www.ovdim.org.il

פגיעה בגב עקב תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.8 מתוך 5

הפעלת מאמצים רבים כתוצאה מהרמת משא כבד, עלולה לגרום לפגיעה חמורה בגב, כגון: פריצת דיסק, בלט דיסק ושבר בחוליות. פגיעה בגב יכולה להיגרם גם בשל ישיבה ממושכת מול מחשב, חבלה בתאונה, נפילה, תנועה לא נכונה או נזק מצטבר.

 

עובד שנפגע בגב עלול לסבול מכאבים חזקים באזור הגב והצוואר, הוא עלול להיות מוגבל בתנועה מסוימת במשך פרק זמן או לצמיתות, ואף עלול לסבול מכאבים במצב תנוחתי קבוע כמו בעת ישיבה או הליכה ובשל כך לאבד את כושר העבודה.

 

פגיעה בגב יכולה לגרום לנכות רב מערכתית ופגיעה תפקודית חמורה. פגיעה בעמוד השדרה יכולה לבוא לידי ביטוי בשבר של חוליה, פריצת דיסק או תזוזה של חוליה. כאשר נגרם נזק עצבי פגיעה בגב יכולה לגרום גם לקשיי תפקוד עם הידיים, להירדמות הרגלים, לפגיעה אורולוגית ועוד. במקרים חמורים, עלולה להיגרם נכות רפואית מצטברת גבוהה מאוד עם פגיעה תפקודית קשה.

 

קביעת אחוזי נכות בגין פגיעה בגב

 

במקרים מסוימים ניתן להוכיח שהפגיעה בגב היא תאונת עבודה, ולקבל מהמוסד לביטוח לאומי פיצויים וקצבאות שונות בהתאם לחומרת הנזק. אחוזי הנכות בגין פגיעה בגב נקבעים בהתאם למידת הגבלות התנועה ובהתאם למיקום הפגיעה, ולפי הנכות האורתופדית והנכות הנוירולוגית.

 

כדי שהאירוע יוכר כתאונת עבודה, הפגיעה בגב צריכה להתרחש תוך כדי ועקב העבודה, ולא כתוצאה מעבודה ממושכת, מכיוון שפגיעה בגב לא מנויה במסגרת הרשימה הסגורה של מחלות מקצוע במסגרת תקנות ביטוח לאומי. ואולם בנסיבות מיוחדות הפסיקה נוטה להכיר בפגיעה בגב כתאונת עבודה אצל נהגים מקצועיים, אשר במסגרת תפקידם נוהגים בדרך קבע בכבישים משובשים ובדרכי עפר. כמו למשל: נהגי טרקטור, נהגי משאיות, נהגי הובלה ונהגי אוטובוס.

 

הכרה בדרך של מיקרו טראומה בפגיעה בגב

 

כאשר פגיעה בגב נגרמת כתוצאה מפעולות של הרמת משאות כבדים ומפעולות חוזרות של מאמץ, היא יכולה להיות מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי על פי תורת המיקרו טראומה. הפגיעה נפוצה בעיקר אצל סבלים, נהגי משאיות כבדות, למי שעובד עם כלים רוטטים ועוסק בעבודות שונות הדורשות כיפוף ויישור חוזר של הגב.

 

כדי להכיר בתאונת עבודה בדרך של מיקרו טראומה, יש להוכיח קשר סיבתי לכך שפגיעות זעירות חוזרות במסגרת ביצוע התפקיד, עקב גורם חיצוני או עקב פעולה חוזרת, הסבו לנפגע נזק זעיר עד שהצטברות נזקים, גרמו לנזק ממשי הפוגע בכושר העבודה.

 

תביעה לתשלום דמי פגיעה וקצבת נכות

 

לצורך הכרה בפגיעת גב כתאונת עבודה, נדרש העובד שנפגע לפנות לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריו, ולהגיש תביעה לתשלום דמי פגיעה. לשם כך עליו להוכיח כי אינו מסוגל לעבוד עקב הפגיעה על פי אישור רפואי, וקיים קשר סיבתי בין הפגיעה בגב לתנאי העסקתו.

 

במקרה שהפגיעה הוכרה כתאונת עבודה, הנפגע רשאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות. בעת הגשת התביעה, הוועדה הרפואית רשאית לבדוק את עברו הרפואי של הנפגע באמצעות מומחה רפואי. אם קיים תיעוד רפואי טרם התאונה הכולל תלונות על כאבי גב, בדיקות גב וכדומה, סביר להניח כי המומחה יאתר אותו ואף עלול לטעון כי הנזק נובע ממצב קודם ולא מהאירוע עצמו.

 

לאחר עיון במסמכים הרפואיים ובדיקות גופניות על פי מידת הצורך, תקבע הוועדה הרפואית את אחוזי הנכות האורתופדית והנכות הנוירולוגית, בהתאם לחומרת הממצאים, למידת ההגבלה ומיקום הפגיעה. נפגע שהוכר כנכה עבודה עשוי להיות זכאי לקצבת נכות או למענק מביטוח לאומי. במידה שתביעתו של הנפגע להכרה בפגיעה בגב כתאונת עבודה נדחתה על ידי פקיד התביעות, הנפגע רשאי להגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.