www.ovdim.org.il

עובד שנפגע בתאונת עבודה עקב נפילה מסולם תבע פיצויים

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

התובע, יליד שנת 1981, נפגע בתאונת עבודה כאשר נפל מסולם במהלך עבודתו במרפדייה לרכבים. בעל העסק כפר באחריותו וחלק על שיעור הנזקים. בית משפט השלום בירושלים נדרש להכריע האם המעביד אחראי לשלם פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לעובד.

 

העובד נלחץ מדרישת המעסיק להעלות במהירות את הפלטות אל הגלריה

 

התובע טען כי בחודש מאי 2010, במהלך עבודתו במרפדייה, המעסיק ביקש ממנו להעביר פלטת ספוגים לקומת הגלריה למעלה. לשם כך נדרש לטפס על סולם, אולם המעסיק הלחיץ אותו ואף אמר שהוא יתפוס את הסולם. אך כאשר הרים את הספוג, הסולם התנדנד, ועקב כך הוא נפל מגובה של כשני מטרים ונפצע ברגלו.

 

לטענת התובע, התאונה נגרמה עקב רשלנות המעסיק, מאחר שהוא הורה לו לעלות על הסולם ודחק בו להזדרז. המעסיק עמד ליד הסולם והבטיח שיחזיק אותו, אולם כאשר טיפס על שלביו, הוא לא תפס את הסולם, לכן הוא התנדנד וגרם לנפילתו.

 

כתוצאה מהאירוע, נגרם לתובע שבר בירך. הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קבעה כי נותרה לו נכות צמיתה בשיעור 20%, בגין השבר והצלקת בירך. התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, והתובע קיבל תגמולים בסך של 68,425 שקלים.

 

המעסיק אישר כי היה אמור לסייע לעובד בהעלאת הספוגים

 

המעסיק לא הכחיש את אירוע התאונה ונסיבותיה, והודה כי ביקש מהתובע להעלות פלטות ספוג לגלריה. אולם כשהעובד היה על הסולם, הוא הושיט לעברו את קצה הפלטות וביקש ממנו להמתין עד שיביא כיסא ויסייע לו. כאשר הלך להביא כיסא, הוא שמע צעקה וראה את העובד נופל על הרצפה מהשלב השני של הסולם.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי המעסיק הפר את חובת הזהירות החלה עליו כלפי העובד, מכיוון שהיה אמור לעזור לו להעלות את הפלטות אל הגלריה ולהדריך אותו לגבי אופן ביצוע הפעולה ואף להתריע שלא יתחיל בפעולה לפני שהוא מביא כיסא. כמו כן, המעסיק היה צריך לצפות שהעובד עלול להמשיך את הפעולה ולהרים את הפלטות אל הגלריה, לאחר שהושיט את הפלטות לעברו.

 

בנוסף קבע בית המשפט כי יש להטיל על התובע אשם תורם בשיעור של 20%, מכיוון שלא היתה הצדקה ממשית לכך שהוא יכניס את עצמו ללחץ מיותר עקב דרישת המעסיק, וסביר להניח שהלחץ פגע בריכוזו ותרם לנפילתו מן הסולם, ולנזק שנגרם לו עקב פעולה שהיא יחסית די פשוטה.

 

המעסיק יפצה את העובד בסך של 227,715 שקלים

 

בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את תביעה לפיצויים נגד מעסיק ולאחר ניכוי אשם תורם וניכוי תגמולי המוסד לביטוח לאומי, חייב את המעסיק לשלם לתובע סך של 227,715 שקלים, בגין הפסדי שכר לעבר, גריעה מכושר השתכרות, הפסדי פנסיה, הוצאות ועזרת הזולת. בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור 20% מסכום הפיצויים והוצאות משפט.

 

ת"א 29556-11-11 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - תאונות עבודה

במהלך ירידה ממשאית, עובד בחברה העוסקת במכירה והתקנה של חלקי חילוף, החליק על מדרגות המשאית ונפצע בברך. בית משפט השלום נדרש להכריע האם המעסיק התרשל.  

תופרת שהחליקה על הרצפה במקום העבודה, כתוצאה מנזילת שמן ממכונת התפירה שעליה עבדה, פנתה אל בית משפט והגישה תביעה נגד המעסיק לתשלום פיצויים.  

אל בית משפט השלום בעכו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שהגיש חשמלאי, על רקע נפילה מגובה שאירעה באוגוסט 2007, בבניין מגורים שבבעלות הנתבע. 

רתך אשר נגרם לו ליקוי שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש, פנה אל בית הדין האזורי לעבודה בנצרת והגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה לו 10% נכות בלבד.  

עובד בחנות נדרש להוביל לביתו של המנהל כמות רבה של ספרים, דבר שחרג מתפקידו. בעת הרמת המשא הכבד, נפגע העובד בגבו, וטען כי מדובר בתאונת עבודה.  

במהלך בדיקת תקלה במנוע של משאית במוסך, נשאבה ידו של חשמלאי לפתח כניסת האוויר של המנוע וכתוצאה מכך נגרמה לו קטיעה חלקית של האצבע.  

עובד באתר בנייה שנפגע ממסור חשמלי בכף ידו, טען כי המעסיק הורה לו לעבוד עם מסור ללא מגן, על כן הוא אחראי לקרות התאונה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.