www.ovdim.org.il

מהי קרן פנסיה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5


 קרן פנסיה 

קרן פנסיה היא כמו קופת חסכון לעת פרישה. העובד מפריש יחד עם המעסיק עד 20% משכרו של העובד, ובמקרה של עצמאי עד 16%. קרן פנסיה מעניקה למבוטח את הקצבה בשלושה מקרים:  פרישה לגמלאות, אובדן כושר עבודה ובמקרה של מוות הקצבה תגיע לשאריו של המבוטח. 

רווחי הקרן אינם פטורים ממס ולכן ככל שוותק החסכון שלך בקרן רב יותר, המס שתשלם יהיה גבוה יותר. מעבר בין קרן פנסיה לקופת גמל מחויב לרוב בעמלה או בקנס ולכן כדאי לבדוק את אופציית קרן הפנסיה בדיקה מדוקדקת לפני ההצטרפות.

כל אדם שיש לו ראייה לטווח ארוך, יודע כי כדאי מאוד שבמהלך חייו כעובד יצרני, הוא יחסוך כסף לימים בהם לא יוכל לעבוד.

יש דרכים רבות לחסוך כספים לעתיד הרחוק, ואחת מהן היא באמצעות קרן פנסיה. קרן פנסיה היא למעשה שילוב של כמה דברים - יש בה גם מרכיב של חיסכון לימי הפנסיה וגם מרכיב של ביטוח (למי שבוחר בכך).

המדינה מעודדת את האזרחים לחסוך לפנסיה ובשנת 2008 אף נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה אשר קבע כי למעלה מעל המעסיק יש חובה (ולא זכות) להפריש סכום מסוים לפנסיה עבור העובדים.

ישנם מספר סוגים של חסכונות לפנסיה והנושא הוא מורכב למדי. בכתבה זו ננסה לתת מידע אודות המושגים הבסיסים מתחום קרנות הפנסיה.

מי צריך לחסוך לפנסיה?

רצוי מאוד שכל אחד מאיתנו יחסוך כספים לתקופת הפנסיה, בה יהיו לנו פחות אפשרויות לעבוד וחלקינו הגדול לא יוכל לעבוד בכלל. ניתן לחסוך לעת זקנה בכמה דרכים - באמצעות קרן, באמצעות ביטוח מנהלים ובאמצעות קופות גמל.

קרן הפנסיה היא קרן אשר מפרישים אליה סכום מסוים מהשכר מדי חודש, לאורך כל שנות העבודה. אם אתם כשירים, המעסיק יפריש לכם סכום מסוים לקרן פנסיה על פי בחירתם, ואם אתם עצמאיים, תאלצו לעשות את ההפרשות הללו באופן עצמאי אם תבחרו בכך.

מטרת החיסכון לקרן פנסיה היא לאפשר לכל אחד מאיתנו לחיות בכבוד גם בגיל השלישי, וליהנות מהכנסה חודשית קבועה שתסייע לנו להתקיים.

מומלץ להתחיל לחסוך לפנסיה כמה שיותר מוקדם מכיוון שככל שמתחילים לחסוך מוקדם יותר, כך הסכום שיחסך בסופו של דבר יהיה גבוה יותר וזה יגדיל כמובן את ההכנסה החודשית שתהיה לכם בבוא העת.

ניתן להשתמש בכספים שנחסכו במהלך השנים בצורה של גמלה חודשית ("קצבת זקנה"), כלומר כל חודש תקבלו "משכורת" מקרן הפנסיה שלכם.

במקרה של אובדן כושר עבודה כתוצאה מפציעה, מחלה או בעיות רפואיות אחרות, ניתן לעשות שימוש בקרן פנסיה לצורך קצבת נכות. את קצבת הנכות מקבלים מהרגע בו לא ניתן לעבוד יותר (כתוצרה מהבעיה הבריאותית) ועד לגיל הפנסיה (מאז מקלים פנסיית נכות תמידית).

בנוסף, ניתן להשתמש בחיסכון גם לצורך קצבת שארים, המשולמת לקרובי המשפחה של החוסך לאחר מותו. פנסיית השארים משולמת לבן או בת הזוג של הנפטר ולילדיו (אלא אם הוגדא אחרת).

אילו סוגי פנסיה קיימים?

ישנם מספר סוגים של חסכונות לפנסיה. פנסיה צוברת היא פנסיה בה גם המעביד וגם העובד מפרישים מדי חודש סכום מסוים הנגזר מגובה המשכורת.

קרן הפנסיה מסוג זה צוברת את כל הסכומים (ונושאת ריבית כמובן), ובעת הפנסיה ניתן להשתמש בסכום שנצבר ונחסך.

פנסיה תקציבית לעומת זאת היא פנסיה בה העובד לא מפריש כספים ממשכורתו ואילו המעסיק מפריש כספים לפי תקציב שנקבע מראש. המקורות של ההפרשות הללו מגיעים מהתקציב של המעסיק (בדרך כלל המדינה, צה"ל וגופים ציבוריים שונים).

ישנם גם קרנות פנסיה וותיקות שהיו נהוגות בעבר (וחלקן לא קיימות כיום), קרנות פנסיה חדשות יותר ועוד.

המידע בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ משפטי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. למען הסר ספק - כל המסתמך על המידע בכתבה זו בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.


לקבלת מידע נוסף או הפניית שאלה בנושאי פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות
 
לחץ/י כאן - פורום פנסיה, גמל והשתלמות

קישורים חשובים בתחום:

 

פנסיה - מערכת להשוואת קרנות פנסיה

קרן פנסיה - נקודות בדרך לבחירת קרן פנסיה

קרן פנסיה - באתר משרד האוצר

חסכון פנסיוני - אתר הממשלה המדריך את האזרח בנושאי פנסיה

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.