www.ovdim.org.il

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אל בית משפט השלום בקריות הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובעת בתאונת עבודה שאירעה במהלך עבודתה במתפרה. המחלוקת בתיק עסקה בנסיבות התרחשות התאונה, שאלת אחריות המעסיק וגובה הנזק כתוצאה מהתאונה.


על פי עובדות התביעה, התובעת, ילידת 1964, עבדה כתופרת במתפרה אצל הנתבעת. באוגוסט 2011, במהלך עבודתה, נזל שמן ממכונת התפירה וטפטף על רגליה ונעליה. התובעת פנתה למכונאי האחראי במתפרה, כדי שיתקן את התקלה והיא הונחתה על ידו לרוקן את השמן מהמכונה לתוך קערה והיא פעלה לפי הנחיותיו.


לאחר שסיימה לרוקן את השמן ניגשה לרחוץ את כפות רגליה וכפכפיה מהשמן, במקלחון שנמצא במתפרה וכתוצאה מרטיבות סוליית הכפכפים החליקה ונפלה. התובעת נחבלה בחלקים שונים בגופה, היא פונתה לבית חולים. בבדיקתה לא עלו ממצאים חריגים והיא שוחררה לביתה למעקב אורתופדי, ועברה מספר טיפולי פיזיותרפיה, מאז היא סובלת מכאבי גב.


התאונה הוכרה כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי. הוא שילם לתובעת דמי פגיעה בשיעור 20,000 שקלים ואישר תקופת אי כושר מלא למשך שלושה חודשים וקבע כי נותרה לה נכות צמיתה בשיעור 10%. בנסיבות אלה פנתה התובעת אל בית המשפט והגישה תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל התרשלות הנהלת המתפרה.


הנתבעת הכחישה את טענות התובעת באשר לנסיבות פציעתה וטענה כי פגיעתה נגרמה בנסיבות אחרות, וכי הנסיבות המתוארות בתביעה אינן מקימות חבות כלפיה. התובעת טענה כי לא היו עדים לנפילה אך עובדת אחרת שמעה את צעקתה והזעיקה את האנשים במתפרה והיא נשארה במקום הנפילה עד להגעת מד"א.


המכונאי האחראי אישר כי התובעת פנתה אליו ביום האירוע וביקשה ממנו כי יתקן את המכונה, אך הודיע לה כי לא יוכל לעשות זאת במועד בקשתה, וביקש שתעבוד על מכונה אחרת מאחר שהוא פועל לניקוי השמן רק כשהעובדות לא נמצאות במקום. העד אישר כי התובעת התריעה בפניו כי יש שמן שנשפך אך טען כי יכול להיות שהייתה נזילה, ואף ייתכן שעל הרצפה היו שאריות של בוץ.


הנתבעת לא העלתה כל טענה שלפיה העובדות במקום קיבלו הכשרה מקצועית לגבי אופן ההתמודדות עם השמן במכונות או אופן הטיפול השוטף בהן או שיטות הפעולה במידה וקיימת נזילה. כמו כן, לא זומן לחקירה כל עד מטעמה אשר יכול להשליך אור על אמצעי הבטיחות במקום, או הניקיון ככל שיש ממונה בטיחות או אחראי ניקיון.


התופרת החליקה על הרצפה כתוצאה מנזילת שמן


לאחר בחינת טיעוני הצדדים, קיבל בית המשפט את גרסת התובעת שהייתה עקבית ומהימנה באשר לנסיבות התאונה וקבע כי היא החליקה על הרצפה, כתוצאה מנזילת שמן על כפכפיה וידיה ממכונת התפירה. עוד קבע כי הימצאות שומן בסביבת העבודה ללא מענה הולם היא הפרה של חובת המעביד לדאוג לסביבת עבודה בטוחה.


מהראיות שהוצגו עלה כי בסביבת העבודה של התובעת, השמן משולב במבנה מכונות התפירה, שמייצרות בוץ שומני ובהתאם נוצר סיכון מוגבר להחלקה כתוצאה מהצטברות שמנים ופסולת על ידי העובדות, בגדיהן ואף על הרצפה, אשר יוצרים סיכון ממשי לעובדות. הנתבעת לא הוכיחה כי נקטה באמצעי זהירות מספיקים כדי לצמצם את סכנת ההחלקה ולא הביאה כל ראיות אודות תחזוקת המקום ואמצעי הטיפול בבעיית השומן או הבוץ השומני שמייצרות המכונות במיוחד במקרים של נזילה.


לגבי קביעת אשם תורם, קבע בית המשפט כי התובעת לא עברה הדרכה ביחס לסיכון אשר בסביבת העבודה, אך עם זאת נסיבות התרחשות התאונה מלמדות כי העדר תשומת לב והעדר ערנות מצידה תרמה תרומה משמעותית לאירוע, שכן התובעת הודתה כי פנתה למקלחון כדי לנקות את השמן אך בחרה לא להוריד את הכפכפים אשר היו מלאים בשמן והלכה עמם בסביבה שיש בה מים. לפיכך נקבע כי אשמה התורם בשיעור של 20%.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובעת זכאית לפיצויים בסך של 84,820 שקלים. לאחר ניכוי דמי הפגיעה ותגמולים שקיבלה התובעת מהמוסד לביטוח לאומי, חויבה הנתבעת לשלם לתובעת פיצוי בסך של 65,000 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור 20% מהפיצוי והוצאות משפט.


ת"א 57040-02-14
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.