www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בפני בית משפט השלום בתל אביב - יפו הוגשה תביעת נזיקין בגין תאונת עבודה. התובע, יליד 1988, עבד בלול עופות שבקיבוץ חפציבה, טען כי בסוף פברואר 2012, במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, פגע בו רכבו של הנתבע הראשון, ידו נמחצה בין כלוב שהועמס על ידי הרכב לבין כלוב שלצדו עמד, ונגרמו לו כתוצאה מכך נזקי גוף.


בכתב התביעה טען התובע כי הנתבע השני נהג ברכב והנתבעת השלישית היא חברת הביטוח אשר ביטחה את רכבו של הנתבע הראשון. בהמשך תיקן התובע את כתב התביעה והוסיף את הנתבע השני כבעל דין, וטען כי הנתבע השני או הנתבע הרביעי, שהיה במועד האירוע היה קטין, נהגו ברכב.


לטענת התובע, הוא נפצע בידו מפגיעת כלי רכב ממונע. במהלך פינוי עופות מלולים בקיבוץ שבו עבד. כאשר עמד ליד כלוב העופות הגיע הרכב שעליו מונח כלוב עופות נוסף, עשה סיבוב מהיר לידו ופגע בידו עם הכלוב שהיה על הרכב, כך שהיד נמחצה בין הכלוב שעל הרכב לכלוב שלידו עמד.


עד מטעם התביעה, אשר עבד באותה העת בלולים ועמד סמוך לתובע בקרות התאונה אישר שהיה ליד התובע בזמן שנפגע מהרכב והוסיף כי ראה את ידו של התובע שבורה. עורך דינו של התובע הוסיף כי הנתבע הראשון הודה מפורשות בדיון ההוכחות כי לא ראה את התאונה.


כך גם העיד הנתבע הרביעי, ומסר כי לא ראה בכלל את התאונה ולא היה באזור בזמן התאונה אלא עבד בלולים, זאת בניגוד לעדות שנתן במסגרת התיק אשר התנהל בבית המשפט בנצרת, שם אישר כי התובע נפגע מהרכב. מנגד טענו הנתבעים כי התובע נפגע מהכלוב עצמו אשר נסגר עליו.


תאונת דרכים או תביעה לפי פקודת הנזיקין?


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, נדרש בית המשפט להכריע האם מדובר בתאונה המהווה "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או בתביעה לפי פקודת הנזיקין, וקבע כי בנסיבות המקרה מדובר בתאונת דרכים כמשמעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


סעיף 8 לחוק קובע את עקרון ייחוד העילה. אירוע תאונה שנכנס למסגרתו, לא מקים עילת תביעה לפי פקודת הנזיקין, עילה לפי פקודת הנזיקין מתקיימת רק במקום שבו תאונת הדרכים אינה מקימה עילה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לנפגע שתאונת דרכים מקנה לו עילת תביעה על פי חוק זה, לא תהיה עילת תביעה על פי פקודת הנזיקין בשל נזק גוף, גם אם נפגע בתאונה שנגרמה על ידי אדם אחר במתכוון.


בית המשפט קבע כי התובע נפגע בידיו מכלי רכב ממונע בזמן שעבד בספירת עופות שהיו בתוך כלובים מברזל, כאשר נהג הרכב העמיס כלוב נוסף לספירה, נפגע התובע בידו בין שני הכלובים וידו נמחצה, כתוצאה מכך נגרם לו שבר ביד.


בית המשפט דחה את טענות הנתבעים כי התובע נפגע מהכלוב עצמו אשר נסגר עליו, וקבע כי הן לא סבירות ולא מסתברות. על כן, מאחר שהתאונה עונה להגדרת תאונת דרכים נשאר לבחון האם ישנו כיסוי ביטוחי לתאונה, מכיוון שהצדדים היו חלוקים בנושא זהות הנהג והאם הפוליסה תקפה.


בית המשפט סבר שהפוליסה שהנפיקה חברת הביטוח אינה מכסה את הנזקים בתיק. במקרה זה, העובדה שהנתבע היה בן 16 מאששת את האפשרות הסבירה כי הסיכון לקרות התאונה הוא גילו הצעיר של הנהג, זאת גם לאור טיב הנהיגה והניסיון שלו. על כן, נקבע כי אין כל חבות לחברת הביטוח בגין נזקי התובע ובהעדר תביעה נגד קרנית על הנתבע הרביעי, בתור הנהג לפצות את התובע בגין נזקיו.


באשר לנתבעים הראשון והשני, קבע בית המשפט שהם כבעלים ומחזיקים של כלי הרכב, התירו את השימוש בו לנתבע הרביעי, למרות שידעו כי בשל גילו הצעיר, הוא אינו מכוסה בפוליסה אותה הנפיקה המבטחת, ומשכך הם חבים באחריות לפיצוי כלפי התובע, הן בשל רשלנותם מכוח עוולת הרשלנות והן מכוח עוולת הפרת חובה חקוקה, בכך שאפשרו לו לנהוג על הרכב בידיעה כי הוא נעדר ביטוח.


