www.ovdim.org.il

קריירה או עבודה ?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5
קריירה או עבודה ?

קריירה תעסוקתית פירושה תהליך דינמי, אנרגטי, בו את/ה נמצא/ת בנקודה מסוימת וברור שבעוד מספר שנים תמצא/י בשלב אחר מבחינה תעסוקתית - גבוה יותר, רחב יותר, מתגמל יותר.

קריירה או עבודה? 

 

חנה סלע, מכון הדס

"עבודה" היא מושג שנראה שייך לתקופה אחרת, מוקדמת יותר, מודרנית פחות. אנשים הלכו ל"עבודה" כלומר - נמצאו במסגרת שנים רבות, ארוכות. 

קונוטציה ראשונית ל"עבודה" היא עבודה פיזית, הקשר נוסף מדבר על משהו יציב, ממושך, לא זוהר.
לעומת זאת - "קריירה" היא התגלמות המודרניזציה. קריירה תעסוקתית פירושה תהליך דינמי, אנרגטי, בו את/ה נמצא/ת בנקודה מסוימת וברור שבעוד מספר שנים תמצא/י בשלב אחר מבחינה תעסוקתית - גבוה יותר, רחב יותר, מתגמל יותר.


החינוך, התקשורת הארצית והעולמית מתעלים אותנו לקצב, למהירות, להישגיות ולתחרותיות גבוהה. גיבורי התרבות הטלוויזיונית הם אנשי קריירה - עו"ד, רופאים, הנמצאים במרוץ תמידי עם עצמם ועם סביבתם המקצועית. 

במצב של מיתון, של אפשרויות תעסוקתיות שמצטמצמות - כדאי לסגל, ולו לתקופה מוקצבת - את עיקרון ה"עבודה" על עיקרון הקריירה. הדבר מחזיר אותנו לפירמידת הצרכים של מאסלאו. בבסיס הסולם מצויים הצרכים הפיזיים - הארציים, בראשו - הצורך במיצוי והגשמה עצמיים. 

אפשר וכדאי לערוך התארגנות חשיבתית פנימית מחודשת על מנת לעבור תקופה זו של קשיים ואי יציבות: אם הגשמה, השגיות וסיפוק עצמי גבוה בעבודה הם "מותרות" יש צורך להתמקד בחלק הפיזי- הישרדותי. 

הדוגמאות הן רבות: 

• ה.ל- היא אשת תוכנה עם ניסיון של 5 שנים בחברת היי- טק שנסגרה. ברקע המקצועי שלה ישנן לימודי ביולוגיה ועבודה סטודנטיאלית במסגרת שירותי בריאות. התפקיד שהיא פנתה והתקבלה אליו הינו מזכירות בכירה בארגון העוסק בבקרה רפואית. ברור לה שיש בכך יציבות תעסוקתית לשנתיים- שלוש, וגם "סגירה" של זיקה מסוימת בעברה המקצועי.


• מ.ז- הוא רופא שיניים עם קליניקה פרטית שידעה שנים טובות יותר. הוא אינו רוצה לזנוח את עיסוקו הפרטי, אבל מודע לכך שאינו מתגמל אותו במידה מספקת. אחרי ניתוח נתוניו בפגישה אישית הוסכם עליו "לחזור" במישרה חלקית נוספת לעבודה כמדריך ומתרגל סטודנטים. גם כאן- זהו עוגן ויציבות מסוימת בסך תפקודו בתקופה של מיתון וצמצומים.

מה דורש מאתנו המעבר מ"קריירה" ל"עבודה" בימים אלה?

• השינוי הראשוני הוא בעמדה הרגשית כלפי ה"מעבר" : אין זאת הליכה לאחור, פשרה וכד’. זוהי הישרדות ויכולת התארגנות בגמישות נוכח נתוני שוק משתנים.


• כדאי לבדוק ביתר קפידה אם באופן עצמי ואם בשיתוף גורמים מקצועיים את ההיסטוריה התעסוקתית: לחפש אלמנטים שהיו מעניינים בעבר (כמו הדרכה, מכירות, טלמרקטינג) ואת שימושם האפשרי כיום. למשל- אם הנך עו"ד שמוצא את עצמו מובטל במשך חודשים רבים, ובעברך עברת תקופה מסוימת במכירות וגם נהנת מכך, כדאי להתמקד בשלב זה בקידום מכירות, תוך דגש על מוצרים בעלי "תדמית גבוהה". או אם שרתת כמורה חיילת ובמקצועך את וטרינרית מובטלת, אפשר כהתארגנות לתקופה זאת- לחזור להוראת מדעים, טבע בבי"ס או בחוגים מיוחדים לילדים.


• אפשר גם לאתר שלבים בתוך המקצוע הספציפי שלך, למשל מנהל חשבונות שמתמקד יותר בתפקידי גביה ופחות בתחום הספציפי שלו, מהנדס מכונות שבתקופה זאת מתמקד בתחזוקה או בתפעול.


• תמיכה משפחתית וחברתית מסייעת תמיד. כדאי לשתף ולהתייעץ עם בני המשפחה. לערוך את השינוי והתפנית תוך גיוס של פתיחות והבנה. מבחינה זאת לשמש מודל אישי של גמישות והתארגנות בימים קשים.

לסיכום: בתקופת מיתון אנשים הולכים ל"עבודה" ומקפיאים את ה"קריירה" מבלי לוותר עליה, לימים טובים שעוד יבואו. 

מאות משרות חדשות בלוח דרושים והצעות עבודה לחץ/י כאן
  


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.