www.ovdim.org.il

כיצד לדווח לרשויות על תאונת עבודה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 15 דירוגים בציון ממוצע: 4.9 מתוך 5

תאונת עבודה מחייבת דיווח למספר רשויות: משרד העבודה, ביטוח לאומי, קופת חולים ולמשטרת ישראל, במקרה של תאונה קשה, תאונה שהסתיימה במוות או תאונת דרכים.

 

על פי פקודת התאונות ומחלות משלח היד משנת 1945, חלה על המעסיק חובה לדווח על תאונת עבודה, או מחלת מקצוע למשרד העבודה, באמצעות טופס מיוחד שאותו ניתן להשיג באגף הפיקוח על העבודה. מעסיק שאינו מדווח על התאונה לרשויות צפוי להיענש על פי החוק.

 

חשוב להדגיש כי אין קשר בין חובת ההודעה על התאונה למחלקת הפיקוח, לבין הגשה או אי הגשה של טופס תביעה מהמוסד לביטוח לאומי, וברוב המקרים המעסיק או העצמאי שנפגע נדרש לשני סוגי דיווחים: דיווח אחד למחלקת הפיקוח, ודיווח שני למוסד לביטוח לאומי במסגרת תביעה לדמי פגיעה, גמלה או קצבה.

 

כיצד לדווח על תאונת עבודה?

 

מיד עם התרחשות התאונה, המעסיק חייב לדווח בטופס מיוחד, למפקח עבודה אזורי, אודות תאונה שגרמה לאי כושר של הנפגע למשך שלושה ימים ומעלה, או שגרמה למותו של העובד. אחריות המעביד מחייבת אותו בין היתר לשמור במקום העבודה את פרטי התאונות ומחלות המקצוע שעליהן חלה חובת דיווח לרשויות.

 

במקרה של תאונה שאירעה לעובדי קבלן, בעל המפעל לא נדרש על כך לדווח לרשויות, אולם הוא חייב להודיע מיד לקבלן על התאונה והקבלן נדרש לדווח על התאונה למפקח העבודה האזורי.

 

הדיווח לביטוח לאומי על תאונת עבודה של עובד שכיר נעשה באמצעות טופס 250, המיועד למתן טיפול רפואי ראשוני. המעסיק נדרש למלא את כל הפרטים הרלוונטיים בטופס, ולמסור אותו לביטוח לאומי לצורך קבלת דמי פגיעה.

 

מתי יש לדווח על מחלת מקצוע?

 

כל מעסיק שמאמין או חושד שלעובד נגרמה מחלת מקצוע חייב להודיע על כך בכתב לרופא מטעם משרד הבריאות, ובמקביל לדווח למפקח העבודה האזורי. גם הרופא שמטפל בעובד הסובל ממחלת מחלת מקצוע חייב לדווח על כך מיד למפקח העבודה הראשי בירושלים.

 

רשימת מחלות מקצוע החייבות בדיווח על פי פקודת התאונות ומחלות משלח יד ומוכרות לצורך מתן פיצויים לנפגע משתנות על פי החלטת המוסד לביטוח לאומי, והמוסד מפרסם את הרשימה המעודכנת.

 

דיווח על מקרים מסוכנים במקום העבודה

 

המעסיק חייב לדווח למפקח עבודה אזורי על מקרים מסוכנים מסוימים שקיימים במקום העבודה, גם אם הם לא גרמו לפציעות או מחלות של העובדים. הרשימה מופיעה בפקודת התאונות ומחלות משלח היד, והיא כוללת מקרים מסוכנים כגון: התמוטטות או נפילה של מעלית, קריסה של עגורן, ניתוק כבל המשמש להרמה של מטען על ידי עגורן, התפוצצות של דוד קיטור או קולט גז ועוד.

 

בנוסף, המעסיק חייב לדווח על כל התפוצצות או שריפה במקום העבודה, אשר גרמו נזקים לבניין, לחשמל למכונות ולמכשירים חשמליים, ולדווח על התמוטטות של פיגום המיועד לביצוע פעולות בנייה, התמוטטות של תבנית ליציקת בטון ועל מקרים מסוכנים נוספים, שעלולים לפגוע בבריאותם של העובדים. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.