www.ovdim.org.il

חוות דעת רפואית תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

בתביעה לפיצויים בגין נזקי גוף, כגון: תאונות עבודה, רשלנות רפואית, נפילה ברחוב וכדומה, נדרש התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית שתתמוך בטענותיו ותוכל להוכיח את זכאותו לתשלום פיצויים.

 

המומחה הרפואי קובע את דרגת הנכות של התובע על סעיפי הנכות המפורטים בתקנות המוסד לביטוח לאומי ומתייחס לפרמטרים נוספים, כמו גילו של הנפגע, מצבו הרפואי לפני התאונה, שיעור השתכרותו ועוד. במקרים מסוימים נדרש המומחה הרפואי להתייחס גם לקיומו של קשר סיבתי בין קרות התאונה לבין נזק הנטען ועליו להוכיח את הקשר בין הנזק שנגרם לתובע לבין מקום ותנאי העבודה, ואף עליו להתחשב בגורמים אחרים אשר יכולים היו לגרום לנזק או מצב רפואי בעייתי הקודם לאירוע שבגינו הוגשה תביעה לפי פקודת הנזיקין.

 

מנגד נדרש גם הנתבע, שיכול להיות המעסיק או כל גורם אחר שאחראי לקרות הנזק, להגיש חוות דעת רפואית מטעמו, אשר תתמוך בטענות ההגנה שלו. במקרה שיש מחלוקות בין חוות דעת של הצדדים וקיים פער ממשי, רשאי בית המשפט למנות מומחה רפואי נוסף מטעמו, כדי שחוות דעתו תסייע לו לגבש עמדה בין הטענות הסותרות ולהגיע להחלטה לגבי אחריות הנתבע לתשלום פיצויים, דרגת הנכות והיקף הנזק.

 

באילו מקרים תוגש תביעה בגין פגיעה בעבודה?

 

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי כתאונה שנגרמה תוך כדי ועקב העבודה, במקום העבודה, בדרך מביתו של העובד לעבודה או בחזרה לביתו. וכן, תאונת דרכים שבה היה מעורב העובד בדרכו לעבודה או בחזרה, או במהלך עבודתו כאשר נשלח לבצע מטלה כלשהי במסגרת תחום עיסוקו או אחריותו בעבודה.

 

פגיעה בעבודה עשויה להיות מוכרת גם כמחלת מקצוע, אשר נגרמה כתוצאה מעבודה במקצוע מסוים או בתנאי עבודה מסוימים. ברוב המקרים מחלת מקצוע נגרמת עקב חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים במפעל או במקום תעסוקה אחר, שבעקבותיה נגרמו נזקים בריאותיים כגון: מחלות נשימה, בעיות ראייה, פגיעה בשמיעה ועוד.

 

בניגוד לתאונת עבודה מחלת מקצוע לא נגרמת כתוצאה מאירוע חד פעמי, כמו נפילה במדרגות או תאונת דרכים, אלא כתוצאה מעבודה לאורך זמן תחת תנאים מסוימים שהובילו לפגיעה, כגון: דלקת בגיד, תסמונת התעלה הקרפלית, מחלת עצמות, דלקות שרירים וגידים, אובדן שמיעה ועוד.

 

עובד שנפגע במהלך עבודתו זכאי לקבל תשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפולים רפואיים. במקרה של נכות כתוצאה מהפגיעה במהלך העבודה, זכאי העובד לתשלום קצבת נכות. במקביל למימוש הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי, ניתן להגיש תביעה לפיצויים נגד הגורם האחראי לקרות הנזק, שברוב המקרים הוא המעסיק.

 

מהי המשמעות של חוות דעת רפואית?

 

חוות דעת רפואית היא מסמך רפואי שנערך על ידי רופא מומחה בתחום רפואי מסוים, כגון: אורתופדיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה וכדומה. המסמך הכרחי לצורך ניהול הליך משפטי שמהותו תביעת פיצויים בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונות עבודה, תאונות כלליות ורשלנות רפואית.

