www.ovdim.org.il

ערר על החלטת ועדה רפואית, מתי ניתן להגיש ערעור?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

עובד אשר נפגע במהלך עבודתו כתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע, ובעקבות הפגיעה בעבודה נותרה לו נכות זמנית או קבועה, רשאי להגיש תביעה לגמלת נכות ולקבלת פיצויים ותגמולים שונים מביטוח לאומי.

 

לשם קבלת הכרה כנפגע עבודה ומימוש זכויותיו, עליו לקבל בשלב ראשון דמי פגיעה עבור עד 13 שבועות כפיצוי על אובדן הכנסות, ובשלב הבא עליו להתייצב בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, כדי שתבדוק האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ותקבע את דרגת נכותו.

 

אחוזי נכות זמניים או צמיתים נקבעים לאחר שנערכה לנפגע בדיקה על ידי ועדה רפואית. רופאי הוועדה קובעים את דרגת הנכות על פי רשימת ליקויים המופיעה בספר המבחנים הרפואיים, שנגרמו כתוצאה מפגיעה בעבודה ולא על סמך ליקויים קודמים. הבדיקה כוללת את שמיעת תלונות הנפגע, עיון בתיק הרפואי שלו, במסמכים רפואיים שונים ובחוות דעת רפואית לתאונת עבודה, ובמידת הצורך גם בדיקה גופנית על ידי רופא מומחה מטעם ביטוח לאומי.

 

באילו מקרים ניתן להגיש ערעור?

 

עובד שנקבעה לו דרגת נכות מעבודה, לא יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה עבור אותה הפגיעה, ואם נקבעה לו דרגת נכות יציבה הגבוהה מ- 5%, ייתכן שיהיה זכאי לקבל קצבת נכות ומענק נכות בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו.

 

נפגע שהופיע בפני הוועדה הרפואית ואינו מרוצה מהחלטתה, לגבי זכאותו או אי זכאותו לקבלת קצבאות ותגמולים שונים, רשאי להגיש ערר על החלטת הוועדה בפני ועדה רפואית לעררים של ביטוח לאומי, בנושאים הבאים: דרגת נכות, אחוזי נכות, תאריך תחילת הנכות וקביעת נכות זמנית.

 

כיצד להגיש ערר על החלטת הוועדה הרפואית?

 

את הערר על החלטת הוועדה הרפואית יש להגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים של התובע, בתוך 30 ימים ממועד קבלת ההודעה מביטוח לאומי, אולם בפועל ניתן להגיש ערר עד 90 ימים ממועד קבלת ההודעה. יש לצרף נימוקים המבססים את הערעור, ואף רצוי לצרף חוות דעת רפואית של רופא תעסוקתי, ואם מדובר במחלת מקצוע, מומלץ לצרף חוות דעת רפואית למחלת מקצוע.

 

בתוך חודשיים עד שלושה חודשים מיום הגשת הערר, הוועדה הרפואית לעררים תתכנס לצורך דיון בערר, והתובע יוזמן להופיע בפניה ולהציג את טענותיו. התובע רשאי להגיע לדיון עם מלווה, מתורגמן או עורך דין, שיכול לייצג אותו בפני הוועדה ולדבר בשמו.

 

בעת הכניסה לדיון בערר יוצגו חברי הוועדה על ידי מזכיר הוועדה, ולאחר מכן התובע יתבקש להציג ולפרט את הטיעונים שעליהם מתבסס הערר ולחתום עליהם. במקרה הצורך, ניתן לבצע בדיקה גופנית, בהתאם להחלטת הרופא היושב בוועדה. במקרה שלא תתבצע בדיקה גופנית החלטת הוועדה תתבסס על נימוקי התובע, חוות דעת רפואית על הוועדה הרפואית והמסמכים הרפואיים בתיק.

 

בעקבות הגשת הערר, הוועדה יכולה לאשר את הבקשה או לשנות את אחוזי הנכות אשר נקבעו על ידי הוועדה הקודמת, והיא רשאית להוסיף ואף להפחית מגובה אחוזי הנכות. כחודש ימים ממועד התכנסות הוועדה, תישלח הודעה על החלטתה לביתו של התובע.

 

הפחתת גובה אחוזי הנכות

 

במקרה שהוועדה שוקלת להפחית את גובה אחוזי הנכות, קיימת אפשרות לבטל את הערר ולהשאיר את אחוזי הנכות כפי שנקבעו על ידי הוועדה הקודמת. במקרה זה הוועדה תעצור את הדיון והנושא יצוין בפרוטוקול. אם התובע לא נכח בעת הדיון, הוא יקבל מכתב המודיע על עצירת הדיון, על האפשרות להפחתת אחוזי הנכות, ועל אפשרותו לוותר על הערר. אם החליט התובע לוותר, עליו לשלוח מכתב למחלקת הוועדות ולהודיע על כך.

 

ערעור לבית הדין האזורי לעבודה

 

במקרה שהתובע אינו מרוצה מהחלטת ועדת העררים, הוא רשאי להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה, הסמוך למקום מגוריו, בתוך 60 ימים ממועד קבלת ההודעה. הדיון בבית הדין האזורי לעבודה עוסק בשאלות משפטיות בלבד הקשורות להחלטת הוועדה הרפואית, ולא בשאלות רפואיות וקביעת אחוזי הנכות.

 

לדוגמה, ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה במקרים הבאים: אם הוועדה לא נימקה את החלטותיה, אם בהרכב הוועדה לא השתתף רופא מומחה בתחום הרלוונטי לפגיעה, אם הוועדה לא התייחסה לחוות דעת רפואית לביטוח לאומי שהציג התובע, אם הרופא לא ערך בדיקה גופנית למרות שהיה צורך בכך ועוד. במקרים מסוג זה, רשאי בית הדין להתערב ולהחזיר את עניינו של המערער לוועדה כדי שתשוב ותדון בהם.

 

אם התובע לא מרוצה מהחלטת בית הדין האזורי לעבודה, הוא רשאי להגיש ערעור נוסף על ההחלטה בפני בית הדין הארצי לעבודה. במקרה שהתובע החליט לערער על החלטת המוסד לביטוח לאומי בפני בית דין לעבודה, הוא רשאי לבקש סיוע משפטי חינם מלשכות הסיוע המשפטי של משרד המשפטים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.