www.ovdim.org.il

עבודה בגיל השלישי – מהן זכויות גמלאים ועובדים מבוגרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חוק גיל הפרישה קובע כי הגיל שבו ניתן לחייב עובד לפרוש מעבודתו בשל גילו, הוא 67 לגברים ו- 62 לנשים, נכון לשנת 2016. לקראת שנת 2017 תיבחן העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים לגיל 64. מגיל פרישה כל עובד רשאי לתבוע ולקבל קצבת זקנה מביטוח לאומי בהתאם למבחן הכנסות. לאחר הגעה לגיל 70 שהוא גיל הזכאות לקצבת זקנה, קבלת הקצבה אינה מותנית עוד בגובה ההכנסות.


עובדים רבים שהגיעו לגיל הפרישה, מעוניינים להמשיך לעבוד במקום עבודתם בין אם בשל ההרגל לצאת בכל בוקר לעבודה והרצון להמשיך בשגרת היום יום, ובין אם בשל שיקולים כלכליים, ואף עובדים רבים מעוניינים להתחיל לעבוד במקום חדש, שתנאי העסקה בו מתאימים יותר לגילם המתקדם.


חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה קובע כי על המעסיק חל איסור להפלות בין העובדים מחמת גיל, בעת קבלה לעבודה, בקביעת תנאי העסקה, באפשרויות קידום בתפקיד, ביציאה להכשרה או להשתלמות מקצועית, וגם חל איסור להפלות עובד מחמת גיל במקרה של פיטורין או תשלום פיצויי פיטורין, ומתן הטבות ותשלומים בקשר לפרישה מעבודה.


המשך העסקה לאחר גיל הפרישה


בפני כל עובד עומדת האפשרות לבקש ממעסיקו להמשיך ולעבוד גם לאחר גיל 67, או 62 לנשים. המעסיק חייב לבחון את הבקשה להמשיך לעבוד באופן פרטני, ולהפעיל שיקול דעת ראוי בבחינתה מחובות תום הלב וההגינות שחב המעסיק כלפי עובדיו, אולם הוא לא מחויב להיענות לבקשה.


בטרם מתקבלת ההחלטה, המעסיק נדרש להפעיל שיקולי דעת הנוגעים לנסיבותיו האישיות של העובד, כמו: מספר שנות הוותק, היקף זכאותו לגמלה ומצבו הכלכלי והמשפחתי, וגם שיקולים שעניינם תרומתו של העובד לעסק, כגון: אופי התפקיד, מידת הצלחתו בביצועו, ואף עליו לבדוק אם קיימת אפשרות להעבירו לתפקיד אחר, למשרה חלקית וכדומה.


ההסכמה על המשך העסקה לאחר גיל פרישה יכולה לבוא לידי ביטוי בהסכם קיבוצי או בחוזה עבודה אישי, ללא צורך באישור מיוחד. אולם להמשך העסקה יש השלכות על העובד, כך לדוגמה: קצבת הזקנה של העובד עלולה להיפגע ואף להישלל.


על פי תקנות ביטוח לאומי, כל עובד שהגיע לגיל 70, זכאי לקבל קצבת זקנה, אולם עובד שמועסק לאחר גיל פרישה ושכרו עולה על תקרת הקצבה, עלול לאבד את הקצבה. כמו כן, המעסיק אינו מחויב לבטח את עובדיו בביטוח פנסיוני מקיף בהתקיים שלושה תנאים מצטברים: כאשר העובד פרש מעבודה, הוא הגיע לגיל פרישה חובה ומקבל קצבה מקופת גמל.


פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר לאחר גיל פרישה


עובד שהתפטר לאחר שהמשיך לעבוד באותו מקום עבודה, מעבר לגיל הפרישה, זכאי לקבל פיצויי פיטורין. סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורין קובע כי כאשר עובד התפטר לאחר הגיעו לגיל פרישה, דין ההתפטרות כדין פיטורין, כלומר העובד התפטר בדין מפוטר ודי בהוכחת ההגעה לגיל פרישה כדי לקבל את הזכות לפיצויי פיטורין ואין צורך בהתקיימותם של תנאים נוספים.


במקרה שמדובר במקום עבודה חדש, שבו החל העובד לעבוד לאחר גיל פרישת חובה והתפטר, הגיל לכשעצמו אינו מהווה סיבה לפיצויים, ורק אם מתקיימות נסיבות מזכות אחרות שאינן קשורות לגיל העובדים, העובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - אפליה בעבודה

ערבי ישראלי שלא התקבל לעבודה במלצרות במסעדה כשרה בנמל תל אביב, דרש לקבל פיצויים בגין אפליה אסורה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

העובד שלקה במהלך עבודתו במחלה נפשית, פוטר לאחר שנערך לו שימוע שלישי וטען כי מדובר בפיטורין שלא כדין עקב מצבו הרפואי.  

העובד טען כי פוטר עקב פציעתו בתאונת עבודה ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

פקיד בסוכנות ביטוח טען כי הוא הופלה לרעה בשל כוונתו לממש זכויותיו כהורה, לכן ביקש פיצויים.  

האם העירייה הפלתה את פקיד השומה הסובל מלקות שמיעה, והאם פיטוריו בוצעו כדין. 

כלכלנית בחברת חשמל טענה כי היא פוטרה בשל הריונה, מנגד טענה הנתבעת כי העובדת התפטרה מיוזמתה. 

האם פיטוריו של חתם ראשי בן 65 מוצדקים, או קיימת בהם אפליה מחמת גילו המבוגר? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.