www.ovdim.org.il

כוויה עקב תאונת עבודה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה היא אירוע שבו עובד נפגע בעת או עקב עבודתו אצל מעבידו, או עצמאי אשר נפגע תוך כדי עבודתו. סעיף 79 לחוק הביטוח לאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה שאירעה לאדם תוך כדי עבודה אצל מעסיקו או מטעמו, כולל תאונה שאירעה בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו או בזמן הפסקה.

 

תאונת עבודה מוגדרת כאירוע פתאומי, אשר נגרם על ידי גורם חיצוני אשר פגע בעובד וכתוצאה מכך נגרם לו נזק גופני או נזק נפשי. כאשר כוויה אשר נגרמה ממכשיר חם או כלי עבודה רותח, עשויה לענות על ההגדרה של תאונת עבודה, ולזכות את העובד שנפגע בפיצויים הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מהמעסיק במקרה של התרשלות מצדו, עקב אי הקפדה על נהלי עבודה וכללי בטיחות.

 

כדי שתאונה תוכר כתאונת עבודה על העובד שנפגע להוכיח בפני המוסד לביטוח לאומי או בית המשפט כי היא התרחשה בזמן העבודה ונגרמה עקב העבודה עצמה. כמו כן, יש להוכיח קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין התאונה וקיומו של קשר ישיר בין התאונה למקום או תנאי העבודה.

 

עובד שנכווה מצינור מתכת הגיש תביעה נגד המעסיק

 

עובד במפעל כימיקלים אשר נכווה במהלך עבודתו מצינור מתכת חם, וכתוצאה מכך נותרה לו צלקת רחבה בזרועו, פנה אל בית משפט השלום בקריות והגיש תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המעסיק בפועל ונגד מזמין העבודה והמקום שבו התרחשה התאונה שהוא מפעל לכימיקלים.

 

על פי עובדות התביעה, בסוף שנת 2015, נפגע התובע, יליד 1962, בתאונת עבודה במפעל. התובע נכווה מצינור מתכת חם בזרוע ונגרמה לו כווייה בדרגה 2. כתוצאה מכך נותרה לו צלקת מעל המרפק באורך 12 ס"מ ורוחב 5 ס"מ. והצדדים הסכימו על נכות רפואית בגין הצלקת בשיעור של 5%.

 

במסגרת קדם משפט מורחב, שמע בית המשפט את עדות התובע ועדות עד מטעמו אשר לא נכח בתאונה עצמה, אך תיאר את ההיבטים השונים של ביצוע העבודה במפעל על ידי התובע ועובדים אחרים. לאחר שמיעת העדויות במסגרת קדם המשפט, הציע בית המשפט לצדדים כי התביעה תתקבל אך יופחת מהפיצוי בגין רשלנות תורמת בשיעור של 30%.

 

רשלנות תורמת של העובד בשיעור של 30%

 

על פי הנתונים שהוצגו, סבר בית המשפט כי דין התביעה להתקבל, אך יש מקום לפסיקה של רשלנות תורמת על רקע העובדה שלא ניתן אמון בכך שהתובע לא ידע שהוא עובד על צינור חם ואף היה לו ניסיון רב בעבודות מסוג זה וחוסר הזהירות שננקטה על ידו תוך כדי ביצוע העבודה, מחייב קביעת רשלנות תורמת הולמת.

 

נוסף על כך, בית המשפט קבע כי המעסיק אחראי בכל הקשור בפיקוח על עבודתו של התובע, בביצוע הדרכות מתאימות ובאספקת אמצעים למנוע את התאונה לרבות הימצאות של מנהל עבודה במקום, אשר כלל לא נכח באותו זמן, אלא היה בים המלח תוך הטלת משימות על עובדים הנמצאים במפעל.

 

התובע דרש סכום גלובאלי בשיעור של 20,000 שקלים בגין אפשרות של הפסד השתכרות בעתיד, אולם טענה זו נדחתה, מכיוון שעל פי דו"ח רציפות בעבודה, התובע המשיך לעבוד מיד לאחר התאונה ואף אין סיכוי שייגרם לו נזק של הפסד השתכרות בעתיד בגין פגיעה זו.

 

לגבי הפסד השתכרות בעבר, מדובר בתובע שטופל במסגרת קופת חולים ולא אושפז עקב הפגיעה. התובע היה באי כושר עבודה במשך שמונה ימים, אך בפועל קיבל את מלוא השכר מהמעביד, על פי אישורים שהוצגו בפני בגין תקופה זו, ולכן גם הדרישה להפסד השתכרות בעבר נדחתה. לפיכך, ראש הנזק העיקרי והיחידי הוא ראש נזק לא ממוני של כאב וסבל וכן דרישה לשיפוי התובע על הוצאה כספית שנגרמה לו בגין חוות דעת רפואית של מומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית מטעמו, אשר עליו שולם סך של 4,000 שקלים.

