www.ovdim.org.il

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך אליה ובחזרה. סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מקרים שבהם פגיעה בעבודה עשויה להיות מוכרת כתאונת עבודה, כולל נפילה במקום העבודה שגרמה לנזקי גוף.


כך לדוגמה, עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע כלשהו ושבר את רגלו או נגרם לו נזק משמעותי אחר, יכול להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, ולממש את זכויותיו כחוק, ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה.


אל בית משפט השלום בנצרת הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף, שעל פי הנטען נגרמו לעובד בספארי במהלך תאונת עבודה שאירעה ביוני 2012. התביעה הוגשה במהלך שנת 2015, כנגד המעביד, שהיא הנהלת הספארי, וכנגד כלל חברה לביטוח בע"מ, אשר ביטחה את הנתבעת.


רגלו של העובד נתקלה בצינור שהיה מוטל על הרצפה


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד 1967, עבד בספארי כמחסנאי, ולעיתים אייש את דלפק המכירה ושירות הלקוחות, והחליף את נהגי המשאיות של החלוקה. התובע טען, כי ביום התאונה, בעת שעבד במחסן, אחד הלקוחות הגיע לדלפק המכירה והוא ניגש אליו כדי לתת לו שירות. באותה עת ותוך כדי העמסת הסחורה על הדלפק, רגלו נתקלה בצינור שהיה מוטל על הרצפה וכתוצאה מכך מעד ונחבל בברך רגל ימין.


כתוצאה מהתאונה התובע סבל מפגיעה בברך רגלו הימנית, והוא נותר עם נכות צמיתה בשיעור 5%. התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, ולתובע שולמו דמי פגיעה. ובנוסף, קבעה לו הוועדה הרפואית נכויות זמניות.


התובע טען כי החליק ונפל במקום העבודה המצוי באחריותו ושליטתו המלאה של המעביד, וכי המעביד לא דאג לסביבת עבודה בטוחה ונקייה ממפגעים ולא נקט באמצעים כלשהם כדי למנוע את התרחשות התאונה, אשר כתוצאה ממנה נותרה לו נכות צמיתה. לפיכך, טען כי המעסיק חייב לפצות אותו בגין הפסדי שכר לעבר ולעתיד, כאב וסבל, הפסדי פנסיה, עזרת הזולת והוצאות רפואיות בסך של 270,000 שקלים.


מנגד טען המעביד לחוסר מהימנות של עדי התביעה, והתכחש לעצם התרחשותה של התאונה. לטענתו התובע כלל לא נפגע בתאונת עבודה, והמסמכים הרפואיים שהוגשו כלל אינם תומכים בגרסתו, שבזמן אמת מסר מועדים שונים ביחס למועד התאונה הנטענת.


בנוסף נטען כי עיון במסמכים הרפואיים מלמד כי אין אזכור לקיומו של צינור או כל מפגע אחר, וכל שציין התובע הוא כי החליק ונפל, כאשר העדה מטעם התביעה, העידה שלא ראתה את אירוע התאונה ולא ידעה איך התובע נפל. לכל היותר התובע הוכיח כי הוא נפל בעבודה, אך אין ראיה שיכולה ללמד על קיומו של מפגע.


לאחר עיון במסמכים, שמיעת טיעוני הצדדים ושקילת הראיות שהובאו מטעמם, הגיע בית המשפט למסקנה כי התובע הרים את הנטל המוטל עליו בדין האזרחי להוכחת תביעתו, וכי יש לקבל את התביעה כנגד המעביד וחברת הביטוח.


בית המשפט סבר כי גרסתו העובדתית של התובע באשר לנסיבות המדויקות של התאונה נמסרה גם בכתב התביעה, גם בתצהיר שמסר, וגם במהלך חקירתו הנגדית, כאשר בכל השלבים התובע שמר על גרסה עקבית שלפיה במהלך עבודתו, בעת שניגש לאחד הלקוחות בדלפק המכירה כדי למסור לידיו סחורה, רגלו נתקלה בצינור שהיה מונח על הרצפה, וכתוצאה מכך מעד ונפל על ברך רגלו הימנית.


הנהלת הספארי הפרה את חובת הזהירות כלפי התובע


באשר לחובת הזהירות הקונקרטית שוכנע בית המשפט כי הנהלת הספארי חבה כלפי התובע בחובת זהירות שהופרה על ידה. בנסיבות העניין, היה עליה לדאוג לסביבת עבודה בטוחה ונוחה, סביבה הנקייה ממפגעים ומכשולים. בין היתר היה עליה לדאוג לקיומו של סדר במעברים בתוך המחסן שבו עבד התובע, דבר שלא נעשה על ידה במקרה זה.


על כן, הגיע בית המשפט למסקנה כי הנתבעת התרשלה כלפי התובע עת העסיקה אותו בסביבת עבודה שבה שרר אי סדר, ובה היו סחורות וצינורות מפוזרים ברחבי רצפת המחסן, דבר שגרם להתרחשות התאונה ולפגיעה של התובע, לפיכך הנתבעת חבה לפצות את התובע בגין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.


עם זאת, בהתחשב בעובדה כי התובע עבד במחסן במשך כשנה, שבמהלכה הכיר את סביבת העבודה היטב, והיה מודע לאי הסדר ששרר במחסן, הוא יכול היה למנוע את התאונה אילו היה נזהר יותר בהליכה בתוך המחסן, על כן נקבע כי ראוי להטיל עליו אשם תורם בשיעור של 20%.


בנסיבות אלה התביעה התקבלה והנתבעות חויבו ביחד ולחוד לשלם לתובע פיצוי בסך 96,000 שקלים בצירוף החזר אגרה בסך של 700 שקלים, וכן הוצאות משפט בסך 6,000 שקלים, ושכר טרחת עורך דין בשיעור כולל של 20% מסכום הפיצויים.


ת"א 38228-02-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.