www.ovdim.org.il

תאונת עבודה לעובדים מהבית, כיצד לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

עובדים מהבית, גם כאלה שרוב עבודתם מתרכזת בעיקר סביב המחשב, יכולים להיפצע במסגרת עבודתם, בדיוק כפי שעובד יכול ליפול במשרד ולהיחבל בזמן העבודה. פגיעה בעבודה יכולה להיגרם עקב אירוע חד פעמי או כתוצאה ממחלת מקצוע שהתפתחה לאורך זמן.

 

לדוגמה: עובד עלול לחטוף במהלך עבודתו בבית התקף לב והאירוע ייחשב בנסיבות מסוימות כתאונת עבודה, או יכול לסבול מכאבי פרקים כרוניים עקב פעילות מאומצת על המחשב, והדבר עשוי להיחשב כמחלת מקצוע.

 

הנטייה אצל המוסד לביטוח לאומי היא לדחות תביעה בגין תאונת עבודה לעובדים מהבית, והוא לא ממהר להכיר בה כתאונת עבודה, אבל פעמים רבות הוא טועה, מכיוון שמעמד העובדים מביתם שווה למעמד העובדים במקום עבודה רגיל, וכל מצב שבו עובד נפגע בבית, בשעה שהיה עסוק בפעולה של עבודה נחשב לתאונת עבודה לכל דבר ועניין, בתנאי שהעובד שילם דמי ביטוח לאומי כחוק.

 

תשלום דמי פגיעה לעובדים מהבית

 

עובד מהבית זכאי לכל אותן זכויות עובדים הקבועות בדיני עבודה, כמו: חופשה שנתית, דמי הבראה, דמי מחלה, שכר מינימום והפרשה לפנסיה. כאשר עובד נפגע בתאונת עבודה ונגרם לו נזק הוא זכאי לתשלום דמי פגיעה המוסד לביטוח לאומי, ואם נותרה לו נכות קבועה, ייתכן ויהיה זכאי לתשלום קצבת נכות חודשית ולסיוע נוסף.

 

כדי שהתאונה תוכר על ידי ביטוח לאומי כתאונת עבודה היא צריכה לקרות תוך כדי עבודה. במקרה של אדם העובד מביתו, יבדוק המוסד האם התאונה אירעה בעת עבודתו והאם קיים קשר ישיר בין הנזק לעבודה עצמה. כך למשל, אם בזמן שהעובד קם מהמחשב להכין לעצמו קפה, הוא מעד ושבר את הרגל, הוא יהיה זכאי לקבל תגמולים עבור פציעתו. אולם אם הוא ביצע הפסקה כדי לעבוד בגינה לצרכיו הפרטיים ובמהלכה נפגע, האירוע לא יוכר כתאונת עבודה, והעובד לא יהיה זכאי לפיצויים.

 

דיווח ותיעוד האירוע סמוך לפגיעה

 

עובד מהבית שנפגע נדרש לדווח על הפגיעה לביטוח לאומי תוך זמן סביר, ולכל היותר תוך 12 חודשים ממועד פגיעתו, אחרת זכותו לקבל חלק מההטבות או כולן עלולה להישלל. לאחר הכרת המוסד לביטוח לאומי במקרה כפגיעה בעבודה, ישלם המוסד לנפגע דמי פגיעה בגובה 75% מהכנסתו של הנפגע עד מקסימום 90 ימים.

 

כדי לממש את הזכויות מול ביטוח לאומי, יש לתעד את נסיבות האירוע בכתב ובסמוך לפגיעה ולשמור את התיעוד של כל אישור רפואי, הפנייה, אבחון ומרשם. יש לגשת לרופא גם אם אין צורך בטיפול רפואי, ומאחר שלא תמיד ניתן לדעת כי מדובר בפגיעה חמורה מיד לאחר התרחשותה. אסור או להמתין ויש לגשת מיד לבדיקה, ואף תיעוד רפואי זמן קצר לאחר הפגיעה מהווה ראייה לטובת הנפגע מול הוועדה הרפואית.

 

חתימה על טופס פגיעה בעבודה

 

חשוב לציין בפני הרופא כי הפציעה אירעה בזמן העבודה, ולבקש ממנו לפתוח תיק "תאונה בעבודה" ולקבל טופס "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה". לאחר מכן יש להחתים את המעסיק על טופס פגיעה בעבודה 250 או טופס 283 לעצמאים. רצוי לשמור את כל הקבלות המעידות על הוצאות שנגרמו עקב הפגיעה, כמו נסיעות, רכישת תרופות או עזרים מיוחדים, תשלום לרופא ועוד, כדי לקבל החזר עבור חלק מן ההוצאות לאחר קבלת האישור מביטוח לאומי.

 

במקרה שהפגיעה בעבודה גרמה לאובדן כושר עבודה והנפגע הוכר כנפגע עבודה על ידי ביטוח לאומי, העובד יהיה זכאי לסל הטבות. אם הפגיעה גרמה לנכות, יהיה זכאי הנפגע לקצבת נכות זמנית או קבועה, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.