מאחר שלתובע לא נותרה נכות צמיתה, סבר בית המשפט כי יש לקבוע לו פיצוי גלובלי בגין ראשי הנזק ובמיוחד כאב וסבל לאור פגיעתו. ובסופו של דבר חייב את הנתבעים 1,2,4 לפצות את התובע ביחד ולחוד בסכום של 25,000 שקלים, בצירוף הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4% מסכום הפיצויים.


ת"א 52084-08-15

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלחפסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

תאונת עבודה במהלך ירידה ממשאית, האם המעסיק התרשל?

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בשל תקלה במכונה במקום העבודה

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

נפילה מגובה בעת ביצוע עבודות חשמל, מי אחראי לתשלום פיצויים?

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

ירידה בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, כיצד נקבעים אחוזי נכות?

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

תאונת עבודה בעת חריגה מהתפקיד, האם ישנה עילה לתביעה?

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

תאונת עבודה במוסך, האם המעסיק הפר את חובתו?

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

תאונה עבודה עקב פגיעה ממסור חשמלי ללא מגן

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 

פגיעה ממאוורר לא בטיחותי במקום העבודה, מי אחראי לשלם פיצויים?

בזמן פתיחת דלת במשחטה, נתקעו אצבעות העובד במאוורר שהיה מותקן על הדלת ונגרמו לו נזקי גוף. התביעה הוגשה נגד המשחטה והעירייה שהעסיקה את התובע בתור פקח מטעמה במקום.  

נפילה במדרגות בעבודה, מי אחראי לתאונה?

עובד בחנות שהחליק בגרם המדרגות ונפצע בגבו, פנה אל בית משפט, והגיש תביעה נגד המעסיק, בטענה שניתן היה למנוע את התאונה, באמצעות התקנת פסים למניעת החלקה ובניית מעקה.  

תאונת עבודה פועל בניין, תביעה על סמך עדות יחידה

פועל בניין נתקל בפסולת באתר בנייה וכתוצאה מכך נפל ונפגע בעינו. בנסיבות אלו פנה אל בית משפט השלום בחיפה והגיש תביעה נגד המעביד לתשלום פיצויים על סמך עדות יחידה. 

נזקי גוף בעקבות הטרדה מינית בעבודה, האם ניתן לקבל פיצויים?

מעסה בספא שהוטרדה במהלך עבודתה על ידי אחד המטופלים, פנתה אל בית משפט השלום בפתח תקווה, והגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד האדם שהטריד אותה. 

תאונת עבודה בקיבוץ, מי אחראי לפגיעה בעובד?

במהלך עבודות שהתבצעו בכלוב עופות שבקיבוץ, רכב עבודה פגע בעובד וידו נמחצה בין הכלוב שהועמס על ידי הרכב לבין הכלוב הסמוך, וכתוצאה מכך נגרמו לעובד נזקי גוף. 

נפילה על רצפה רטובה בעבודה, האם העובד זכאי לפיצויים?

סדרן ברשת מגה הגיש תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים, בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה עקב נפילה על רצפה רטובה, בטענה כי מגה התרשלה כלפיו ולא דאגה לסביבת עבודה בטוחה. 

נפילה במקום העבודה, עובד שנפל בספארי זכאי לפיצויים

עובד שהחליק במקום עבודתו על מים או כתוצאה ממפגע אחר, ונגרם לו נזק, יכול להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה ואף רשאי להגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק, בגין הפרת חובתו לדאוג לסביבת עבודה בטוחה. 

חשיפה לחומרים כימיים, האם ניתן להגיש תביעה על פי תורת המיקרוטראומה?

מכונאי בבית זיקוק בחיפה נחשף במהלך עבודתו לחומרים כימיים, אשר גרמו לטענתו להתפרצות מחלת עור בכפות ידיו. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה נדרש להכריע האם מדובר בפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.  

תאונת עבודה במהלך פריקת סחורה, האם העובד זכאי לפיצויים?

במהלך פריקת סחורה ננעץ בכף ידו של המוביל מסמר שהוצא בניתוח וגרם לנזק ממשי ביד. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים בגין אחריותו לנסיבות התרחשות התאונה. 

תאונת עבודה בעת פינוי אשפה, האם המעסיק חייב בפיצויים?

עובד עירייה המועסק בתור נהג משאית פינוי אשפה, פנה אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו והגיש תביעה נזיקית נגד המעסיק, לתשלום פיצויים עקב תאונת עבודה בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב שימוש במכונה מסוכנת, האם המעסיק אחראי?

עובד אשר נחבל בתאונת עבודה בכף ידו השמאלית במהלך עבודתו במפעל למתכות, הגיש תביעה נגד בעל המפעל בטענה לרשלנותו. 

תאונת עבודה עקב החלקה על שמן, האם המעסיק נדרש לשלם פיצויים?

עובד בהתקנת מערכות כיבוי אש, אשר החליק על רצפה מלוכלכת בסיום יום עבודה, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה לפיצויים נגד המעסיק. 

תאונת עבודה לעובד ניקיון, מי משלם פיצויים?

עובד ניקיון שידו נמחצה במכבש, הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד הנהלת המפעל בטענה לרשלנותה, מחמת הנהגת שיטות עבודה לא בטוחות ולא זהירות. 


חיפשת עורך דין? לשאלות בנושא לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.