www.ovdim.org.il

אחריות משרד החינוך בגין תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

על משרד החינוך שהוא המעסיק של עובדי הוראה, חלה תקנה 22 לתקנות הביטוח הלאומי. על פי תקנה 22 ניתנה למעסיק הרשאה לשלם דמי פגיעה לעובד שנפגע בתאונת עבודה והוא נדרש להגיש בשם העובד תביעה לנפגעי עבודה.

 

מכוח תקנה 22 משרד החינוך נדרש לשלם עבור תאונת עבודה את דמי הפגיעה במועד תשלום השכר לכלל העובדים, כולל 12 הימים הראשונים שהיא תקופת הזכאות הראשונה. חשוב להדגיש כי על פי הוראות סעיף 94(א) לחוק הביטוח הלאומי, המעסיק אינו רשאי לנכות את תקופת הזכאות הראשונה משכרו של העובד, ואף אינו רשאי לנכותם ממאגר ימי המחלה שעומדים לזכותו.

 

על עובד משרד החינוך שנפגע מוטלת האחריות לרשום ולתעד את נסיבות התאונה, בסמוך להתרחשות התאונה כדי להישאר ככל הניתן צמוד לפרטים. חשוב לברר אם היו עדים לאירוע, ולקחת את פרטיהם, כדי שיוכלו למסור עדות במידת הצורך, אולם היעדר עדים לא תשלול בהכרח את התביעה.

 

יש לקבל טופס הפניה לטיפול רפואי ממזכירות בית הספר

 

מיד לאחר התאונה יש להודיע למזכירות בית הספר, או למוסד הלימודים שבו הנפגע מועסק על הפגיעה, ולהחתים את המעסיק על טופס 250, שהוא טופס הפניה לטיפול רפואי לעובד שכיר. עם הטופס יש לגשת לקבל טיפול רפואי. חשוב לפנות לקופת חולים, גם אם לא חשים בכאבים מידיים, ולציין בפני הרופא כי מדובר בפגיעה שאירעה בעבודה. בתום הבדיקה יש לבקש מהרופא טופס "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה" וסיכום מחלה, ולוודא שהרופא מילא את כל הפרטים וחתם עליהם.

 

חשוב מאוד לשמור את כל המסמכים הרפואיים, לרבות הפניות לבדיקות, מרשמים לתרופות ורכישת ציוד הכרחי לטיפול. וגם לאסוף את כל הקבלות בגין ההוצאות בעקבות תאונת העבודה, כמו נסיעות לבדיקות, תשלום עבור רופאים מומחים ועוד.

 

מומלץ להגיש את התביעה לביטוח הלאומי לא יאוחר משנה לאחר התרחשותה מחשש להתיישנות, ואף כדאי להגישה בסמוך למועד התאונה, בשל הוכחת האירוע באמצעות עדים ומסמכים רלוונטיים.

 

ניתן להגיש תביעה אזרחית נגד משרד החינוך בגין רשלנות

 

אם התאונה אירעה כתוצאה מרשלנות של משרד החינוך, ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין נזקי גוף, עד שבע שנים מיום התאונה. אולם על העובד שנפגע חלה חובת ההוכחה, כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לו, לרשלנותו של המעסיק.

 

במקרה שאירע לאחרונה מורה לאנגלית מצפון הארץ אחזה בעת ההפסקה בדלת הזזה מברזל, לאחר שגילתה כי תלמיד נסגר בתוך המבנה. המורה משכה את הדלת כדי לסייע לתלמיד, ולפתע הדלת השתחררה ממקומה ונפלה על גבה של המורה.

 

המורה הגישה תביעה נגד משרד החינוך, וטענה כי מדובר בדלת ישנה שיצאה זה מכבר משימוש, אך נותרה מקובעת לקיר המבנה, לפיכך מדובר בהפרת חובת הזהירות המושגית לספק סביבת עבודה בטוחה. עדותה של המורה נתמכה בעדויות של מנהל בית הספר ובמסמכים רפואיים, ובית המשפט קיבל את הטענות, וחייב את משרד החינוך לפצות את המורה בסך של 54,000 שקלים.

 

במקרה נוסף, מורה בבית ספר לחינוך המיוחד שהותקף על ידי תלמיד, טען כי משרד החינוך לא סיפק סביבת עבודה בטוחה לפעילות עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים. בית המשפט השתכנע כי משרד החינוך הפר את חובתו כלפי המורה, וחייב אותו בסך של 146,000 שקלים בגין נזקיו.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.