www.ovdim.org.il

קצבת תלויים לקרובי משפחה של נפטר כתוצאה מתאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בני משפחתו של עובד שנפגע בתאונת עבודה וכתוצאה מהפגיעה נפטר, או של מתנדב שנפטר עקב פעולת התנדבותו, עשויים להיות זכאים בתנאים מסוימים לקצבה כספית חודשית המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי ונקראת גמלת תלויים. מלבד קצבה כספית חודשית הגמלה כוללת הטבות נוספות, כגון: מענק פטירה, דמי מחייה לילדים, מענק בר מצווה ושיקום מקצועי לאלמן או לאלמנה.

 

מי יכול להגיש תביעה לגמלת תלויים?

 

אלמנה שהייתה אשתו של המבוטח בעת פטירתו, רשאית להגיש תביעה גם אם היא עובדת או שיש לה הכנסות ממקור אחר. אלמן שהיה בעלה של המבוטחת בעת פטירתה שמגדל ילד הזכאי לקצבת תלויים או שאינו מסוגל לכלכל את עצמו, או שהכנסתו החודשית אינה עולה על 5,394 שקלים.

 

ילדיו של המבוטח שנפטר כולל ילד חורג, מאומץ או נכד, זכאים להגיש תביעה אם טרם מלאו להם 18 שנה, וכל פרנסתם היתה על המבוטח. במקרים מסוימים ניתן להגיש תביעה עד גיל 20, אם הילד טרם סיים את לימודיו במוסד חינוכי על יסודי או נמצא במסגרת קדם צבאית של צה"ל.

 

הורי המבוטח שנפטר רשאים להגיש תביעה אם עיקר פרנסתם הייתה על המנוח, או שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם וביטוח לאומי אישר כי הם היו תלויים בו תלות מלאה או חלקית. גם קרובים אחרים כמו אחים וסבים יכולים להגיש תביעה בתנאי שהם גרו בביתו של המנוח לפחות שנה לפני הפגיעה, כל פרנסתם הייתה עליו והם אינם מסוגלים לכלכל את עצמם.

 

כיצד יש להגיש תביעה לקצבת תלויים?

 

את התביעה לגמלת תלויים יש להגיש סמוך למועד הפטירה ולא יותר משנה ממועד זה, לסניף המוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום מגורי התובע. יש לצרף אישור מהמעסיק על שכרו של המנוח ועל תקופת עבודתו כשכיר בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה או תלושי שכר משלושת החודשים שקדמו לפגיעה.

 

אלמן או אלמנה ללא ילדים המכלכלים את עצמם נדרשים להציג אישורים על הכנסותיהם. אלמן או אלמנה מתחת לגיל 50 שלא מסוגלים לעבוד נדרשים להציג אישורים רפואיים המעידים על הגבלותיהם.

 

יש להגיש אישורים לילדים עד גיל 18 מבתי ספר ועבור ילדים בגילאים 18- 24 אישור מהצבא או מהעמותה לשירות לאומי. נשים הרות מתבקשות להציג אישור רפואי שמאשר את דבר ההיריון ואת שלב ההיריון שבו הן נמצאות. הורים או בני משפחה אחרים של הנפטר שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם נדרשים להציג תעודה רפואית על מצבם הבריאותי או הצהרה על הכנסותיהם, כהוכחה שעיקר פרנסתם היה על המנוח.

 

שיעור קצבת התלויים הוא יחסי להכנסתו של המבוטח לפני פטירתו, על פי מספר הנפשות וגיל הזכאים. קצבת תלויים שאושרה משולמת ב-28 בכל חודש בעד אותו החודש, לחשבון הבנק האישי של הזכאי, לפי הפרטים שמסר בטופס התביעה. הקצבה משתנה בכל שנה ב-1 בינואר, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.