www.ovdim.org.il

האם פציעה ביום כיף או בטיול גיבוש מהווה תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 16 דירוגים בציון ממוצע: 4.9 מתוך 5

מקומות עבודה רבים מארגנים ימי כיף וטיולי גיבוש לעובדים. ימים אלו בדרך כלל מוצלחים, ובמהלכם העובדים יוצאים מהשגרה, נהנים ומבלים יחד עם המעסיק ועמיתיהם לעבודה. עם זאת, כמו בכל טיול או אירוע חברתי המלווה בפעילות ספורטיבית חווייתית, קיימת סכנה סבירה וממשית לפציעות של המשתתפים, ולא אחת קורה שעובד נפצע במהלך הפעילות.

 

העובד נדרש להוכיח שהטיול או יום הגיבוש מהווה פעילות נלווית לעבודה

 

פגיעה במהלך יום כיף או בטיול גיבוש, לא תוכר באופן אוטומאטי על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה. כדי שהעובד יהיה זכאי לקבל דמי פגיעה, הוא נדרש להוכיח שהאירוע שבו השתתף מהווה פעילות נלווית לעבודה, וכי לפעילות המסוימת שבמהלכה נפגע, יש קשר ישיר לאירוע שהוגדר כפעילות נלווית.

 

הסוגיה נידונה בהרחבה בפסקי דין רבים שניתנו בבתי הדין לעבודה. כדי לקבוע האם מדובר בתאונת עבודה, בוחן בית הדין האם הפעילויות התקיימו ביוזמת המעסיק ובמימונו, והאם למקום העבודה היה אינטרס ישיר בקיום הפעילות. ככל שהאינטרס של המעסיק הוא ישיר וברור יותר, כך הפעילות תיחשב נלווית לעבודה, וככל שהקשר בין המעסיק לפעילות גדולה יותר, כך הפעילות תוכר כפעילות נלווית לעבודה שמזכה את העובד בדמי פגיעה.

 

לדוגמה: בחודש יולי 2003, אורגן על ידי הנהלת בנק הפועלים יום גיבוש למחלקת ההנפקות בבנק. הטיול לצפון הארץ החל בתום יום העבודה ונמשך עד השעות הקטנות של הלילה. הטיול הוכר לעובדים כיום חופש ומי שלא יצא לטיול נשאר לעבוד. התובעת, שהועסקה באותה עת בתפקיד פקידה בבנק, בחרה שלא להשתתף ביום הפעילות, אולם בעקבות הלחץ שהפעיל המעסיק על העובדים היא לבסוף השתכנעה והצטרפה לעמיתיה ליום הגיבוש, ובמהלכו נפגעה בידה השמאלית.

 

התובעת טענה כי מאחר שמדובר בפעילות מטעם מקום העבודה, היא זכאית לפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי בגין הנזק שנגרם לה. מנגד טען המוסד לביטוח לאומי כי ביום הטיול, הפעילות במחלקה התקיימה כרגיל ולא היתה חובת השתתפות, על כן הוא אינו אחראי לפצותה בגין נזקיה. עוד ציין כי תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד תוך כדי עבודתו, וכדי להכיר באירוע שלא התרחש בשעות העבודה, צריך שהפעולה תהיה נלוות במידה סבירה לעבודה.

 

פציעתה של הפקידה אירעה במהלך פעולה נלווית לעבודה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית הדין לעבודה כי למרות שלא חלה חובה על העובדים להשתתף בטיול הגיבוש, הוא נחשב לחלק מהעבודה בבנק, ואין מדובר בפעילות של העובדים בשעות הפנאי. לפיכך בית הדין קבע כי יש להכיר בטיול שבמסגרתו נפגעה התובעת, כפעולה נלווית לעבודה, והיא נמצאה זכאית לפיצויים בגין פציעתה.

 

במקרה אחר, עובד שהשתתף בטיול ג'יפים בטורקיה, במסגרת נופש מטעם המעסיק ונפצע במהלך הנסיעה, ביקש להכיר בפציעתו כתאונת עבודה. בית הדין לעבודה קבע כי הפציעה לא נחשבת כתאונת עבודה, מאחר שהעובד יצא לטיול הג'יפים באופן פרטי, והפעילות לא הוצעה לעובדים בנופש על ידי המעסיק, על כן הוא אינו זכאי לדמי פגיעה.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.