www.ovdim.org.il

מי זכאי לקבל פיצויי פיטורין?

דרגו את המאמר
  התקבלו 121 דירוגים בציון ממוצע: 3.9 מתוך 5
מי זכאי לקבל פיצויי פיטורין?

באלו מקרים מגיע לך פיצויי פיטורין? מה עושים אם לא קיבלת פיצויים ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר.

פיצויי פיטורין, מהם ומי זכאי?


כל עובד שעבד במשך לפחות שנה אחת רצופה ופוטר מעבודתו, זכאי לתשלום פיצויי פיטורין. שווי הפיצויים הם בגובה המשכורת החודשית, עבור כל שנת עבודה. בעת חישוב פיצויי הפיטורין לא נכללים דמי הבראה, תשלום עבור נסיעות ועבור שעות נוספות.

 

כמו כן, כאשר מחשבים את רצף העבודה לא לוקחים בחשבון: יציאה לשירות המילואים, חופשה בהסכמת המעביד, או חופשה עקב מחלה או תאונה וכן, ימי חג ושבתות. אלא מתייחסים למועד תחילת העבודה עד ליום האחרון.

 

במקרה והעובד פוטר לאחר 11 חודשי עבודה בלבד, והמעסיק לא הצליח להוכיח בבית הדין לעבודה, כי מדובר בפיטורין שנעשו בתום לב ולא על מנת להתחמק מתשלום הפיצויים, זכאי גם הוא לפיצויי פיטורין.

 

חילופי מעסיקים

 

לעיתים קרובות מתרחשים שינויים מנהלתיים במקומות העבודה והמעסיקים מתחלפים, בשל מכירת העסק, או שינויים במבנה הארגוני. עובד שבמקום העבודה שלו התחלפו המעסיקים, בין אם מדובר בעסק פרטי או בגוף ציבורי, זכאי לפיצויי פיטורין ממעסיקו החדש עבור כל תקופת העבודה אצל המעסיק הקודם, והוא נחשב כמפוטר החל מיום חילופי המעסיקים. המעביד הקודם פטור מתשלום פיצויים וחובת התשלום חלה על המעסיק החדש בלבד.

 

אותם תנאים תקפים גם לגבי שינוי במקום העבודה, או שינוי בסוג המשרה, אצל אותו המעסיק. כלומר, אם העובד החל לעבוד בסניף אחר של החברה, או שינה את תפקידו, הוא זכאי לפיצויי פיטורים המחושבים על פי מועד תחילת העסקתו, במקרה והמעסיקים התחלפו.

 

המעסיק פשט את הרגל או נפטר

 

במקרה והמעסיק פשט את הרגל והתאגיד פורק או נמחק, או במקרה והמעסיק נפטר, העובד זכאי לתשלום פיצויים, כאילו פוטר מעבודתו.

 

במידה והעובד נפטר, המעסיק מחויב לשלם לקרוביו של המנוח, פיצויי פיטורין. הקרובים שזכאים לפיצויים הם בני הזוג והילדים. אם לנפטר לא היו בן זוג או ילדים, הפיצויים יופנו להוריו, או לאחים ואחיות שגרו עמו בבית אחד, לפחות שנה אחת לפני שנפטר והוא דאג לפרנסתם. אופן תשלום הפיצויים להורים והאחים, ייקבע על ידי בית הדין לעבודה.


פיצויים לעובד עונתי

עובד עונתי הוא אדם שעבד במהלך שנתיים רצופות במשך שתי עונות, כאשר כל עונה נמשכה לפחות שלושה חודשים רצופים וכללה 60 ימי עבודה, במקום עבודה אחד או אצל מעסיק. עובד עונתי שפוטר לאחר שתי עונות, זכאי לקבל מהמעסיק פיצויי פיטורין.


תשלום על חשבון קופת גמל

מקומות תעסוקה רבים מכירים בתשלום לקופת גמל, כתשלום המכסה את פיצויי הפיטורין. האישור לתשלום הפיצויים באמצעות קופת הגמל נקבע בחוזה העבודה, או בהסכם הקיבוצי והוא אינו הליך אוטומטי. לעיתים אף נדרש אישורו של שר העבודה. כמו כן, עובד שהגיע על פי החוק לגיל הפרישה ופורש לפנסיה, זכאי לפיצויי פיטורין, והפרישה מהעבודה נחשבת לפיטורין.


קיזוז חובות

סעיף 25 לחוק הגנת השכר קובע כי למעסיק אסור לנכות כל סכום ממשכרו של העובד, ללא הסכמתו, מלבד הניכויים אשר נקבעו בחוק, כגון הפרשות לאיגוד מקצועי, או כאשר העובד מסר את הסכמתו המפורשת.


פיצויי הלנת שכר


מעסיק שלא משלם את פיצויי הפיטורין, או מעכב את התשלום, עובר על החוק והדבר נחשב להלנת שכר ובנסיבות אלה, העובד זכאי לתשלום בגין הלנת פיצויי פיטורין.

 

יש לך שאלה? פוטרת? רוצה לדעת מה מגיע לך? פנה אלינו בטופס הכחול התחתון


 


 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.