www.ovdim.org.il

חוות דעת רפואית ועדה רפואית

דרגו את המאמר
  התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע: 3.7 מתוך 5

עובד אשר נפגע בתאונת עבודה, או סובל ממחלת מקצוע בעקבות נזקים מצטברים שנגרמו לו במהלך עבודתו, או נפגע בתאונה אחרת שאינה מוגדרת כתאונת דרכים או כתאונת עבודה, כמו נפילה ברחוב, ואינו יכול להמשיך לעבוד ולהתפרנס כבעבר, עשוי להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה ולקבל תגמולים שונים.

 

תהליך ההכרה כנפגע עבודה כולל דיון בפני ועדה רפואית של ביטוח לאומי, המורכבת מרופא מומחה או מספר רופאים מומחים בתחומים שונים ומזכיר, שתפקידו ליידע את מגיש הבקשה על זכויותיו הרפואיות והכספיות ולרשום את פרוטוקול הוועדה. מטרת ההופעה בפני הוועדה היא להעביר לרופאים המוסמכים היושבים בה, את עיקרי הדברים הקשורים והנובעים מהפגיעה בעבודה, זאת כדי לקבוע האם יש להכיר בעובד כנפגע עבודה ולהעריך מהי דרגת הנכות המתאימה למצבו הנוכחי.

 

הוועדה קובעת על סמך בדיקות רפואיות קודמות ועל סמך תלונות וטיעונים של התובע, אם הוא זכאי לתשלומים מביטוח לאומי, אשר מספק פיצויים בדרגות שונות על פי אחוזי הנכות, לפי רשימת המבחנים הרפואיים שבתקנות הביטוח הלאומי. עם זאת, ברשימת המבחנים קיימים ליקויים רפואיים, אשר אינם משפיעים על הכושר לעבוד ולהשתכר, לכן לא כל ליקוי יוכר כפגיעה בעבודה ויזכה את הנפגע בפיצויים.

 

מומלץ לצרף חוות דעת של רופא מומחה

 

בהתאם להחלטת הוועדה נקבעים אחוזי הנכות וסכום הפיצויים והסיוע הנחוץ לו. לתיק התביעה והמסמכים הרפואיים שיש להגיש לוועדה מומלץ לצרף חוות דעת רפואית של רופא מומחה. מטרת חוות הדעת של רופא מומחה היא להעריך נכות או נזק שנגרם לעובד כדי שיקבל תגמולים שיסייעו לו לתפקד עקב אובדן כושר עבודה ולחזור ככל הניתן לשגרה.

 

עובד שנפגע בתאונת עבודה, אשר זומן למפגש מול רופאי הוועדה של ביטוח לאומי, רשאי להציג חוות דעת רפואית לתאונת עבודה מטעמו, אשר תבסס את טענתו לגבי חומרת הפגיעה וכדי שיוכל לממש את מלוא הזכויות המגיעות לו, כולל: קצבת נכות חודשית, מענק חד פעמי, שיקום מקצועי, גמלת ניידות וכדומה. כמו כן, ניתן להגיש חוות דעת רפואית למחלת מקצוע, אם העובד סבור כי קיים קשר סיבתי בין המחלה שממנה הוא סובל לבין תנאי העסקתו.

 

במהלך ההופעה בפני הוועדה, חשוב להעביר את הדברים החשובים הקשורים לפגיעה, קרוב ככל האפשר לנוסח סעיפי הליקוי, כדי שהתרגום של הרופאים לאחוזי הנכות והערכת כושר העבודה, יהיה קרוב ביותר לנוכח הבעיה הרפואית. התובע נדרש לפרט את המחלות שמהן הוא סובל, ולציין אם יש לו קושי לתפקד בעבודה או שהוא זקוק לסיוע של אדם אחר בביצוע פעולות היום יום, כגון: רחצה, הלבשה, אכילה, שמירה על היגיינה אישית, ניידות בתוך הבית ועוד.

 

מהי משמעות חוות דעת של רופא תעסוקתי?

 

חוות דעת רפואית של רופא תעסוקתי, אשר בקיא בתקנות הביטוח הלאומי יכולה לסייע לנפגע לדייק את טענותיו ולהציג את עצמו בבהירות ככל הניתן. עם זאת, הוועדה הרפואית אינה חייבת לקבל את מסקנותיו של רופא תעסוקתי, אך היא נדרשת להתייחס אל חוות דעתו בצורה מנומקת ועניינית.

 

בהתאם לתלונות התובע, סוג המחלה או הליקוי שממנו הוא סובל, יחליט רופא מטעם ביטוח לאומי אם יש צורך בבדיקה גופנית או שניתן להסתמך על המסמכים הרפואיים שהוגשו. במקרה שהתובע סובל ממספר ליקויים ייתכן שיידרש להיבדק על ידי מספר רופאים בזמנים שונים. הבדיקה הגופנית אצל רופאי הוועדה שונה מבדיקה שגרתית אצל רופא משפחה והיא מתבצעת תוך התייחסות לקשיים שצוינו בפניה ולסוג הליקויים והמחלות.

 

מדובר במפגש קצר בעל משמעות רבה, מאחר שהוא קובע את אחוזי הנכות העתידיים ואת סכום הפיצויים והקצבאות, לכן חשוב להתכונן לקראתו היטב, להגיע במועד הזימון המדויק ולהיות ענייניים ומתומצתים ככל הניתן. התובע יכול לנסח מראש את עיקרי הדברים בכתב ולאזכר את כל הבעיות הרפואיות שמהן הוא סובל וקשורות לתביעה ואת מידת ההשפעה על תפקודו הגופני והנפשי.


התייחסות הוועדה הרפואית לחוות הדעת

 

חשוב לציין כי כאשר מגיש התובע חוות דעת רפואית לביטוח לאומי, הוועדה הרפואית מחויבת להתייחס אליה, היא צריכה לנתח את הממצאים ולהצביע מה נחשב בעיניה כטעות ומהן ההסתייגויות אשר מנעו ממנה לקבל אותה. אם הוועדה מחליטה לדחות את המלצות חוות הדעת הפרטית, עליה לפרט ולנמק את החלטתה ולבססה באמצעות ספר המבחנים שבתקנות הביטוח הלאומי.

 

במקרה שהתובע לא משלים עם התייחסותה של הוועדה הרפואית לחוות הדעת מטעמו, הוא רשאי לפנות לבית הדין לעבודה ולערער על החלטתה. בית הדין לעבודה אמנם אינו מוסמך לדון בסוגיות רפואיות, אך הוא יכול לבחון את דרך התייחסותה של הוועדה לחוות הדעת מבחינה משפטית, ואף עשוי להעדיף את טענות התובע על פני טענות ביטוח לאומי ולקבל את תביעתו להכרה כנפגע עבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 

החברה פיטרה את העובד לאחר שהאחרון לא הסכים לחתום על ויתור הגשת תביעה

האם המעביד אחראי על נזקים שנגרמו לעובד בתאונת עבודה? האם איום בהגשת תביעה הוא עילה לפיטורים? 

פיצויי פיטורים - התפטרות לאחר תאונת עבודה

האם עובד אשר נפצע בתאונת עבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורים בעקבות התפטרותו? 

דום לב בדרך לעבודה יוכר כ"תאונת עבודה"?

האם דום לב בדרך לעבודה יכול להחשב "תאונת עבודה"? טביעה בסגנון הוגשה לבית הדין לעבודה בירושלים ע"י מזכירה של בנק ישראל...  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.