www.ovdim.org.il

תאונת עבודה באתר בניה, מה הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ענף הבניין נחשב לענף מסוכן מאוד, ויותר ממחצית מתאונות העבודה הקטלניות מתרחשות באתרי בניה. תאונות עבודה נגרמות בעיקר עקב הנהגת שיטת עבודה לא בטיחותית, חוסר באמצעי מיגון, והיעדר מפקחים הממונים על בטיחות העובדים.

 

כמו כן, מדובר בעבודה פיזית מאומצת, המבוצעת בתנאים קשים, של תנאי מזג אוויר משתנים, תוך שימוש בכלים ומכשירים מסוכנים, ואף תחלופה גבוהה של פועלים, כולל עובדים זרים, אשר אינם בקיאים בשפה, ולעתים מתקשים להבין את הוראות העבודה.

 

עובדים רבים באתר הבנייה מגיעים לצורך עבודה מסוימת ועוברים לאתר אחר בסיומה, על כן אין מדובר במקום עבודה קבוע, ובהיעדר פיקוח ומנהל עבודה אחראי, העובדים הזמניים אינם מודעים לסיכונים הייחודיים לכל אתר בניה, המשתנים בהתאם לתנאים ולסוג העבודה.

 

אחת הסיבות הנפוצות לתאונות עבודה קטלניות היא נפילה מגובה, כתוצאה משימוש בפיגום לא תקין, היעדר אמצעי מיגון, אי נקיטת אמצעי בטיחות לצורך גידור של המשטח, וכדומה. תאונות עבודה יכולות להתרחש גם בשל שימוש לא נכון בכלי הרמה, מנופים ומכשירים רבי עוצמה, עקב היעדר התייחסות באתר הבנייה לנושא הבטיחות והגהות, מחסור במנהלי עבודה והנהגת שיטת עבודה לא בטיחותית.

 

תביעת פיצויים נגד המעסיק בגין רשלנותו

 

האחריות באתר בניה מוטלת על המעסיק, והוא אחראי למנות מפקחים ומנהלים כדי למנוע מצבים העלולים לסכן את בטיחותם ושלומם של העובדים, באמצעות מתן הדרכות בדבר הסיכונים ומתן אמצעי מגן כחוק. מפקחים אזוריים מטעם מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית אחראים לערוך ביקורת באתרים, ואם נמצאה סכנה, הם יכולים להוציא צו סגירה ולפתוח בחקירה פלילית נגד המעסיק, ואף להכין נגדו כתב אישום ולהטיל קנסות.

 

במקרה שעובד נפגע במהלך עבודתו בשל רשלנות המעסיק, העובד יכול להגיש תביעת נזיקין לקבלת פיצויים. כדי לבסס את התביעה נדרש העובד להוכיח כי המעסיק הפר את חובתו המושגית והקונקרטית כלפיו ולא נקט בכל האמצעים כדי למנוע את פציעתו, בגין אי אספקת ציוד מגן, אי מתן נהלים לביצוע עבודה מסוימת והוראות בטיחות וזהירות, או כתוצאה משימוש בציוד פגום וכדומה.

 

מיצוי זכויות מול ביטוח לאומי

 

כדי למצות את זכויותיו מול המוסד לביטוח לאומי, עובד שנפגע במסגרת עבודתו באתר בניה, בין אם בשל רשלנות המעסיק, ובין אם לא, נדרש להגיש הודעה על פגיעה בעבודה ואישור רפואי כדי שהאירוע יוכר באירוע כתאונת עבודה. אם המוסד יכיר באירוע כתאונת עבודה, העובד יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה על אי כושר עבור 13 שבועות, שהם 91 ימים כולל שבתות וחגים. שיעור דמי פגיעה ליום מחושב על פי 75% מהכנסת העובד בשלושה החודשים שקדמו לחודש שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה, לחלק ב - 90.

 

לאחר מכן יוכל עובד שנותרה לו נכות עקב אותה פגיעה, להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות רפואית כדי לקבל קצבת נכות חודשית ותשלומים נוספים על פי חומרת הפגיעה. את התביעה יש להגיש בתוך שנה ממועד התאונה, בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה. הוועדה רפואית תקבע את אחוזי הנכות, ותכריע האם העובד זכאי לתשלום קצבה או מענק נכות.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.