www.ovdim.org.il

תאונת עבודה דיכאון נפשי, מהן הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

בית הדין לעבודה הכיר לא פעם בפגיעות נפשיות שנגרמו לעובדים כתאונת עבודה, כמו במקרים של לחץ ומתח נפשי קיצוני עקב סערת רגשות קשה, עקב אירוע חריג שגרם להתמוטטות נפשית, מחמת התעמרות עם המעסיק ועוד. עובד שהוכר כנפגע עבודה עקב דיכאון נפשי, זכאי לקבל דמי פגיעה וקצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי.

 

חוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע. תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד שכיר תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ולעובד עצמאי תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.

 

מחלת מקצוע היא מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות הביטוח הלאומי והוא חלה בה, כאשר הייתה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו ולעובד עצמאי עקב עיסוקו במשלח ידו. תורת המיקרוטראומה נועדה למלא חלל ריק שהותיר המחוקק, כאשר לא כלל ברשימת מחלות המקצוע מחלות שונות שהתפתחו לאורך זמן עקב תנאי העבודה, לרבות דיכאון ומחלות נפש.

 

אירוע תאונתי חריג וקיצוני שגרם לדיכאון

 

מתח נפשי מתמשך ולחצים במקום העבודה אינם יכולים להוות עילה להכרה במצב נפשי כפגיעה בעבודה ואף לא ניתן להכיר בהם כבסיס להכרה בפגיעה נפשית כתאונה בעבודה, אולם המוסד לביטוח לאומי עשוי להכיר במחלת נפש שהתפרצה אצל עובד שמצוי במתחים ולחצים מתמשכים במקום העבודה, בתנאי שהעובד יוכיח כי קיים אירוע מיוחד מוגדר ומבודד בזמן ובמקום, אשר הופיע על רקע המתחים והלחצים המתמשכים.

 

בנוסף להכרה בפגיעה נפשית כתוצאה מאירוע חריג או מיוחד שהתרחש במהלך העבודה, קיים סוג נוסף של פגיעות נפשיות שניתן להכיר בהן כפגיעה בעבודה והן פגיעות נפשיות הנלוות לתאונת עבודה שגרמה לנזק פיזי, כמו במקרה של דיכאון לאחר תאונת דרכים, חרדות לאחר נפילה מגובה וכדומה. במקרים מסוימים, כאשר העובד סבל לפני האירוע התאונתי ממחלה נפשית כלשהי, ניתן להכיר בפגיעה הנפשית כתאונת עבודה על דרך ההחמרה. במצב זה, ועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי תקבע את מידת ההחמרה ואחוזי הנכות שיש להעניק לעובד בגין פגיעה בעבודה.

 

פגיעה נפשית בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה

 

מתח לאורך תקופה ממושכת בעקבות דרישות קיצוניות או התעללות חוזרת ונשנית במקום העבודה לא ייחשב בפני עצמו לתאונת עבודה, אולם הוא עשוי להיות מוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. כדי להכיר בפגיעה בעבודה על דרך של מיקרוטראומה יש להוכיח קיומן של פגיעות זעירות שכל אחת מהן הסבה נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים זה על גבי זה הביאה בסיכומם הכולל לנזק הממשי הפוגע בכושר עבודתו של הנפגע, אם לדוגמה תנאי העבודה היוו טראומות או שרשרת של טראומות קטנות.

 

אותן פגיעות זעירות שהן תוצאה של תנועות חוזרות ונשנות, אינן חייבות להיות זהות אלא זהות במהותן כהגדרת הפסיקה, כלומר דומות האחת לשנייה ובלבד שיפעלו על מקום מוגדר. תדירותן אינה חייבת להיות קבועה וסדירה, אלא על התנועות לחזור ולהישנות בתכיפות הנמשכת על פני פרק זמן מספיק לגרימת הנזק המצטבר הפוגע בכושר עבודת הנפגע.

 

עובד שהוכר כנפגע עבודה עקב פגיעה נפשית זכאי לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור התקופה שבה שהה באי כושר כתוצאה מהפגיעה עד 91 ימים מיום התאונה, ולאחר מכן הוא רשאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה, כדי לקבל קצבת נכות.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.