www.ovdim.org.il

חוות דעת רפואית מחלת מקצוע

דרגו את המאמר
  התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

לכל תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף יש לצרף חוות דעת רפואית משפטית מטעם מומחה רפואי, זאת בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, כולל בעת הגשת תביעות עקב פגיעה בעבודה בגין תאונת עבודה ומחלת מקצוע, זאת במטרה לבסס את טענת התובע באמצעות חוות דעת רפואית לתאונת עבודה של מומחה בתחום הפגיעה הרלוונטי.

 

מה ההבדל בין תאונת עבודה למחלת מקצוע?

 

מחלת מקצוע היא מחלה הקבועה בתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), והעובד חלה בה כאשר הייתה קבועה בתקנות כמחלת מקצוע, כתוצאה מתנאי או סביבת עבודתו או עקב עיסוקו כעובד עצמאי.

 

מחלת מקצוע אינה מקרה של פגיעה חד פעמית שאירעה במקום מסוים ובזמן נתון, כמו ההגדרה של תאונת עבודה, אלא מדובר בפגיעה שהתגבשה אצל העובד במשך תקופה ארוכה כתוצאה מתנאי העסקתו, כמו חשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים ועקב פעולות פיזיות הנדרשות ממנו מתוקף תפקידו, כמו פגיעה בשמיעה, פגיעה בגב או במיתרי הקול.

 

ביטוח נפגעי עבודה, הקבוע בחוק ביטוח לאומי, נועד לסייע למבוטחים אשר נפגעו במסגרת עבודתם עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע וכדי לפצות אותם על אובדן ההכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה, באמצעות תשלום דמי פגיעה עד 13 שבועות, קצבת נכות מהעבודה אם נקבעה לנפגע דרגת נכות יציבה, שיקום מקצועי, סיוע במציאת עבודה חדשה ועוד.

 

סעיף 79 בפרק ה' לחוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או מחלת מקצוע, וקובע כי מחלת מקצוע היא מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות והעובד חלה בה, בהיותה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ואצל עובד עצמאי עקב עיסוקו במשלח ידו. רופא תעסוקתי מוסמך לקבוע בחוות דעת אם העובד יכול או אינו יכול להמשיך בעבודתו באותם התנאים.

 

מה כוללת רשימת מחלות המקצוע?

 

תקנות הביטוח הלאומי מפרטות את רשימת מחלות המקצוע, עבור אילו עובדים מוגדרות כמחלות מקצוע ומאיזה תאריך הגדרתן בעלת תוקף. הרשימה המונה כארבעים ליקויים ומחלות נפוצות אשר עובד שלקה בהם, עשוי להיות מוכר כנפגע עבודה ולממש את זכויותיו מול ביטוח לאומי.

 

הרשימה כוללת: נזקי שמיעה וטינטון באוזניים, הרעלות, מחלות עור, שחפת, סרטן, מחלות עצבים, פרקים, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. רשימת המחלות מתעדכנת על ידי שר העבודה והרווחה, לאחר התייעצות עם שר הבריאות. על כן, לא כל מחלה הנגרמת כתוצאה מתנאי עבודה תיחשב כמחלת מקצוע, אלא אם היא מופיעה ברשימה הסגורה ובזמנים הרלוונטיים.

 

סעיף 85 לחוק הביטוח הלאומי קובע כי שר העבודה והרווחה רשאי לקבוע שמחלה מסוימת, החל ממועד מסוים נחשבת למחלת מקצוע, בין לגבי כל המבוטחים ובין לגבי סוג מבוטחים, אם לפי המאפיינים והגורמים של אותה מחלה עלולה להיחשב כסיכון מקצועי. נוסף על כך, המחוקק מכיר בשנים האחרונות גם בפגיעה על פי תורת המיקרוטראומה כמחלת מקצוע, כתוצאה מפגיעות זעירות חוזרות ונושנות שנגרמו לעובד במהלך עבודתו באיבר מסוים בגופו והתגבשו לפגיעה מסוימת.

 

תביעה לגמלת נכות עקב מחלת מקצוע

 

כדי שהמוסד לביטוח לאומי יכיר בפגיעה כמחלת מקצוע, על העובד להוכיח כי המחלה מוכרת לפי תקנות הביטוח הלאומי ונמצאת ברשימה הסגורה, והיא פרצה בתקופה שהייתה מוכרת כמחלת מקצוע על פי התקנות ואף קיים קשר סיבתי בין תנאי העסקת הנפגע לנזק שנגרם לו.

 

כדי להוכיח קשר ישיר בין התפתחות המחלה לתנאי העבודה, התובע נדרש להוכיח כי במסגרת תפקידו המקצועי עשה באופן שיטתי פעולה מסוימת אשר גרמה לאיבר מסוים להישחק, ובעקבות מצב השחיקה נפגעה יכולתו, או שהיה חשוף לרעשים, רעלים או חומרים מסוכנים אחרים אשר הובילו להתפרצות המחלה.

 

התובע רשאי לצרף לתביעה חוות דעת רפואית לביטוח לאומי, כדי לתמוך בטענותיו ולבסס את הקביעה כי אכן מדובר במחלת מקצוע. עם זאת, חוות דעת פרטית מטעם התובע, אינה מחייבת את הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, והיא יכולה לקבל או לדחות אותה, על פי שיקול דעתה המקצועי.

 

עובד אשר הוכיח את כל התנאים יוכל לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור ימי היעדרותו מהעבודה והוצאות בדיקות, תרופות וטיפולים רפואיים. שיעור דמי פגיעה ליום הם 75% מהשכר הרגיל של העובד, אך לא יותר מ-75% מסכום השווה לסכום הבסיסי כפול 5, כשהוא מחולק ב-30. במקרה שהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קבעה כי נותרה לעובד נכות קבועה כתוצאה ממחלת מקצוע הוא יהיה זכאי לתשלום קצבת נכות ולתגמולים נוספים על פי חומרת הפגיעה.

 

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית

 

הוועדה הרפואית קובעת, על סמך תלונות התובע, תיעוד רפואי ובדיקות גופניות, אם נותרה לעובד נכות זמנית או קבועה כתוצאה ממחלת מקצוע, ואף קובעת את מועד התחלת הפגיעה ודרגת הנכות. אם אחוזי הנכות שנקבעו מתחת ל- 20%, הנפגע יהיה זכאי לקבל מענק חד פעמי. אם אחוזי הנכות מעל 20%, העובד יהיה זכאי לקצבה חודשית שסכומה בהתאם לשכר ששולם לו לפני שהוכר כנכה עבודה.

 

עובד שאינו מרוצה מדרגת הנכות שנקבעה לו, וסבור כי מגיע לו אחוזי נכות גבוהים יותר, יכול להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית בתוך 30 ימים מיום מתן ההחלטה. ובמקרה הצורך ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה על החלטת ועדת העררים בתוך 60 ימים. כדי להגיש ערעור, חשוב להצטייד בחוות דעת רפואית, אשר תבסס את טענות המערער לגבי אחוזי הנכות המגיעים לו ותסייע לו לממש את זכויותיו הרפואיות והכספיות.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.