www.ovdim.org.il

פיצויים לאחר 90 יום לעובד שנפגע בתאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 24 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

עובד שנפגע בתאונת עבודה ועונה על תנאי הזכאות, זכאי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, בהתאם לתעודות אי הכושר אשר הונפקו לו על ידי הרופא המטפל. הפיצויים ישולמו לעובד לפרק זמן שלא יעלה על 90 ימים רצופים, החל מהיום שלאחר מועד התאונה.

 

לאחר 90 ימים, הביטוח הלאומי מפסיק לשלם דמי פגיעה, והעובד נדרש להגיש תביעת נכות מהעבודה. לשם כך עליו להתייצב בפני הוועדה הרפואית, כדי לברר האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ולצורך קביעת אחוזי נכות.

 

דרגת הנכות נקבעת על ידי הרופאים של הוועדה הרפואית, לפי רשימת המבחנים הרפואיים שבתקנות הביטוח הלאומי. בהתאם להחלטות הוועדה נקבעת הזכאות לקצבאות, סיוע נחוץ ותשלומים נוספים לאחר 90 ימים.

 

חשוב להתכונן היטב לפני ההופעה בפני ועדה רפואית

 

הנכות הרפואית מחייבת את חברת הביטוח בהליך האזרחי, לכן יש חשיבות רבה להחלטה האם להגיש את התביעה לקביעת דרגת נכות לפני או אחרי קביעת הנכות בהליך האזרחי. במקרה שהעובד בוחר לפנות קודם למוסד לביטוח לאומי, עליו לדאוג להכנת התביעה מול הוועדות הרפואיות, כדי לוודא שאכן תקבע נכות מרבית והוא יוכל לממש את זכויותיו הרפואיות.

 

מטרת ההופעה בפני ועדה רפואית בכלל ושל המוסד לביטוח לאומי בפרט, היא להעביר לרופאים היושבים בוועדה, את עיקרי הדברים הקשורים והנובעים מהפגיעה בתאונת העבודה. מדובר במפגש קצר שאורך דקות ספורות בלבד, על כן חשוב להעביר את הדברים הרלוונטיים הקשורים לנזק הרפואי, קרוב ככל האפשר לנוסח סעיפי הליקוי, כדי שהתרגום של הרופאים המוסמכים לדרגת הנכות והערכת כושר העבודה, יהיה מדויק לנוכח הבעיה הרפואית.

 

עורך דין או קרוב משפחה יכול לייצג את העובד ולדבר בשמו

 

לפני שניגשים לוועדה הרפואית, רצוי להכין תיקייה עם כל המסמכים הרפואיים של בדיקות קודמות בעקבות התאונה. בנוסף כדאי לנסח מראש את עיקרי הדברים ולציין את כל הבעיות הרפואיות הקשורות לתביעה ואת מידת ההשפעה על התפקוד. אל הפגישה ניתן להגיע בליווי של עורך דין, מתורגמן, קרוב משפחה או חבר, כדי שיוכלו לייצג את הנפגע ולדבר בשמו. במהלך הפגישה יש לענות לשאלות רופאים באופן ממצה וקצר, תוך הישענות על המצב האמתי, ובמקרים מסוימים, המטופל יעבור בדיקה פיזית על ידי הרופא.

 

בתום הפגישה הוועדה הרפואית תסכם את הדיון ותקבע את אחוזי הנכות. דרגת נכות בשיעור 9%-19%, מזכה את העובד הנפגע בתשלום מענק חד פעמי המשקלל את אחוזי הנכות אשר נקבעו לו, מתוך 43 קצבאות. אם נקבעו לנפגע 20% ומעלה, הוא יהיה זכאי לקצבה חודשית עד שיהיה זכאי לקבל קצבת זקנה. סכום הקצבה מחושב לפי 75% מסך הכנסתו החודשית הממוצעת, לפני הפגיעה.

 

לעתים נדרשות בדיקות נוספות שאינן כרוכות בפגישה נוספת עם הוועדה. במידה והעובד אינו מקבל את ההחלטה, הוא רשאי לערער על התוצאות ודרגות הנכות לוועדת ערר שכוללת בדרך כלל שלושה רופאים ומזכיר. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.