www.ovdim.org.il

כיצד מחושבים דמי פגיעה לעובד חדש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 16 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

עובד חדש שנפגע במהלך עבודתו בתאונת עבודה, ואינו מסוגל לעבוד עקב הפציעה, על סמך אישור רפואי, עשוי להיות זכאי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי כפיצוי על אבדן הכנסה. דמי הפגיעה משולמים עבור 13 שבועות הראשונים, ולאחר מכן קיימת אפשרות לקבל קצבת נכות מעבודה.

 

מהם התנאים לקבלת דמי פגיעה?

 

דמי פגיעה משולמים לנפגעי עבודה בתנאי שהם מבוטחים על ידי המוסד לביטוח לאומי בביטוח נפגעי עבודה, וכתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע הם אינם מסוגלים לתפקד בעבודתם או לעסוק בכל עבודה מתאימה אחרת.

 

כדי לקבל דמי פגיעה יש צורך בתעודה רפואית המעידה על אי כושר, ומציינת את הפציעה והתקופה שבמהלכה הנפגע אינו יכול לעבוד. נפגע שהמשיך לעבוד באופן מלא בתקופת אי הכושר שנקבעה בתעודה הרפואית לא יהיה זכאי לדמי פגיעה.

 

שיעור דמי פגיעה ליום הוא 75% מהכנסת הנפגע בשלושת החודשים שקדמו ליום הראשון בחודש שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה חלקי 90. לחלופין אפשר לחשב את דמי הפגיעה ליום גם לפי הכנסות הנפגע בחודש הפגיעה עד ליום שבו נפגע.

 

חישוב דמי פגיעה על בסיס שכר עתידי

 

עובד שכיר חדש שמקבל משכורת חודשית ולא עבד כלל בשלושת החודשים הקודמים לפגיעה, יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה על בסיס המשכורת שהייתה משולמת לו בעד שלושה חודשים אם לא היה נפגע וממשיך לעבוד במשרה מלאה, כשהם מחולקים ב-90. זאת על פי תנאי חוזה עבודה ובתנאי שהוא שילם דמי ביטוח לאומי כסדרם בחודשים שבהם לא עבד בעבודתו הנוכחית.

 

דמי הפגיעה משולמים עבור פרק הזמן שבו הנפגע לא עבד, עד 91 ימים, החל ממחרת יום הפגיעה. עבור יום הפגיעה עצמו ישלם המעסיק לעובד שכיר את שכרו עבור יום זה. בעד היומיים שלאחר יום הפגיעה, הביטוח הלאומי ישלם דמי פגיעה לנפגע שלא היה מסוגל לעבוד במשך 12 ימים לפחות פרט ליום הפגיעה.

 

דמי פגיעה לשכיר ועצמאי

 

ביטוח לאומי משלם לעובד שכיר את דמי הפגיעה במלואם, וגובה מהמעסיק את התשלום ששילם לו עבור 12 הימים הראשונים, אלא אם מדובר במעסיק של עובד במשק בית שנפגע בתאונת עבודה.

 

אם בזמן התאונה העובד הועסק על ידי מספר מעסיקים, ביטוח לאומי גובה את התשלום מכל מעסיק, בהתאם לחלקו היחסי של סכום שכר העבודה הרגיל, לעומת הסכום הכולל של השכר הרגיל של העובד אצל כל מעסיקיו. כאשר מדובר בעובד עצמאי, הוא לא יהיה זכאי לתשלום מביטוח לאומי עבור 12 ימי הזכאות הראשונים.

 

כדי להגיש תביעה לדמי פגיעה יש למלא טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה, ולצרף תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה. את הטופס יש למסור למעסיק, כדי שיאשר את נסיבות הפגיעה ויפרט את השכר ששולם בכל אחד משלושת החודשים שקדמו לאחד בחודש שבו הפסיק את עבודתו, או השכר שאמור היה להיות משולם על פי הסכם תנאי העסקה, במקרה של עובד חדש.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.