עבור פרק הזמן שאינו מסוגל לעבוד וגמלת נכות מעבודה בהתאם לאחוזי הנכות שקבעה ועדה רפואית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.