 

התובע טען כי יש לפצות אותו בסכום של 36,000 שקלים המהווה כפל פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ביחס לסמכותו של בית המשפט להעמיד נכות מתחת ל 10% על בסיס נכות של 10% ואף התובע הדגיש את העובדה כי מדובר באירוע ישן משנת 2005 ולכן יש להוסיף ריבית מתאימה.

 

בנוגע להוצאות המשפט, טענו הנתבעים כי הוגשה על ידם חוות דעת נגדית של מומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית, אשר קבע בחוות דעתו כי לא נותרה לתובע נכות תוך התייחסות לחוות דעתו של המומחה מצד התובע. לטענתם, כל צד צריך לשאת בהוצאותיו וגם להם נגרמה, כאמור, הוצאה בגין חוות דעת ולכן אין לשפות את התובע בגין הוצאה זו.

 

בית המשפט קיבל את עמדת התובע בעניין זה, ופסק לטובתו בגין הוצאות משפט סך של 4,000 שקלים. לגבי ראש הנזק של כאב וסבל קבע כי התובע זכאי לפיצוי בשיעור של 25,000 שקלים. כאשר מסכום זה יש לנכות 30% רשלנות תורמת, כלומר הפחתה של 8,700 שקלים. כך שהסכום שנפסק בסופו של דבר הועמד על סך של 20,500 שקלים.

 

ת"א 58428-11-12

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 

תאונת עבודה בקייטרינג, האם המעסיק אחראי לשלם פיצויים?

ביום הראשון לעבודתה בשירותי קייטרינג, קרס על עובדת צעירה סיר עם מים רותחים והיא נפצעה ברגליה. האם המעסיק אחראי לקרות התאונה?  

גידול סרטני עקב חשיפה לשמש בעבודה, האם תאונת עבודה?

מדביר שנחשף במהלך עבודתו לקרני שמש וחלה בסרטן מסוג מלנומה, פנה אל בית הדין לעבודה, והגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בגידול הסרטני בזרועו כפגיעה בעבודה.  

פגיעה בעבודה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במוסך

מכונאי רכב שחלה בסרטן ביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה על פי עילת המיקרוטראומה, עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו במשך שנים רבות במוסך. 

תאונת עבודה באתר בנייה: שבבי ברזל ניתזו לעינו של עובד

עובד באתר בנייה כבן 18 שנים נפגע במהלך עבודתו בקידוח ברזל, כאשר שבבי ברזל ניתזו לעיינו. 

עובד מסעדה שהחליק על רצפה מלוכלכת תבע פיצויים מהמעסיק

תביעה לפיצויים נגד בעל מסעדה בגין נזקי גוף שנגרמו לעובד מטבח במהלך הכנת שיפודים.  

תאונת עבודה באתר בנייה: העובד נתקל במוט שבלט מהקרקע

מנהל עבודה באתר בנייה מיהר לעצור קידוח שבוצע שלא לפי התכנית, ובדרך נתקל במוט ברזל אשר בלט מהקרקע, ונחבל ברגלו.  

תביעת פיצויים נגד מעסיק עקב נפילה מפיגום באתר בנייה

פועל בניין נפל מפיגום מגובה של כארבעה מטרים, וטען כי התאונה התרחשה עקב רשלנות המעסיק, בכך שלא סופקו לו אמצעי בטיחות לעבודה בגובה.  

עובדת באוניברסיטה שהחליקה על שלולית מים ונפצעה תבעה פיצויים

עובדת באוניברסיטה יצאה ממשרדה כדי להגיע אל השירותים, ובדרך החליקה על שלולית מים שהיתה במסדרון, על כן תבעה פיצויים מהמעסיק בגין פגיעה בעבודה. 

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

עובד במרפדייה לרכבים נדרש לטפס על סולם כדי להעלות לקומת הגלריה פלטת ספוגים. המעסיק הבטיח שיחזיק את הסולם, אך לא עשה כן והעובד נפל ארצה.  

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה תבע פיצויים מהמעסיק

מחסנאי שנפגע בתאונת עבודה הגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיקה בגין הפרת חובת הזהירות כלפיו עקב שיטת עבודה לקויה. 

מעל מיליון ש"ח לנפגע בתאונת עבודה

נפגע בעבודתו והוכר כנפגע עבודה וקיבל סכום פיצויים גבוה לאחר אי הסכמה לסכום שהוצע בגישור ... 

מעסיק לא החזיר שליח לעבודה לאחר שזה נפגע בתאונת דרכים

האם שליח אשר נפגע בתאונת דרכים, ולא הוחזר לעבודתו על ידי המעסיק, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים? 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.