www.ovdim.org.il

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך אליה ובחזרה. סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מקרים שבהם פגיעה בעבודה עשויה להיות מוכרת כתאונת עבודה, כולל נפילה במקום העבודה שגרמה לנזקי גוף.


כך לדוגמה, עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע כלשהו ושבר את רגלו או נגרם לו נזק משמעותי אחר, יכול להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, ולממש את זכויותיו כחוק, ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה.


אל בית משפט השלום בנצרת הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף, שעל פי הנטען נגרמו לעובד בספארי במהלך תאונת עבודה שאירעה ביוני 2012. התביעה הוגשה במהלך שנת 2015, כנגד המעביד, שהיא הנהלת הספארי, וכנגד כלל חברה לביטוח בע"מ, אשר ביטחה את הנתבעת.


רגלו של העובד נתקלה בצינור שהיה מוטל על הרצפה


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד 1967, עבד בספארי כמחסנאי, ולעיתים אייש את דלפק המכירה ושירות הלקוחות, והחליף את נהגי המשאיות של החלוקה. התובע טען, כי ביום התאונה, בעת שעבד במחסן, אחד הלקוחות הגיע לדלפק המכירה והוא ניגש אליו כדי לתת לו שירות. באותה עת ותוך כדי העמסת הסחורה על הדלפק, רגלו נתקלה בצינור שהיה מוטל על הרצפה וכתוצאה מכך מעד ונחבל בברך רגל ימין.


כתוצאה מהתאונה התובע סבל מפגיעה בברך רגלו הימנית, והוא נותר עם נכות צמיתה בשיעור 5%. התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, ולתובע שולמו דמי פגיעה. ובנוסף, קבעה לו הוועדה הרפואית נכויות זמניות.


התובע טען כי החליק ונפל במקום העבודה המצוי באחריותו ושליטתו המלאה של המעביד, וכי המעביד לא דאג לסביבת עבודה בטוחה ונקייה ממפגעים ולא נקט באמצעים כלשהם כדי למנוע את התרחשות התאונה, אשר כתוצאה ממנה נותרה לו נכות צמיתה. לפיכך, טען כי המעסיק חייב לפצות אותו בגין הפסדי שכר לעבר ולעתיד, כאב וסבל, הפסדי פנסיה, עזרת הזולת והוצאות רפואיות בסך של 270,000 שקלים.


מנגד טען המעביד לחוסר מהימנות של עדי התביעה, והתכחש לעצם התרחשותה של התאונה. לטענתו התובע כלל לא נפגע בתאונת עבודה, והמסמכים הרפואיים שהוגשו כלל אינם תומכים בגרסתו, שבזמן אמת מסר מועדים שונים ביחס למועד התאונה הנטענת.


בנוסף נטען כי עיון במסמכים הרפואיים מלמד כי אין אזכור לקיומו של צינור או כל מפגע אחר, וכל שציין התובע הוא כי החליק ונפל, כאשר העדה מטעם התביעה, העידה שלא ראתה את אירוע התאונה ולא ידעה איך התובע נפל. לכל היותר התובע הוכיח כי הוא נפל בעבודה, אך אין ראיה שיכולה ללמד על קיומו של מפגע.


לאחר עיון במסמכים, שמיעת טיעוני הצדדים ושקילת הראיות שהובאו מטעמם, הגיע בית המשפט למסקנה כי התובע הרים את הנטל המוטל עליו בדין האזרחי להוכחת תביעתו, וכי יש לקבל את התביעה כנגד המעביד וחברת הביטוח.


בית המשפט סבר כי גרסתו העובדתית של התובע באשר לנסיבות המדויקות של התאונה נמסרה גם בכתב התביעה, גם בתצהיר שמסר, וגם במהלך חקירתו הנגדית, כאשר בכל השלבים התובע שמר על גרסה עקבית שלפיה במהלך עבודתו, בעת שניגש לאחד הלקוחות בדלפק המכירה כדי למסור לידיו סחורה, רגלו נתקלה בצינור שהיה מונח על הרצפה, וכתוצאה מכך מעד ונפל על ברך רגלו הימנית.


הנהלת הספארי הפרה את חובת הזהירות כלפי התובע


באשר לחובת הזהירות הקונקרטית שוכנע בית המשפט כי הנהלת הספארי חבה כלפי התובע בחובת זהירות שהופרה על ידה. בנסיבות העניין, היה עליה לדאוג לסביבת עבודה בטוחה ונוחה, סביבה הנקייה ממפגעים ומכשולים. בין היתר היה עליה לדאוג לקיומו של סדר במעברים בתוך המחסן שבו עבד התובע, דבר שלא נעשה על ידה במקרה זה.


על כן, הגיע בית המשפט למסקנה כי הנתבעת התרשלה כלפי התובע עת העסיקה אותו בסביבת עבודה שבה שרר אי סדר, ובה היו סחורות וצינורות מפוזרים ברחבי רצפת המחסן, דבר שגרם להתרחשות התאונה ולפגיעה של התובע, לפיכך הנתבעת חבה לפצות את התובע בגין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.


עם זאת, בהתחשב בעובדה כי התובע עבד במחסן במשך כשנה, שבמהלכה הכיר את סביבת העבודה היטב, והיה מודע לאי הסדר ששרר במחסן, הוא יכול היה למנוע את התאונה אילו היה נזהר יותר בהליכה בתוך המחסן, על כן נקבע כי ראוי להטיל עליו אשם תורם בשיעור של 20%.


בנסיבות אלה התביעה התקבלה והנתבעות חויבו ביחד ולחוד לשלם לתובע פיצוי בסך 96,000 שקלים בצירוף החזר אגרה בסך של 700 שקלים, וכן הוצאות משפט בסך 6,000 שקלים, ושכר טרחת עורך דין בשיעור כולל של 20% מסכום הפיצויים.


ת"א 38228-02-15
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.