www.ovdim.org.il

תאונת עבודה בזמן התנדבות, כיצד מקבלים פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כאשר עובד שכיר נפצע במהלך עבודתו הוא זכאי לקבל דמי פגיעה ואם נותרה לו נכות צמיתה כתוצאה מהתאונה בעבודה, הוא זכאי לקבל קצבת נכות או מענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי. פגיעה שהתרחשה במהלך התנדבות, או אירעה בדרך למקום שבו מבוצעת ההתנדבות או בחזרה ממנו, יכולה בהתקיים תנאים מסוימים להיחשב כתאונת עבודה, ולזכות את המתנדב בפיצויים.

 

מהי ההגדרה של מתנדב?

 

כדי לקבוע האם מתנדב שנפצע זכאי לפיצויים, יש לברר בשלב ראשון האם הוא עונה על הגדרה של מתנדב לפי החוק. מתנדב, הוא כל אדם אשר פועל ללא קבלת שכר עבור פעולתו למען הזולת, ונשלח להתנדבות על ידי גוף ציבורי מוסמך, כאשר הוצאות עבור מזון, שתיה או לינה, אינם נחשבים לשכר ואינם הופכים את המתנדב לעובד על פי דיני העבודה.

 

מתנדב עשוי לענות על ההגדרה באופן זמני או חד פעמי, בעת הושטת סיוע לאדם אחר, בדרך של הסעת פצוע לבית החולים לאחר תאונת דרכים, או מתן סיוע לעובד ציבור בעת סכנה ועוד. כמו כן, ישנם סוגים נוספים של מתנדבים אשר אינם פועלים במסגרת של גוף ציבורי מוסמך, אלא נשלחים על ידי ארגונים פרטיים שונים, בכפוף לאישור התמ"ת להיות מועסקים כמתנדבים.

 

כדי להוכיח את תפקידו, נדרש המתנדב להציג הפניה להתנדבות על ידי הגורם ששלח אותו, כאשר תוקפה של הפניה כזו היא שנה אחת בלבד. את טופס ההפניה יש לצרף לטפסים של התביעה המוגשים לביטוח לאומי. מתנדב שהוכיח כי אכן נפגע במסגרת ההתנדבות יהיה זכאי לקבל סיוע מביטוח לאומי, והמוסד יתייחס אליו כאל עובד שעבר תאונה או פגיעה בעבודה לפי חוק. במקרה כזה המתנדב יהיה זכאי לכל זכויות העובדים, המתקבלות על ידי עובד מן המניין במקרה של תאונת עבודה.

 

מתי פגיעה בזמן התנדבות תיחשב לתאונת עבודה?

 

כדי שהאירוע ייחשב כתאונת עבודה, עליו להתרחש, בזמן הפעילות, או במהלך ההפסקה, או בדרכו של המתנדב למקום ההתנדבות או בחזרה ממנו, כאשר לא הייתה סטייה משמעותית בדרך. סטייה משמעותית בדרך נחשבת כל סטייה אשר אינה נעשית משתי סיבות: או שהמתנדב עצר בבית הכנסת או במוסד דתי אחר לפי דתו, כדי להתפלל, או שהוא נאלץ לקחת את ילדיו לגן או לבית הספר, או לאסוף אותם מהמוסדות הלימודיים בדרך ובחזרה מהתנדבותו.

 

האירוע ייחשב כתאונת עבודה גם כאשר התאונה אירעה בזמן שהמתנדב ביצע פעולה להצלת חיים או רכוש, או כתוצאה מפגיעה ישירה של עובד או מתנדב אחר, במכוון או שלא במכוון, ומלבד שלא תרם לפגיעתו בשום דרך.

 

גילו של המתנדב לקביעת שיעור הפיצויים

 

שיעור הפיצויים אינו מותנה בגילו של המתנדב, ואינו משפיע עליו. מתנדב לאחר גיל הפרישה יכול למצות את מירב זכויותיו בביטוח לאומי. עם זאת, אם המתנדב מתחת לגיל 18, הוא יקבל את זכויותיו בהתאם לקריטריונים שונים.

 

חישוב התגמולים למתנדב מתחת לגיל 18 ומעל לגיל 14, יבוצע כאילו קיבל, טרם הפציעה, שכר המתקבל עבור הכשרה מקצועית, גם אם בפועל לא עבר הכשרה ומעולם לא הועסק כחוק כעובד מן המניין. מתנדב כשהיה מתחת לגיל 14, לא יקבל מיד את הגמלה, אלא היא תשולם לו החל מיום הולדתו ה 14, לפי חישוב תשלום עבור הכשרה מקצועית.

 

מתנדב מעל גיל 18, אשר נפגע במהלך, או בדרכו לביצוע ההתנדבות, זכאי לקבל גמלה בהתאם להכנסתו כעובד שכיר או עצמאי, כפי שהתקבלה בשלושת החודשים האחרונים לפני הפגיעה, אם הסכום אינו נמוך מהכנסת המינימום של מתנדב. במקרה כזה, תחושב הגמלה לפי הכנסת המינימום באופן אוטומטי. מתנדב שלא עבד כשכיר או כעצמאי, בשלושת החודשים לפני התאונה יהיה זכאי לגמלה בהתאם להכנסת המינימום של מתנדב רגיל.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.