www.ovdim.org.il

אחריות משרד החינוך בגין תאונת עבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

על משרד החינוך שהוא המעסיק של עובדי הוראה, חלה תקנה 22 לתקנות הביטוח הלאומי. על פי תקנה 22 ניתנה למעסיק הרשאה לשלם דמי פגיעה לעובד שנפגע בתאונת עבודה והוא נדרש להגיש בשם העובד תביעה לנפגעי עבודה.

 

מכוח תקנה 22 משרד החינוך נדרש לשלם עבור תאונת עבודה את דמי הפגיעה במועד תשלום השכר לכלל העובדים, כולל 12 הימים הראשונים שהיא תקופת הזכאות הראשונה. חשוב להדגיש כי על פי הוראות סעיף 94(א) לחוק הביטוח הלאומי, המעסיק אינו רשאי לנכות את תקופת הזכאות הראשונה משכרו של העובד, ואף אינו רשאי לנכותם ממאגר ימי המחלה שעומדים לזכותו.

 

על עובד משרד החינוך שנפגע מוטלת האחריות לרשום ולתעד את נסיבות התאונה, בסמוך להתרחשות התאונה כדי להישאר ככל הניתן צמוד לפרטים. חשוב לברר אם היו עדים לאירוע, ולקחת את פרטיהם, כדי שיוכלו למסור עדות במידת הצורך, אולם היעדר עדים לא תשלול בהכרח את התביעה.

 

יש לקבל טופס הפניה לטיפול רפואי ממזכירות בית הספר

 

מיד לאחר התאונה יש להודיע למזכירות בית הספר, או למוסד הלימודים שבו הנפגע מועסק על הפגיעה, ולהחתים את המעסיק על טופס 250, שהוא טופס הפניה לטיפול רפואי לעובד שכיר. עם הטופס יש לגשת לקבל טיפול רפואי. חשוב לפנות לקופת חולים, גם אם לא חשים בכאבים מידיים, ולציין בפני הרופא כי מדובר בפגיעה שאירעה בעבודה. בתום הבדיקה יש לבקש מהרופא טופס "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה" וסיכום מחלה, ולוודא שהרופא מילא את כל הפרטים וחתם עליהם.

 

חשוב מאוד לשמור את כל המסמכים הרפואיים, לרבות הפניות לבדיקות, מרשמים לתרופות ורכישת ציוד הכרחי לטיפול. וגם לאסוף את כל הקבלות בגין ההוצאות בעקבות תאונת העבודה, כמו נסיעות לבדיקות, תשלום עבור רופאים מומחים ועוד.

 

מומלץ להגיש את התביעה לביטוח הלאומי לא יאוחר משנה לאחר התרחשותה מחשש להתיישנות, ואף כדאי להגישה בסמוך למועד התאונה, בשל הוכחת האירוע באמצעות עדים ומסמכים רלוונטיים.

 

ניתן להגיש תביעה אזרחית נגד משרד החינוך בגין רשלנות

 

אם התאונה אירעה כתוצאה מרשלנות של משרד החינוך, ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין נזקי גוף, עד שבע שנים מיום התאונה. אולם על העובד שנפגע חלה חובת ההוכחה, כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לו, לרשלנותו של המעסיק.

 

במקרה שאירע לאחרונה מורה לאנגלית מצפון הארץ אחזה בעת ההפסקה בדלת הזזה מברזל, לאחר שגילתה כי תלמיד נסגר בתוך המבנה. המורה משכה את הדלת כדי לסייע לתלמיד, ולפתע הדלת השתחררה ממקומה ונפלה על גבה של המורה.

 

המורה הגישה תביעה נגד משרד החינוך, וטענה כי מדובר בדלת ישנה שיצאה זה מכבר משימוש, אך נותרה מקובעת לקיר המבנה, לפיכך מדובר בהפרת חובת הזהירות המושגית לספק סביבת עבודה בטוחה. עדותה של המורה נתמכה בעדויות של מנהל בית הספר ובמסמכים רפואיים, ובית המשפט קיבל את הטענות, וחייב את משרד החינוך לפצות את המורה בסך של 54,000 שקלים.

 

במקרה נוסף, מורה בבית ספר לחינוך המיוחד שהותקף על ידי תלמיד, טען כי משרד החינוך לא סיפק סביבת עבודה בטוחה לפעילות עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים. בית המשפט השתכנע כי משרד החינוך הפר את חובתו כלפי המורה, וחייב אותו בסך של 146,000 שקלים בגין נזקיו.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.