www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לאחר גיל פרישה 67-70, מה מגיע לכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

עובד הזכאי לקצבת נכות וקצבה אחרת מהמוסד לביטוח לאומי, יכול לקבל רק קצבה אחת שאותה הוא רשאי לבחור. עם זאת, עובד שנפגע בתאונת עבודה לאחר גיל פרישה, והוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע עבודה, וזכאי בנוסף לקצבת נכות מעבודה, לקבל גם קצבת זקנה יכול לקבל מענק חד פעמי במקום קצבת נכות ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה.

 

גיל פרישה הוא הגיל שבו עובד רשאי לפרוש מעבודתו ולהתחיל לקבל קצבת פנסיה חודשית מביטוח לאומי. כיום עומד גיל הפרישה על 67 לגברים ו-62 לנשים. נשים יכולות לפרוש בגיל 62 ולהתחיל לקבל פנסיה, או להמשיך לעבוד עד גיל פרישת חובה שהוא 67 הן לגברים והן לנשים. מעסיק שמחייב עובדת לפרוש לפני שהגיעה לגיל 67, למעשה מפטר אותה, וחייב בתשלום פיצויי פיטורין.

 

זכאות לקצבת זקנה בגיל פרישת חובה

 

כאשר עובד מגיע לגיל 67, שהוא גיל פרישה חובה, הוא זכאי לקבל מביטוח לאומי קצבת אזרח ותיק המכונה גם קצבת זקנה, אשר נועדה לאפשר לו קיום בכבוד לאחר שפרש לגמלאות, זאת בתנאי שהוא עומד במבחן ההכנסות.

 

בגיל פרישת חובה, המעסיק רשאי להפסיק להעסיק את העובד, אולם כאשר העובד מבקש להמשיך לעבוד, המעסיק חייב לתת לו להשמיע את דברו, ורק לאחר הפעלת שיקול דעת ראוי, עליו לקבל החלטה פרטנית לגביו. המעסיק נדרש בין היתר להתחשב בנסיבותיו האישיות של העובד, כגון: מספר שנות הוותק, היקף זכאותו לגמלה ומצבו הכלכלי והמשפחתי. וכן, בתרומתו למקום העבודה, כגון אופי התפקיד, מידת הצלחתו, חשש אובייקטיבי שכישוריו פחתו עם הגיל, אפשרות להעבירו לתפקיד אחר ועוד.

 

כפל גמלאות שנועדו לאותה תכלית

 

במקרה שהעובד בחר להמשיך לעבוד לאחר גיל פרישת חובה, והוא נפגע בתאונת עבודה, הוא יהיה זכאי לקבל מהביטוח הלאומי את כל הזכויות המגיעות לעובד שנפגע במהלך העבודה עקב הפרשות המעסיק לביטוח הלאומי עבורו. לפי סעיף 320(ד) לחוק הביטוח הלאומי עובד שזכאי לקצבת זיקנה וגם לקצבת נכות מעבודה יבחר באחת מהקצבאות. לפיכך, עובד שנפגע בתאונת עבודה, וזכאי לקבל קצבת נכות מעבודה וגם לקצבת זקנה או קצבת שאירים, נדרש לבחור באחת מהקצבאות. עובד שבחר לקבל קצבת נכות מעבודה, יקבל קצבת נכות שלא תהיה נמוכה מקצבת הזקנה או השאירים שמגיעה לו.

 

עם זאת המחוקק קבע בסעיף 150 לחוק הביטוח הלאומי כי מי שהגיע לגיל פרישה אינו מבוטח עוד בביטוח תאונות אישיות, שנועד לאפשר לאדם שאינו עובד קיום בכבוד. אדם שפרש לגמלאות זכאי לקצבת זקנה שנועדה לאפשר לו קיום בכבוד. לפיכך לא יתבצע תשלום של גמלת ביטוח תאונות אישיות במקביל לתשלום של קצבת זקנה מאחר ששתי הגמלאות נועדו לתכלית זהה של קיום בכבוד.

 

מענק חד פעמי במקום קצבת נכות

 

ואולם בתנאים מיוחדים, ביטוח לאומי רשאי להוון את הקצבה של זכאי לקצבת נכות לצמיתות, כלומר לשלם לעובד מענק חד פעמי במקום קצבת נכות בגין הפגיעה בעבודה, ולאחר מכן להמשיך לקבל מדי חודש קצבת זקנה. עובד שזכאי לקצבת נכות מעבודה בגיל הפרישה אשר הגיש תביעה לקצבת זקנה ובחר להמשיך ולקבל קצבת נכות במקום קצבת זקנה, פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, כאילו הוא מקבל קצבת זקנה, והוא יחויב בתשלום דמי ביטוח בריאות מקצבת הנכות בלבד. כדי לממש את הזכות, נדרש העובד להמציא למעסיק אישור מביטוח לאומי על כך שתביעתו לקצבת זקנה אושרה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.