www.ovdim.org.il

עבודת לילה, מהי ומה התשלום?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

עבודת לילה 

חוק שעות עבודה ומנוחה הינו החוק אשר נועד להגן על זכויות העובדים המועסקים בשעות "בלתי שגרתיות" כגון שעות נוספות, שעות מנוחה שבועית, עבודה בחגים וכדומה. החוק מגדיר גם את כמות שעות העבודה המותרת בכל יום כאשר כל שעה מעבר לכך מוגדרת כ"שעה נוספת" עליה העובד זכאי לתשלום ביתר. זאת ועוד, החוק קובע כי מעביד אשר לא יקיים את הוראותיו יהיה חשוף לסנקציות פליליות ואזרחיות.

 

הסנקציה הפלילית בגין הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה מפורטת בסעיף 26 לחוק, ואילו הסנקציה האזרחית הינה חיוב המעסיק בתשלום שכר מוגדל (בשיעור של כ-125% עד 150%). המטרה היא למנוע מצב בו העסקתו של עובד בשעות נוספות תגרום לפגיעה בהכנסות המעביד באופן אשר האחרון ייטה להימנע מכך.

 

מהי עבודת לילה?

 

החוק הנ"ל קובע כי יום עבודה של עובד בישראל לא יהיה יותר מ-8 או 9 שעות (תלוי בהיקף ימי העבודה השבועיים). מבחינת עבודת לילה, יום העבודה נקבע באופן קצר בשעה אחת. הרציונאל מאחורי קביעה זו הוא כי העבודה בלילה דורשת מהעובד "מאמץ רב יותר". עם זאת, "עבודת לילה" איננה כל עבודה אשר מתבצעת משקיעת החמה ועד זריחת השמש. מדובר רק בעבודה אשר לפחות שעתיים ממנה מצויות בתחום השעות שבין עשר בלילה ושש בבוקר. היות ויום העבודה בלילה הינו "יום עבודה קצר", העובד יהיה זכאי לגמול ביתר החל מהשעה ה-8 או ה-9.

 

חשוב לציין כי ישנם מספר חוקים אשר אוסרים את העסקת העובד בלילה. לדוגמא, חוק עבודת נשים, חוק עבודת נוער, וחוק איסור אפיית לילה. עם זאת, חוק שעות עבודה ומנוחה איננו קובע איסור כאמור. ההתייחסות היחידה של החוק הנ"ל לעבודה בשעות הלילה הינה בקביעת יום עבודה מקוצר (אשר מעניק "שעות נוספות" כבר לאחר שמונה שעות עבודה). כמו כן, החוק מגן גם על העובדים מחלוקה לא שווה בנטל שעות הלילה ונקבע כי במפעל בו העובדים מועסקים במשמרות, עבודות הלילה לא יוטלו על חלק מהעובדים בלבד.  

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חופשה שנתית

מהם ימי חופשה שנתית? האם אפשר לצבור חופשה שנתית? האם אפשר להחליף חופשה שנתית בכסף? 

הלנת שכר

הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, היא להוסיף לשכר המולן את הסכום הסכום הגבוה מבין אלה... 

דמי הבראה

דמי הבראה

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת.  

דמי מחלה - כמה ימי מחלה מגיע לך ?

חוק דמי מחלה מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה .. 

דמי נסיעות, החזרי נסיעות לעובד

הוצאות הנסיעה ייקבעו לפי מחיר נסיעה מוזל באוטובוס ציבורי או כרטיס מינוי חודשי מוזל ממקום מגורי העובד למקום עבודתו, על יסוד כרטיס הנחה של מספר נסיעות, אם קיים כרטיס הנחה כזה ... 

זכויות נשים עובדות בהריון או לידה

זכויות נשים לרבות חופשת לידה, הפרשות לגמל, הגבלת פיטורים, שעות נוספות, הארכת חופשת לידה ועוד ... מה הזכויות שלך ? 

הטרדה מינית בעבודה

מהי הטרדה מינית ? מהי התנכלות ? מהי מסגרת יחסי עבודה ? מה אינו הטרדה ?  

חופשת לידה לגבר

סעיף 6(ח) לחוק עבודת נשים, קובע כי עובד שאשתו ילדה, ייתן לו מעבידו חופשת לידה חלקית, בתקופת חופשת הלידה שנותרה מתום ששת השבועות הראשונים שלאחר יום הלידה, בתנאים מסויימים ... 

שעות מנוחה

כמה שעות מנוחה מגיע לעובד? מה לגבי שבת? מה אם המעביד דורש ממך לעבוד בשבת? מהי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד מוסלמי או נוצרי? האם ניתן לוותר על מנוחה שבועית? 


חיפשת עורך דין? לתאום פגישת יעוץ בעלות מוזלת לחץ/י: עורך דין דיני עבודה

 

מס הכנסה מחזיר כספים, מה איתך? לחץ/י החזרי מס

חשבת על תואר ראשון? לימודי תעודה? לחץ/י לימודים


תגיות: זכויות עבודה, זכויות מטפלת, זכויות העובד, זכויות בעבודה, מילואים זכויות, ביטוח לאומי עובדים,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.