 

סעיף 127 לתקנות סדר הדין האזרחי עוסק בנושא של חוות דעת רפואית בתביעת נזיקין, וקובע כי אדם הרוצה להוכיח עניין ברפואי לביסוס טענה מטענותיו, נדרש לצרף לכתב התביעה תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, שנערכה לפי סעיף 24 לפקודת הראיות, ואולם בהתקיים תנאים מסוימים, הקשורים בעיקר למצבו הכלכלי של התובע, רשאי בית המשפט או הרשם לפטור את בעל הדין מצירוף חוות דעת לתביעה.

 

לפיכך, כדי להגיש תביעה לתשלום פיצויים בגין תאונת עבודה מביטוח לאומי או מהמעסיק בגין רשלנותו, נדרש הנפגע לבסס את טענתו באמצעות חוות דעת רפואית לביטוח לאומי של מומחה רפואי בתחום הפגיעה. חוות הדעת ואחוזי הנכות שייקבעו בהתאם לה מהווים את הבסיס לתביעה.

 

כיצד להגיש תביעה לגמלת נכות מהעבודה?

 

תביעה לגמלת נכות מעבודה ניתן להגיש רק לאחר שהמוסד לביטוח לאומי שילם לנפגע דמי פגיעה עקב פגיעה בעבודה, ונותרה לו נכות עקב אותה פגיעה. גם עובד שחזר לעבודה בתום התקופה שבה שולמו לו דמי הפגיעה רשאי להגיש תביעה לגמלת נכות. יש להגיש את התביעה בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה ובתוך שנה ממועד הפגיעה, מאחר שהגשת התביעה במועד מאוחר יותר עלולה לפגוע בסיכויים לקבלת קצבה.

 

התובע נדרש למלא את טופס התביעה לקביעת אחוזי נכות ולתשלום קצבת נכות מעבודה. עליו לציין את פרטיו האישיים, פרטי הפגיעה הרלוונטית והטיפול הרפואי, פרטי מקום העבודה, המגבלות עקב הפגיעה ועוד. ובנוסף יש לרשום את שם הבנק, כתובתו ומספר החשבון של התובע.

 

לטופס התביעה יש לצרף חוות דעת רפואית, צילומים ותוצאות בדיקות, מסמכים ואישורים לגבי המגבלות הרפואיות, וכל מסמך רפואי אחר שקשור לתביעה. את הטופס והנספחים הרלוונטיים יש להגיש בסניף ביטוח לאומי הסמוך למקום המגורים, או לשלוח בדואר, בפקס או בתיבת השירות של הסניף. לאחר הגשת התביעה, ביטוח לאומי ישלח לתובע זימון לוועדה רפואית לצורך בדיקה האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה וכדי לקבוע את דרגת הנכות.

 

חוות דעת של מומחה לבטיחות

 

במקביל למימוש ההליכים מול המוסד לביטוח לאומי, ניתן להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. לשם כך, התובע נדרש להוכיח כי המעסיק התרשל או הפר חובות חוקיות החלות עליו ועקב רשלנותו נגרם נזק, כגון: סביבת עבודה מסוכנת, אי מתן הוראות בטיחות, אי מתן ציוד מגן ועוד.

 

לצורך הוכחת אחריות המעסיק, כדאי לתמוך את התביעה בחוות דעת של מומחה לבטיחות שהוא בדרך כלל מהנדס. אולם כאשר מדובר בתאונת עבודה הנחשבת לפשוטה יחסית, כאשר הפרת חובת הזהירות של המעסיק ברורה מאליה, כמו במקרים של נפילה מגובה ללא ציוד מגן או אי מתן הנחיות לעבודה בגובה, ניתן להוכיח את אחריותו של המעסיק גם ללא חוות דעת מומחה, תוך הסתייעות בחקיקה ובפסיקה המקלות על עובדים אשר נפגעו במהלך עבודתם.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.