www.ovdim.org.il

כיצד להתכונן לוועדה רפואית של ביטוח לאומי לאחר תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 26 דירוגים בציון ממוצע: 4.8 מתוך 5

הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קובעת את אחוזי הנכות של נפגעי תאונות עבודה ובהתאם להחלטת הוועדה נקבעת הזכאות לקצבאות ותשלומים. מטרת ההופעה בפני הוועדה היא להעביר לרופאים המוסמכים את עיקרי הדברים הקשורים והנובעים מתאונת עבודה.

 

עובד שנפגע בתאונת עבודה נדרש לעבור דרך הוועדה הרפואית כדי לקבל תגמולים וקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי. הוועדה קובעת על סמך תיעוד רפואי, תלונות הנפגע ובדיקות רפואיות, אם העובד זכאים לתשלומים ובהתאם לכך נקבע גובה הפיצויים.

 

המפגש בוועדה הרפואית נמשך דקות ספורות בלבד, והרופאים היושבים בוועדה קובעים את אחוזי הנכות העתידיים. על כן חשוב להעביר את הדברים הקשורים לנזק הרפואי או הנפשי, קרוב ככל האפשר לנוסח סעיפי הליקוי, כדי שהתרגום של הרופאים לגובה הנכות והערכת כושר העבודה, יתאים לנוכח הבעיה הרפואית.

 

מומלץ לנסח בכתב את רשימת הליקויים ולהדגיש כיצד הם פוגעים בתפקוד

 

הוועדה מורכבת מרופא אחד, או מספר רופאים המתמחים בתחום הפגיעה בהתאם לבעיות הרפואיות של הנפגע, ומזכיר מטעם ביטוח לאומי. המזכיר מופקד על תקינות מהלך הוועדה ואחראי על תיעוד ורישום המפגש. הרופאים מעיינים במסמכים הרפואיים, מקשיבים לטיעונים של הנפגע ומחליטים האם יש צורך בביצוע בדיקה פיזית, או שאפשר לקבוע את אחוזי הנכות, על סמך הרישומים, ללא בדיקה נוספת.

 

לפני שמגיעים אל המפגש, חשוב לאסוף את כל החומר הרפואי בעקבות התאונה, ואף מומלץ להכין מראש תיקייה עם כל המסמכים הרפואיים, ולארגן בצורה מסודרת את כל הבדיקות והצילומים שבוצעו לאחר התאונה, ולצלם עותק, למקרה שהנפגע יתבקש להשאיר את התיעוד בידי הרופאים.

 

לא חייבים לזכור הכול בעל פה, לכן כדאי לרשום על דף את תקציר נסיבות התאונה והשתלשלות של הליכים קודמים, ואת התלונות הרפואיות והמגבלות בנוגע לקשיי התפקוד והליקויים. במהלך הפגישה בהחלט ניתן ומותר להקריא בכתב. כמו כן, ניתן להגיע בליווי של עורך דין, מתורגמן, קרוב משפחה או חבר, כדי שיוכל לדבר בשם הנפגע ולהציג בפני הרופאים את טענותיו. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם גורם מקצועי שינחה את הנפגע בהצגת הטענות מול הוועדה. 

 

הרופאים בוחנים את הנפגע גם בעת הכניסה והיציאה מהחדר

 

חשוב לקחת תעודת זהות, או כל תעודה מזהה אחרת, את הזימון לוועדה ואת המסמכים הרלוונטיים שהוכנו מראש. את התיקייה עם המסמכים הרפואיים יש להגיש לעיון הרופא, ולאחר דקות ספורות המזכיר יזמן את הנפגע להיכנס אל החדר.

 

זה המקום והזמן להפנות אל הרופא את התלונות עקב הפציעה בתמצות ובדיוק. במידה שהוחלט כי יש לבצע בדיקה רפואית, הנפגע יתבקש לחתום על טופס הסכמה ויעבור בדיקה במקום. חשוב לדעת כי הרופאים בוחנים את הנפגע כל הזמן, גם כאשר הוא מתפשט ומתלבש לבדיקה, נכנס ויוצא מהחדר, מתיישב וקם מהכיסא, ועל סמך מכלול הפרטים מתקבלת החלטה.

 

בתום הפגישה, הוועדה הרפואית תסכם את הדיון ותקבע את אחוזי הנכות. הנפגע יקבל הודעה בדואר הכוללת את פרוטוקול הוועדה וההחלטה שהתקבלה. נפגע שאינו מסכים עם תוצאות ההחלטה, רשאי לפנות לוועדת ערר להגיש ערעור על דרגות הנכות שנקבעו לו.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.