www.ovdim.org.il

קצבת תלויים לקרובי משפחה של נפטר כתוצאה מתאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

בני משפחתו של עובד שנפגע בתאונת עבודה וכתוצאה מהפגיעה נפטר, או של מתנדב שנפטר עקב פעולת התנדבותו, עשויים להיות זכאים בתנאים מסוימים לקצבה כספית חודשית המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי ונקראת גמלת תלויים. מלבד קצבה כספית חודשית הגמלה כוללת הטבות נוספות, כגון: מענק פטירה, דמי מחייה לילדים, מענק בר מצווה ושיקום מקצועי לאלמן או לאלמנה.

 

מי יכול להגיש תביעה לגמלת תלויים?

 

אלמנה שהייתה אשתו של המבוטח בעת פטירתו, רשאית להגיש תביעה גם אם היא עובדת או שיש לה הכנסות ממקור אחר. אלמן שהיה בעלה של המבוטחת בעת פטירתה שמגדל ילד הזכאי לקצבת תלויים או שאינו מסוגל לכלכל את עצמו, או שהכנסתו החודשית אינה עולה על 5,394 שקלים.

 

ילדיו של המבוטח שנפטר כולל ילד חורג, מאומץ או נכד, זכאים להגיש תביעה אם טרם מלאו להם 18 שנה, וכל פרנסתם היתה על המבוטח. במקרים מסוימים ניתן להגיש תביעה עד גיל 20, אם הילד טרם סיים את לימודיו במוסד חינוכי על יסודי או נמצא במסגרת קדם צבאית של צה"ל.

 

הורי המבוטח שנפטר רשאים להגיש תביעה אם עיקר פרנסתם הייתה על המנוח, או שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם וביטוח לאומי אישר כי הם היו תלויים בו תלות מלאה או חלקית. גם קרובים אחרים כמו אחים וסבים יכולים להגיש תביעה בתנאי שהם גרו בביתו של המנוח לפחות שנה לפני הפגיעה, כל פרנסתם הייתה עליו והם אינם מסוגלים לכלכל את עצמם.

 

כיצד יש להגיש תביעה לקצבת תלויים?

 

את התביעה לגמלת תלויים יש להגיש סמוך למועד הפטירה ולא יותר משנה ממועד זה, לסניף המוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום מגורי התובע. יש לצרף אישור מהמעסיק על שכרו של המנוח ועל תקופת עבודתו כשכיר בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה או תלושי שכר משלושת החודשים שקדמו לפגיעה.

 

אלמן או אלמנה ללא ילדים המכלכלים את עצמם נדרשים להציג אישורים על הכנסותיהם. אלמן או אלמנה מתחת לגיל 50 שלא מסוגלים לעבוד נדרשים להציג אישורים רפואיים המעידים על הגבלותיהם.

 

יש להגיש אישורים לילדים עד גיל 18 מבתי ספר ועבור ילדים בגילאים 18- 24 אישור מהצבא או מהעמותה לשירות לאומי. נשים הרות מתבקשות להציג אישור רפואי שמאשר את דבר ההיריון ואת שלב ההיריון שבו הן נמצאות. הורים או בני משפחה אחרים של הנפטר שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם נדרשים להציג תעודה רפואית על מצבם הבריאותי או הצהרה על הכנסותיהם, כהוכחה שעיקר פרנסתם היה על המנוח.

 

שיעור קצבת התלויים הוא יחסי להכנסתו של המבוטח לפני פטירתו, על פי מספר הנפשות וגיל הזכאים. קצבת תלויים שאושרה משולמת ב-28 בכל חודש בעד אותו החודש, לחשבון הבנק האישי של הזכאי, לפי הפרטים שמסר בטופס התביעה. הקצבה משתנה בכל שנה ב-1 בינואר, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.