www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בזמן התנדבות, כיצד מקבלים פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כאשר עובד שכיר נפצע במהלך עבודתו הוא זכאי לקבל דמי פגיעה ואם נותרה לו נכות צמיתה כתוצאה מהתאונה בעבודה, הוא זכאי לקבל קצבת נכות או מענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי. פגיעה שהתרחשה במהלך התנדבות, או אירעה בדרך למקום שבו מבוצעת ההתנדבות או בחזרה ממנו, יכולה בהתקיים תנאים מסוימים להיחשב כתאונת עבודה, ולזכות את המתנדב בפיצויים.

 

מהי ההגדרה של מתנדב?

 

כדי לקבוע האם מתנדב שנפצע זכאי לפיצויים, יש לברר בשלב ראשון האם הוא עונה על הגדרה של מתנדב לפי החוק. מתנדב, הוא כל אדם אשר פועל ללא קבלת שכר עבור פעולתו למען הזולת, ונשלח להתנדבות על ידי גוף ציבורי מוסמך, כאשר הוצאות עבור מזון, שתיה או לינה, אינם נחשבים לשכר ואינם הופכים את המתנדב לעובד על פי דיני העבודה.

 

מתנדב עשוי לענות על ההגדרה באופן זמני או חד פעמי, בעת הושטת סיוע לאדם אחר, בדרך של הסעת פצוע לבית החולים לאחר תאונת דרכים, או מתן סיוע לעובד ציבור בעת סכנה ועוד. כמו כן, ישנם סוגים נוספים של מתנדבים אשר אינם פועלים במסגרת של גוף ציבורי מוסמך, אלא נשלחים על ידי ארגונים פרטיים שונים, בכפוף לאישור התמ"ת להיות מועסקים כמתנדבים.

 

כדי להוכיח את תפקידו, נדרש המתנדב להציג הפניה להתנדבות על ידי הגורם ששלח אותו, כאשר תוקפה של הפניה כזו היא שנה אחת בלבד. את טופס ההפניה יש לצרף לטפסים של התביעה המוגשים לביטוח לאומי. מתנדב שהוכיח כי אכן נפגע במסגרת ההתנדבות יהיה זכאי לקבל סיוע מביטוח לאומי, והמוסד יתייחס אליו כאל עובד שעבר תאונה או פגיעה בעבודה לפי חוק. במקרה כזה המתנדב יהיה זכאי לכל זכויות העובדים, המתקבלות על ידי עובד מן המניין במקרה של תאונת עבודה.

 

מתי פגיעה בזמן התנדבות תיחשב לתאונת עבודה?

 

כדי שהאירוע ייחשב כתאונת עבודה, עליו להתרחש, בזמן הפעילות, או במהלך ההפסקה, או בדרכו של המתנדב למקום ההתנדבות או בחזרה ממנו, כאשר לא הייתה סטייה משמעותית בדרך. סטייה משמעותית בדרך נחשבת כל סטייה אשר אינה נעשית משתי סיבות: או שהמתנדב עצר בבית הכנסת או במוסד דתי אחר לפי דתו, כדי להתפלל, או שהוא נאלץ לקחת את ילדיו לגן או לבית הספר, או לאסוף אותם מהמוסדות הלימודיים בדרך ובחזרה מהתנדבותו.

 

האירוע ייחשב כתאונת עבודה גם כאשר התאונה אירעה בזמן שהמתנדב ביצע פעולה להצלת חיים או רכוש, או כתוצאה מפגיעה ישירה של עובד או מתנדב אחר, במכוון או שלא במכוון, ומלבד שלא תרם לפגיעתו בשום דרך.

 

גילו של המתנדב לקביעת שיעור הפיצויים

 

שיעור הפיצויים אינו מותנה בגילו של המתנדב, ואינו משפיע עליו. מתנדב לאחר גיל הפרישה יכול למצות את מירב זכויותיו בביטוח לאומי. עם זאת, אם המתנדב מתחת לגיל 18, הוא יקבל את זכויותיו בהתאם לקריטריונים שונים.

 

חישוב התגמולים למתנדב מתחת לגיל 18 ומעל לגיל 14, יבוצע כאילו קיבל, טרם הפציעה, שכר המתקבל עבור הכשרה מקצועית, גם אם בפועל לא עבר הכשרה ומעולם לא הועסק כחוק כעובד מן המניין. מתנדב כשהיה מתחת לגיל 14, לא יקבל מיד את הגמלה, אלא היא תשולם לו החל מיום הולדתו ה 14, לפי חישוב תשלום עבור הכשרה מקצועית.

 

מתנדב מעל גיל 18, אשר נפגע במהלך, או בדרכו לביצוע ההתנדבות, זכאי לקבל גמלה בהתאם להכנסתו כעובד שכיר או עצמאי, כפי שהתקבלה בשלושת החודשים האחרונים לפני הפגיעה, אם הסכום אינו נמוך מהכנסת המינימום של מתנדב. במקרה כזה, תחושב הגמלה לפי הכנסת המינימום באופן אוטומטי. מתנדב שלא עבד כשכיר או כעצמאי, בשלושת החודשים לפני התאונה יהיה זכאי לגמלה בהתאם להכנסת המינימום של מתנדב רגיל.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.