www.ovdim.org.il

דמי הבראה

דרגו את המאמר
  התקבלו 21 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5
דמי הבראה

קיבלת דמי הבראה? בדוק את זכויותך !

מטרתם המקורית של דמי ההבראה, המשולמים מדי שנה לעובדים בעלי וותק, הייתה לאפשר לעובדים לממן את הוצאות החופשה השנתית המגיעה להם, ולחזור למקום העבודה רעננים ובכוחות מחודשים. במקור, דמי ההבראה היו כפופים להצגת קבלות של הוצאות החופשה, אך כיום מדובר בזכות המגיע לכל עובד ללא קשר לשאלה - מה הוא עושה עם הכסף.

 

דמי הבראה במגזר הציבורי והפרטי

למידע נוסף או פניה לעורך דין העוסק בדיני עבודה לחץ/י כאן

 

      קראו עוד בתחום:


מי זכאי לדמי הבראה?


זכאות לדמי הבראה נובעת ממקורות שונים ועל מנת לבדוק כמה דמי הבראה מגיעים לכם, עליכם לפנות להסכם הקיבוצי החל עליכם. לדוגמא, עובדי מדינה זכאים לדמי הבראה בהתאם להוראות התקשי"ר, ועובדים במגזר הפרטי כפופים להסכמים קיבוציים שונים.


במפעלים וברשתות גדולות ישנם, על פי רוב, הסכמים קיבוציים בין ועד העובדים-ההנהלה-וההסתדרות אשר מפרטים את גובה דמי ההבראה לו זכאים העובדים. עובדים אשר בעניינם לא חל כל הסכם קיבוצי, זכאים לדמי הבראה בכפוף להסכם הכללי הנחתם מדי שנה בין ההסתדרות לבין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים. ביוני 2009 העמיד ההסכם הכללי את דמי ההבראה על סך של 340 ₪ בחודש.


כיצד מחשבים את דמי ההבראה, מה זאת אומרת כתלות בוותק?


גובהם של דמי ההבראה נקבע על פי רוב באופן אחיד, ומוכפל בכמות ימי הזכאות. תעריף דמי ההבראה נותר זהה בעניינם של כל העובדים בארגון, אך כמות הימים משתנה בהתאם לוותק. לדוגמא, עובד אשר מועסק שנה אחת זכאי ל-5 ימי הבראה (1,700 ₪), עובד המועסק בין שנתיים לשלוש זכאי ל-6 ימי הבראה (2,040 ₪) וכך הלאה. 

 

      קראו גם בתחום:


האם ניתן לשלם את דמי ההבראה באופן חודשי?


מעבידים רבים בוחרים שלא לשאת בנטל הכלכלי החד פעמי של תשלום דמי הבראה בסוף השנה לכל העובדים. אי לכך, לעיתים מעדיפים מעסיקים אלו לשלם את דמי ההבראה באופן חודשי על בסיס קבוע.

 

במידה ובוחר המעסיק לשלם בצורה זו את דמי ההבראה, חייב הדבר לקבל ביטוי בתלוש המשכורת. דהיינו, תלוש המשכורת חייב לפרט באופן ברור כי ישנה הפרשה לדמי הבראה, תחת רכיב נפרד מהשכר. לדוגמא, מעביד אשר טוען כי שילם דמי הבראה לעובד, אך בתלוש המשכורת לא קיימת עדות לכך, לא יוכל לטעון טענה זו בבית הדין לעבודה במקרה שתוגש תביעה בעניין.


האם גם מלצרים אשר עובדים על בסיס טיפים מלקוחות זכאים לדמי הבראה?


מעמדו של הטיפ בשכרו של העובד טרם הוחלט באופן חד משמעי בפסיקת בית הדין לעבודה, עם זאת כל אימת שמדובר בעובד שכיר, קיימת זכאות לדמי הבראה. במילים אחרות - דמי הבראה אינם תלויים באופן תשלום השכר. כל עובד שכיר זכאי לדמי הבראה בכפוף לחוק, בין אם שכרו משולם כטיפים מהלקוחות, ובין אם מדובר בעוזרת בית המקבלת שכר בעבור הגעה באופן חד שבועי לבית הלקוח.


האם דמי הבראה חייבים במס הכנסה?


דמי הבראה, ככל תשלום אחר הניתן לעובד, חייב במס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות. למרות דיונים רבים בנושא בין העובדים לאוצר, טרם גובשה נוסחה המעניקה פטור ממס הכנסה לדמי ההבראה.


האם חופשה ללא תשלום כלולה במניין החודשים לזכאות לדמי הבראה?


תקופת הזכאות לצורך תשלום דמי הבראה איננה כוללת תקופות בהן לא מתקיימים בין העובד למעביד יחסי עבודה. לדוגמא, חופשה ללא תשלום איננה כלולה בחישוב חודשי הזכאות לדמי הבראה. עם זאת, חופשת לידה, שהינה חופשה המוכרת כהפסקה אשר לא מנתקת את יחסי העבודה, כלולה גם היא במניין החישוב השנתי לצורך דמי הבראה. 


האם ניתן לתבוע דמי הבראה לאחר פיטורין?


עובדים אשר עבדו במקום מספר שנים ולא ידעו את זכויותיהם רשאים להגיש תביעות בגין דמי הבראה גם לאחר עזיבתם את מקום העבודה. אין זה משנה אם סיבת העזיבה הייתה התפטרות או פיטורין, הזכות לדמי הבראה מבוססת בחקיקת המגן ועל כן לא ניתן להפרה בהתאם להתנהלות העובד או בעקבות נסיבות הפסקת העבודה. 
 

------------------------------------------------------


עדכון 28.6.12 בשורה לעובדים, דמי ההבראה הועלו. במגזר הפרטי הועלו דמי ההבראה מ-365 ₪ ל-371 ₪, ובמגזר הציבורי ובהסתדרות יעמדו דמי ההבראה על 420 ₪ (במקום 411 ₪ עד כה). כידוע, דמי הבראה הינם חלק משורת זכויות עובדים המגיעות לכל עובד במשק מתוקף חוקי המגן. כיום, עובדים אשר השלימו שנת עבודה מלאה זכאים לדמי הבראה בכפוף לוותקם בעבודה. יודגש כי עובדים זכאים לדמי הבראה גם כאשר הם נמצאים בחופשת לידה, חופשת מחלה או חופשה שנתית, וזאת כל אימת שיחסי העבודה לא נותקו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: זכויות עבודה, מילואים זכויות, זכויות מטפלת, ביטוח לאומי עובדים, זכויות בעבודה, זכויות העובד,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.