www.ovdim.org.il

הגבלת רעש בסביבת עבודה – מהן חובות המעסיק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רעש מזיק הוא רעש שהחשיפה אליו גבוהה מהמותר בתקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים ברעש) והוא עלול לגרום לנזק בריאותי.

 

במפעלים או במקומות עבודה, במיוחד בענף התעשייה והייצור, שבהם נהוג לעבוד ברעש מזיק, וקיימים מטרדי רעש אשר עלולים לסכן את בריאותם ושמיעתם של העובדים, המעסיק מחויב לנקוט באמצעים כדי להגן על העובדים ולערוך באופן קבוע בדיקות סביבתיות תעסוקתיות של מפלסי הרעש.

 

תקנות הבטיחות בעבודה נועדו לבצע פעולות שמטרתן להגן על בריאות העובדים מפני רעש מזיק. בכפוף להוראות התקנות המעסיק מחויב לבצע במקום העבודה, לפחות אחת לשנתיים, בדיקות רעש, עליו לשלוח את תוצאות הבדיקות למפקח העבודה האזורי, ובמידת הצורך להפחית את הרעש המזיק באמצעים טכניים והנדסיים.

 

אמצעי גיהות סביבתיים ואישיים:

 

במידה שנמצא כי החשיפה אל הרעש גבוהה מהמותר בתקנות, המעסיק נדרש להפחית את משך השהייה של עובדים בסביבת הרעש המזיק ולבדד את אזור העבודה שבו הוא קיים. כמו כן, עליו לספק מגני אוזניים מתאימים ותקינים עד להפחתת הרעש באמצעים טכניים והנדסיים, ולהציב שילוט קבוע ובולט לעין המזהיר מפני הרעש.

 

אחת לשנה מוטלת חובה על המעסיק להדריך את עובדיו בכתב ובעל פה לגבי נזקים בריאותיים כתוצאה מרעש מזיק, ולספק אמצעים להשגת גיהות תעסוקתית מתאימה להגנה מפניו.

 

חובת בדיקות רפואיות תקופתיות:

 
המעסיק לא יכול לקבל עובדים לעבודה ברעש מזיק, אלא אם עברו בדיקה רפואית ראשונית בתוך חודש ימים, לפני תחילת העבודה, בידי רופא מורשה שיקבע את התאמתם להתחיל לעבוד ברעש מזיק.

 

אחת לשנה על המעסיק מוטלת החובה לערוך בדיקות רפואיות לעובדים על ידי רופא מורשה. במקרה שהבדיקות הרפואיות העלו שחלה ירידה בכושר השמיעה של העובד, העובד יוגדר כמי שאינו מתאים לעבוד ברעש מזיק וחל איסור להעסיקו בתוך שבוע ימים במועד קבלת התוצאות.

 

ליקוי שמיעה שנגרם עקב רעש מזיק בעבודה יכול להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כפגיעה במסגרת תאונת עבודה, בין היתר אם כושר השמיעה של העובד ירד בשיעור של לפחות 20 דציבל לפי סעיף 84א לחוק הביטוח הלאומי. התקנות אינן קובעות סנקציה שתחול על מעסיק אשר מפר את הוראותיהן, אולם אם נגרם לעובד נזק בריאותי עקב הפרת אחריות המעסיק את התקנות, העובד רשאי להגיש תביעת רשלנות נגד המעסיק ולדרוש פיצויים.

 

עבודות ברעש מזיק הנקובות בתוספת הראשונה לתקנות הבטיחות:

 

התקנות חלות על מקומות עבודה שבהם העובד חשוף לרעש מעל לרמות החשיפה במשך לפחות 200 שעות בשנה, כולל: חציבה, פיצוץ, גריסה וטחינה, נגרות מכנית, ניפוט, טוויה, שזירה ואריגה מכניים, הפעלת ציוד מכני הנדסי וטרקטורים ללא תא מפעיל סגור, ניסור, השחזה וליטוש מכניים, מסגרות ופחחות, לרבות סימרור וחיתוך מתכות בגזים.

 

הפעלת פטישים פנוימטיים, הפעלת מדחסי אוויר, ניקוי עם או התזה בעזרת אויר דחוס, הסקת דודי קיטור בדלק נוזלי, הפעלת מכבשים, למעט מכבשים הידראולים, הפעלת מלגזות בדיזל או בגז, ללא תא מפעיל סגור והפעלת טורבינות וגנרטורים, מכסחות דשא, חרמשים ממונעים ומשורי שרשרת המונעים באמצעות מנוע של שריפה פנימית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.