www.ovdim.org.il

קשר סיבתי בתאונת עבודה, כיצד מוכיחים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

קשר סיבתי הוא מונח משפטי המשמש להטלת אחריות לנזק שנגרם לתובע על ידי הנתבע. במקרה של תאונת עבודה או מחלת מקצוע, העובד נדרש להוכיח באמצעות קשר סיבתי כי תנאי העבודה או התרשלות המעסיק גרמו לפציעתו.

 

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעסיקו. תאונת עבודה לעצמאי, היא תאונה שהתרחשה תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו. הגוף האחראי לשלם פיצויים עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע הוא המוסד לביטוח לאומי, ואף במקרים מסוימים, כאשר התאונה אירעה עקב רשלנותו של המעסיק, ניתן להגיש נגדו, במקביל למיצוי הזכויות מביטוח לאומי, תביעה לתשלום פיצויים.

 

אם הביטוח הלאומי יכיר באירוע שבמהלכו נפצע או חלה העובד כפגיעה בעבודה, ישולמו לנפגע דמי פגיעה בעקבות ההפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהפסד ימי עבודה עד ל-91 ימים. שיעור התשלום של דמי פגיעה הוא 75% מהשכר הממוצע ברבע השנה שלפני התאונה.

 

במקרים שבהם נגרמו לעובד נכויות של ממש לאחר התאונה, העובד רשאי לבקש להופיע בפני ועדה רפואית של ביטוח לאומי, אשר תקבע את הנכות ממנה הוא סובל. הוועדה יכולה לקבוע נכויות זמניות או קבועות, אשר יזכו את הנפגע בקצבה חודשית או מענק חד פעמי, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו על ידה.

 

אחריות המעסיק בתאונת עבודה

 

כל מעסיק חייב לנקוט בצעדים סבירים כדי למנוע תאונות וסכנות במקום העבודה. עליו להנהיג שיטת עבודה בטוחה, לספק תנאי עבודה אופטימאליים, ציוד מגן וכלי עבודה בטוחים לשימוש, עליו להזהיר את העובדים לגבי הסכנות הנובעות מאופי העבודה ולהדריך אותם כיצד להימנע מאותן סכנות, וכן לדאוג לפיקוח יעיל של תנאי הבטיחות בעבודה. כאשר מעסיק אינו נוקט בכללי הבטיחות וכתוצאה מכך העובד נפגע, הוא עלול להיות חשוף לתביעת פיצויים עקב עוולת הרשלנות והפרת חובתו כלפי העובד.

 

המטרה של הפיצויים בגין תאונת עבודה, היא להחזיר את העובד שנפגע למצב שבו הוא היה קודם הפגיעה, וכדי שתקום אחריות למעסיק בתאונת עבודה, נדרשת עילה משפטית מוכרת, כאשר העילה הנפוצה ביותר היא עוולת הרשלנות.

 

עוולת הרשלנות מורכבת משלושה יסודות מרכזיים: חובת זהירות, הפרתה והנזק שנגרם כתוצאה מכך. במסגרת יחסי עובד מעביד, קיימת חובת זהירות מושגית מתוקף יחסי העבודה. על כן, בתביעת נזיקין נדרש העובד להוכיח את קיומה של חובת הזהירות הקונקרטית בעת התרחשות האירוע.

 

סטייה מהסטנדרט המצופה מהמעסיק בנסיבות המקרה עלולה לעלות לכדי רשלנות ולהטיל על המעסיק חבות בנזיקין כלפי עובד אשר נפגע כתוצאה מרשלנותו. ואולם כל תאונת עבודה שאינה נובעת מהתנהגות רשלנית של מעסיקו לא תזכה את העובד בפיצויים מהמעסיק.

 

הדרישה לקשר סיבתי קבועה בסעיף 64 לפקודת הנזיקין, כאשר קשר סיבתי בדיני נזיקין מתחלק לשני יסודות: קשר סיבתי עובדתי וקשר סיבתי משפטי, ושניהם צריכים להתקיים כדי להוכיח קשר ישיר בין התרשלות המעסיק לנזק שנגרם לעובד.

 

קביעת קשר סיבתי עובדתי

 

קשר סיבתי עובדתי מחבר בין כל שרשרת האירועים שהתרחשו החל מהתנהגותו והתנהלותו הרשלנית של המעסיק ועד לנזק שנגרם לעובד. הקשר העובדתי נבחן באמצעות מבחן הסיבה שבלעדיה אין, אשר באמצעותו, בית המשפט בבואו לקבוע אם התקיים קשר סיבתי, שואל האם אלמלא ההתנהגות הרשלנית של המזיק, היה נגרם לתובע הנזק. אם התשובה על כך היא שלילית ייקבע כי התקיים קשר סיבתי עובדתי.

 

כלומר, אם המעסיק לא היה מתנהג באופן שבו התנהג, לא היה נגרם נזק לעובד. כך למשל אם המעסיק היה דואג לשמור על סביבת עבודה בטוחה, לספק ציוד מגן ולפקח על כללי הבטיחות בעבודה, התאונה שבגינה נפצע העובד הייתה יכולה להימנע.

 

קביעת קשר סיבתי משפטי

 

לאחר שקבע בית המשפט כי קיים קשר סיבתי עובדתי, הוא עובר לבדוק האם הקשר הסיבתי לא נשלל בשל שיקול של סיבתיות משפטית, באמצעות שלושה מבחנים: מבחן הסיכון, מבחן הצפיות ומבחן השכל הישר.

 

מבחן הסיכון בודק האם הנזק שנגרם לעובד הוא מסוג הנזקים שמפניהם בא המחוקק להגן. על פי תוצאות מבחן זה, תוטל אחריות אם יתברר כי המחוקק התכוון להטיל אחריות בגין התנהגות מהסוג שהבילה לנזק. מבחן הצפיות בודק האם הנתבע היה צריך לצפות מראש באופן סביר כי התנהגות תוביל לנזק שנגרם לתובע, ומבחן השכל הישר מברר האם ההתנהגות הרשלנית של הנתבע גרמה עובדתית לנזק.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.